Tommy Vieringa Staatsterrorisme Wilders grijpt naar een beproefd wapen: wraking 1% €159 15 Hoeveel doden waren wel acceptabel geweest? Twintig? Dertig? Kom genieten in het Sauerland De grens tussen Israël en Gaza: scherpschutters te genover brandende auto banden, traangas spuwende dro- nes tegenover stenen. Wie ge weld gebruikt, zei Trump- schoonzoon Jared Kushner, is on derdeel van het probleem en niet van de oplossing. Daarmee doelde hij beslist niet op het Isra ëlische staatsgeweld, waarbij meer dan honderd Palestijnen op veilige afstand werden geëxecu teerd en duizenden andere wer den verwond. Nee, het was een ondubbelzinnige veroordeling van de machteloze stenen van duizenden Gazanen die hun nood kwamen uitschreeuwen aan de grens. Overigens is het woord 'grens' hier misleidend, omdat een grens een mate van territoriale gelijkwaardigheid suggereert. Palestijnen hebben over hun grenzen niets te vertel len en kunnen die ook niet vrij elijk passeren, zodat het beter is te spreken van een gevangenis hek. Dat geldt ook voor de grens op zee, waar Palestijnse vissers zich tot zes zeemijl buiten de kust mogen begeven - daar voor bij worden ze door de Israëlische marine doodgeschoten. Over deze openluchtgevange nis schreef de in Gaza woonach tige auteur Atef Abu Saif afgelo pen maandag in The Guardian: 'De afgelopen zeventig jaar heb ben de Gazastrook veranderd in een gevangenis waar iedereen le venslang uitzit; ook onze kinde ren zijn tot levenslang veroor deeld, zoals ook hun kinderen, enzovoort.' Atef Abu Saif ken ik helaas al leen indirect - hij promoveerde aan hetzelfde Toscaanse instituut als mijn echtgenote - maar in de tijd dat ik daar met haar was, mocht hij Gaza niet verlaten om zijn onderzoek voort te zetten, zodat ik hem nooit in levende lijve heb ontmoet. Over de Israë lische strafexpeditie in 2014 schreef hij The drone eats with me, een ooggetuigenverslag van de vernietiging van meer dan twee duizend Palestijnen en zeven tienduizend gebouwen. De recente Palestijnse protes ten, schrijft Abu Saif, zijn geen oproep tot de vernietiging van Israël, maar bedoeld om de we reld te laten zien dat de Palestij nen niet eeuwig zo kunnen blij ven leven. Met andere woorden: niet het bestaansrecht van de staat Israël is in het geding, maar dat van de gewone Palestijnen die zij gevangenhoudt. 'Israël zou niet van vrede, stabiliteit of voor spoed mogen genieten, terwijl wij hier zitten opgesloten als die ren in een kooi.' Deze dierenmetafoor brengt me een zin uit Hart der duisternis van Joseph Conrad in herinne ring. 'Uitroeien die beesten!' zegt mister Kurtz over Afrikanen in de binnenlanden van Congo. Dat niet alleen de VS maar ook Europa in het algemeen en Ne derland in het bijzonder de Pa lestijnen laten verrekken, maakte de reactie van minister Blok dui delijk. Nadat maandag zestig Pa lestijnen werden doodgeschoten, filosofeerde hij uit de losse pols dat excessief geweld soms nood zakelijk is, maar 'dat zijn wel heel veel doden'. Hoeveel doden wa ren wel acceptabel geweest, jij functionaris van het telraam? Twintig? Dertig? Hoe wezenloos kan het worden... de Israëlische ambassadeur te ontbieden en pas wil oordelen na 'grondig onderzoek', betekent niets anders dan passieve instem ming met het meedogenloze Is raëlische staatsterrorisme. Voor een verdachte die zich beroept op zijn zwijgrecht, sprak Wilders royaal. Over hoe hij 'meer had ver wacht', zoals 'een eerlijk proces', maar dat men hem 'wil knevelen'. „En nu vraagt u mij ook nog te zwemmen met de handen op de rug." Want de PVV-leider hekelt het dat D66-leider Alexander Pechtold niet wordt vervolgd, voor een in zijn ogen vergelijkbare uitspraak. „Willekeur", aldus Wilders. Pechtold roemde namelijk het af treden van minister Halbe Zijlstra nadat de WD'er had toegegeven te hebben gelogen over de ontmoe ting met Poetin in een datsja. Pech told voegde daaraan toe: „Ik moet de eerste Rus nog tegenkomen die zijn fouten zelf rechtzet." Tot Wilders' afgrijzen oordeelde justitie dat Pechtold niets grievends had gezegd en de context boven dien anders was. Wilders eiste ex tra onderzoek hiernaar, maar daar wilde het hof niet in mee. Wilders twitterde even later: „Pechtold wordt door zijn partijgenoten in toga beschermd, maar leider oppo sitiepartij moet hangen." Dus greep hij naar een beproefd wapen in zijn juridische arsenaal: de wraking. In zijn drie processen greep hij voor de vijfde maal naar het middel. Overigens van de vier eerdere pogingen eenmaal met suc ces, toen nog in de zaak in 2011 rond de film Fitna. Waar dit jongste proces een kopie lijkt van het vorige, hoort een nieuwe wraking daar helemaal bij. Bij de behandeling van de min- der-Marokkanenzaak bij de recht bank in 2016 probeerde hij het ook bij een rechter, omdat die een ge tuige van de PVV'er zou hebben misleid met een sturende vraag tij dens het verhoor. Die poging strandde. Toch bleef het wantrouwen. Als deze rechters mogen aanblijven, zal dat ook ditmaal niet weggaan, want Wilders vroeg al voor de formele wraking aan één van de leden van het hof om uit eigen beweging op te stappen. Van haar was gebleken dat ze een stichting leidt die een prijs uitreikte aan een criticaster van Wilders. Ze weigerde overigens, maar zag dus gisteren alsnog for meel haar vertrek geëist. Hoe dat uitpakt moet vandaag duidelijk worden, als de wrakings kamer van speciaal ingeschakelde rechters oordeelt over het verzoek. Voor Wilders' wantrouwen zal het geen verschil maken. Hem staat nog bovenal zijn veroordeling voor groepsbelediging en het aanzetten tot discriminatie voor ogen, al kreeg hij daar twee jaar terug geen straf voor opgelegd. „Wat ze ditmaal ook beslissen, ik trek me er geen bal van aan", zei hij eerder deze week. Exclusieve Lezersreis 4-, 5- of 8-daags arrangement Hotel Altastenberg Vanaf pp. pharosreizen Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc f) reiskatern.nl vrijdag 18 mei 2018 PC Dat hij vervolgens weigerde Hij beloofde strijd en zocht gis teren inderdaad de confrontatie in zijn minder-Marokkanenpro- ces: Geert Wilders wraakte het gerechtshof. Tobias den Hartog Amsterdam Geert Wilders in de rechtbank. FOTO FRANCOIS WALSCHAERTS verblijf in Winterberg prachtige wandelomgeving veel inbegrepen Herzlich willkommen in het 'land der duizend bergen'. Het Sauerland is slechts een paar uurtjes rijden van de Nederlandse grens. En toch zit je hier helemaal in het buitenland. 18/05 - 25/11 4 dagen €159 p.p. 18/05-25/11 5 dagen €159 p.p. 18/05-25/11 8 dagen €279 p.p. Prijzen in p.p. o.b.v. tweepersoonskamer. Niet inbegrepen: reserveringskosten 20,-) en toeristenbelasting (€2,20 p.p.p.n). Je verblijft in een van de veertien sfeervolle dorpen van de gemeente Winterberg in Hotel Altastenberg. Verken je de prachtige, glooiende omgeving per fiets, auto of te voet? Alleen al de Rothaarsteig staat garant voorvele dagen wandelplezier! Inbegrepen Dagelijks uitgebreid ontbijtbuffet (koud en warm) van 08.00 -10.00 uur Dagelijks een lunchpakketzelf samen te stellen van het ontbijtbuffet of een keuze middag snack met soep tussen 12.00 en 13.00 uur Dagelijks cake of kleine snack inde namiddag van 15.30 tot 16.30 uur Dagelijks 4 gangen diner of buffet inclusief saladebuffet van 18:30-19:30 uur Dagelijks van 10.00 tot 22.00 uur thee, koffie, alcoholvrije dranken Bier van de tap, rode en witte wijn, whisky, vodka, brandewijn en rum naar gebruik 1 x per week ontbijt met bubbelwijn Wifi in centrale ruimtes Sauerland Card met diverse kortingen (o.a. op minigolf en liftenonder voorbehoud van wijzigingen) A Meer informatie: Ga voor Kom genieten in het Sauerland naar onze website reiskatern.nl/pzc/prl829 of bel met Pharos Reizen van ANWB: 023 - 55 42 870 (lokaal tarief) met zoekcode 18544.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15