EUWS 11 Kim Phuc vliegt Kees van Loon in de armen Ze zal altijd het meisje van de foto blijven, maar Kim Phuc is een evenwichtige en daadkrachtige vrouw geworden. Als ambassadeur voor Unesco probeert ze nu zelf kinderen te helpen die getraumatiseerd zijn geraakt door geweld. „Ze hebben mij nodig." Een generatie kent haar als het huilende 9-ja- rige meisje. De iconi sche foto uit de Viet- namoorlog. Met haar broertjes en een neefje rent ze weg voor een zoveelste napalmbom bardement. Dat meisje is nu een kersverse grootmoeder, Kim Phuc (spreek uit: Kim Foek). Ze is in Nederland voor de presentatie van de vertaling van haar boek Het Na palmmeisje. En dat doet ze graag bij War Child, een organisatie die ze omarmt omdat die zich inzet om kinderen als zij te helpen bij het verwerken van oorlogstrauma's. Ondanks de pijn die al 46 jaar schuurt en ondanks alle afspraken en interviews, lacht ze. Helemaal als het over haar kleinzoon gaat. Kalei heet de kleine. „In het He breeuws betekent dat Stem van God", legt de in 1992 naar Canada gevluchte Vietnamese uit. „Hij is nu 17 maanden. Zo'n heerlijk kind. Ik ben zo blij met de blijdschap. Kal-El is ook de naam van Super man. Deze grootmoeder verwent haar kleinkind dus met allemaal Superman-speeltjes. Schaterend: „Ik wou dat ik eerst een kleinkind had gehad in plaats van kind." De wereldwijd bekroonde foto van AP-fotograaf Nick Ut heeft ze al duizenden keren toegelicht. En nu weer, ook al doet dat elke keer pijn. Maar als goodwillambassadeur van de VN-organisatie Unesco en als uithangbord van haar eigen stichting die medische en geeste lijke bijstand verleent aan oorlogs slachtoffertjes, moet het er altijd over gaan. Ze ziet zichzelf als ze de televisie aanzet en gruwelbeelden ziet van kinderen in Syrië, zegt ze. Ze denkt aan haar jeugd als Afri kaanse kinderen verdrinken in de Middellandse Zee. Drie keer pro beerde ze eind jaren 70 als boot vluchteling te ontsnappen uit het communistische Vietnam. „Als ik al die ellende zie, relateer ik dat aan mezelf. Die kinderen herinneren mij eraan dat ik ook zo was. Ik begrijp hun pijn. Weet wat ze nodig hebben. Ik spreek veel kinderen die door de oorlog zijn getraumatiseerd. Als ze mij zien, zien ze ook hoop in de toekomst. Ik heb geleerd van mijn ervarin gen. Die deel ik graag. Maar soms ben ik moe. Ik heb nog steeds pijn. Reizen en werken kunnen je uit putten. Maar dan luister ik naar een stem diep in mijn hart: niet opgeven Kim. Er zijn veel kinde ren die op de verkeerde tijd op de verkeerde plaats waren, die heb ben je nodig. Ik heb geleerd dat ik ze kan helpen. Ik hou van die kin deren en dat geeft veel voldoe ning." De Amerikanen legden destijds gruwelijke bomtapijten over Viet nam. Maar de bom die de jonge Kim ernstig verbrandde, werd destijds afgeworpen door een Zuid-Vietnamees vliegtuig. Ze werd besprenkeld met napalm. Het plakkerige spul verspreidde zich over haar lichaam toen ze de vlammen met haar handen wilde doven. Uiteindelijk verloor ze haar bewustzijn toen iemand water over haar goot. Dat leidde tot een chemische reactie en ontbranding. Toen ze bewusteloos raakte, voelde tenminste even geen pijn, zegt ze. „Ik heb de Amerikaanse coördina tor van het bombardement ont moet. Maar nooit de Vietnamese piloot. Ik bid elke dag voor hem. Hoop dat hij nog leeft en dat ik hem ooit mag ontmoeten. Ik zou hem willen vergeven en hem een big bug willen geven. Maar het is moeilijk voor hem om naar voren te komen. Mijn foto is zo beroemd. Misschien is hij bang." Haar ernst duurt maar even, want dan verschijnt weer die brede lach. Een lach die ze koestert omdat die haar door de dagelijkse pijn helpt. „Ik wil graag vrolijk en vreedzaam leven. Ik kan nu een keuze maken. Destijds niet. Nu maak ik die keuze heel bewust. Ik wil lachen. Het helpt me in het he- lingsproces. Ik heb te veel trauma's en nachtmerries gehad." ONTMOETING vrijdag 18 mei 2018 GO Haar leven van vuur naar vred Kim Phuc tijdens de presentatie van de Nederlandse vertaling van haar boek in Amsterdam, foto robin van lonkhuijsen Napalmmeisje Kim Phuc geeft oorlogskinderen hoop Bob van Huët Amsterdam Voor Kees van Loon (65), docent aan de christelijke Hogeschool Viaa in Zwolle is het een bijzondere ont moeting. Op uitnodi ging van War Child is hij in Amsterdam. Na de officiële presentatie wordt hij voorgesteld aan Kim Phuc. Twintig jaar geleden maakte pabo-docent een les programma over de be roemde foto, waarover hij op verschillende ba sisscholen vertelde. Als Kim Phuc hiervan hoort, vliegt ze hem in de armen. „Leraren zijn zo belangrijk geweest in mijn leven. Ik dank u voor de lessen." Van Loon: „Ik heb haar door de jaren heen ge volgd. Ik zag in 1979 een documentaire over haar, Kim's Story: The Road from Vietnam. Daarin vertelt ze haar hele ver haal. Wat mij opvalt, is dat ze geen politieke uitspraken doet. Ze heeft lang contact gehad met de premier van Vietnam. Die ge bruikte haar voor propa ganda voor het commu nistische regime, en be schouwde haar als zijn dochter. Ze doet daar weinig uitspraken over. Ze houdt het positief, al noemt ze Canada wel nadrukkelijk het land van de vrijheid." Kijk op onze site bij /video Kees van Loon ontmoet de vrouw die hij bewondert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11