'Geef boswachter wapen en pepperspray 5 CDA wil campagne tegen roken met kind op (achter)bank met hem doen. Hij is naar een psy choloog geweest. Niets hielp." Mossad Voor de buitenwereld lijkt het dan nog best aardig te gaan. In 2017 gaat Malek in Scheveningen aan het werk als barman. Pas als hij na het strandseizoen weer thuis komt te zitten, gaat het verder bergaf waarts. Malek is lusteloos, verzorgt zich niet meer en wordt langzaam paranoïde. Ziet gevaar in doodnor male voorbijgangers. „Hij kwam bij mij langs. Ik moest mijn tele foon op de magnetron leggen. Hij legde die van hem ernaast en hij trok me mee naar de badkamer." Hij houdt zijn hand een centi meter voor zijn neus. „Hij kwam met zijn gezicht tot hier. 'De Mos sad (Israëlische geheime dienst, red.) achtervolgt ons', fluisterde hij. Hij was zo verschrikkelijk bang. Als we buiten liepen, zei hij zomaar: 'Niet kijken, niet kijken'. Zie je die twee vrouwen daar? Die horen er ook bij." Maleks broer informeert links en rechts wat hij moet doen, waar hij hulp kan krijgen. Begin januari belt hij voor het eerst met GGZ- dienst Parnassia. In een waan heeft zijn broer hem in zijn ge zicht gestompt. Malek slaapt niet meer zonder mes in de buurt. Het wordt steeds enger. „Ik zag het li chaam van mijn broer, maar hij was het niet meer." Malek krijgt hulp van een fami lielid van zijn vriendin, die in de psychiatrie heeft gewerkt en weet welke hordes genomen moeten worden. Maar hulp komt er niet. „'Waarom maak je je zorgen?' zei den ze tegen mij. Ik zeg: 'het is mijn broer! Natuurlijk maak ik mij zorgen. Hij heeft hulp nodig. Hoe veel bewijs moeten jullie hiervoor hebben?"' Ik heb foto's laten zien van mijn gezicht toen hij me had geslagen. Ik heb verteld over het mes. Ik heb verteld hoe bang hij was voor de Mossad. Hij durfde zelfs niet meer thuis te slapen en sliep bij mij. Op een zaterdagavond begin fe bruari klinken ineens grote klap pen in het flatgebouw waar beide broers een appartement hebben. Malek kon onze vader alleen identificeren aan de hand van de spullen in zijn kleren Malek gooit zijn huisraad op straat. „Daarna lukte het pas hem ge dwongen op te laten nemen. Twee periodes van drie weken." Na die zes weken krijgt de jonge broer te horen dat als Malek een adres heeft en belooft zijn medicij nen te slikken, hij uit de instelling mag vertrekken. „Maar zijn wo ning lag nog helemaal in puin. Een adres had hij dus nog niet." Enigszins gerustgesteld dat zijn broer voorlopig veilig is, bezoekt de jongere broer een paar dagen la ter hun moeder. „Ineens was Ma lek daar. 'Ik moet jullie wat vertel len', zei hij. 'Ik ben getrouwd'." Hij bleek getrouwd met een medepa tiënte van een jaar of 45! Ze zijn getrouwd voor de imam en heb ben geprobeerd dat bij het stad huis te registreren. Dat mislukte, maar hij had wel een adres." Dossier gesloten Malek stopt dan ook met het slik ken van zijn medicijnen. 'Maleks vrouw' zet hem al snel haar huis uit. Maleks broer belt keer op keer met Parnassia. „Ik zei: 'hoe kun nen jullie hem laten gaan?' Weet je wat ze zeiden? Ik zal het nooit ver geten. 'Het dossier is gesloten. We kunnen niks meer doen. Je moet weer bij de huisarts beginnen'." Ook een medewerker van Vluchtelingenwerk belt nog met Parnassia. Zij krijgt hetzelfde ant woord: dossier gesloten. Het is een week voor de steekpartij en het laatste telefoontje dat richting de hulpverlening gaat. Dan wordt het zaterdag 5 mei, de dag dat Malek drie mensen neersteekt. De fami lie vindt het afschuwelijk. Maar ze vechten wel. Met de aangifte tegen Parnassia. „Nogmaals: sorry, héél erg sorry voor wat mijn broer heeft gedaan. Maar hij is ziek. Alle bewijzen waren er. Waarom heb ben ze hem niet geholpen?" In Nederland worden naar schatting 100.000 kinderen tus sen 0 en 4 jaar blootgesteld aan tabaksrook, constateert de partij. Inzittenden van een auto waarin wordt gerookt, krijgen zelfs 27 keer hogere concentraties kankerverwekkende stoffen binnen dan normaal. CDA-Ka- merlid Anne Kuik: „Het gaat om onze volgende generatie, een kwetsbare groep die zichzelf hier bovendien niet tegen kan wapenen." Kinderen zijn vol gens experts extra gevoelig voor meeroken: ze ademen sneller en hun immuunsysteem, longen en luchtwegen zijn nog in ontwik keling. In België heeft een soortgelijke campagne gezorgd voor een hal vering van het aantal kinderen dat dagelijks in de tabaksrook zit, stelt het CDA. De partij pleit nog niet voor een verbod op roken in de auto als er kinderen op de achterbank zitten. In een aantal landen is zo'n ban al wel inge voerd, maar daar was in Neder land nooit een Kamermeerder heid voor te vinden. Zaterdag liep een boswachter in Zwijndrecht een gebroken neus op toen hij een groep jongeren tot de orde wilde roepen. Het gebied wordt al tijden geteisterd door jon geren die er brand stichten en ver nielingen aanrichten. Eind april bezorgden recreanten een boswachter in Oost-Brabant een enkelbreuk: ze waren boos om dat ze een bekeuring kregen. Staatsbosbeheer is al bezig bos wachters uit te rusten met hand boeien en een wapenstok, maar voorlopig heeft een klein deel al leen handboeien. Met het uitdelen van wapenstokken moet nog wor den begonnen. Volgens woordvoerder Marcel van Dun heeft Staatsbosbeheer Jus titie al eerder gevraagd om pepper spray te mogen gebruiken: „Het antwoord was dat we eerst maar eens moesten zien of handboeien en wapenstok niet genoeg zouden zijn. De mensen die nu slachtoffer geworden zijn, zijn ervan overtuigd dat ze zich met pepperspray wel goed hadden kunnen verdedigen." Overigens beschikken boswachters van Staatsbosbeheer over politie portofoons. Daardoor kregen ze in Zwijndrecht snel hulp. Van Dun: „Anders was het waarschijnlijk nog veel erger afgelopen." Mishandeld In heel 2017 noteerde Staatsbosbe heer zeventig meldingen van agres sie en geweld. Dit jaar werden al drie boswachters mishandeld. Voorzitter Rolf Overdiep van de Koninklijke Vereniging voor Na- tuurtoezicht, waarin de toezicht houders van landschapsbeheerders verenigd zijn, vindt busjes pepper spray nog niet ver genoeg gaan. Hij eist dat boswachters net als politie mensen vuurwapens krijgen en ook een politie-opleiding. „De criminaliteit verplaatst zich gewoon naar de natuurgebieden. Je hebt het over het dumpen van afval van xtc-labs, over wietkwekerijen, over professionele stropers. Als dat speelt in een gebied, heb je vuur wapens nodig. Er is nu gewoon geen beleid voor. Je moet maar kij ken hoe het gaat en dan weer een rapportje opmaken." Schijnveiligheid Dat Staatsbosbeheer boswachters met alleen handboeien op pad stuurt, is volgens Overdiep schan dalig: „Op die manier schep je al leen schijnveiligheid, want die din gen kun je pas gebruiken als je ie mand al gearresteerd hebt." donderdag 17 mei 2018 GO Meeroken in de auto is bijzonder schadelijk. FOTO ROB ENGELAAR Het CDA vindt dat er een campagne moet komen om ouders bewust te maken van de schadelijke gevolgen van roken in het bijzijn van kinde ren, zoals in de auto of thuis. Edwin van der Aa Den Haag Na handboeien en een wapen stok wil Staatsbosbeheer bos wachters ook bewapenen met pepperspray. Aanleiding is de zware mishandeling van twee boswachters in de afgelopen weken. Peter Koster Zwijndrecht Boswachters zijn vaker slacht offer van geweld, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5