Tweede poging 'Ajeto' 4 Koor De Christelijke Oratorium Vereniging (COV) Goes bestaat 100 jaar en dat wordt gevierd met een jubileum concert op zaterdag 26 mei. De vraag is of er draagvlak is om nog eens 100 jaar klassieke muziek te brengen. MuziekTokillaking zou in stuk Shakespeare niet misstaan Buurmanen Buurman in CCXL Een kijkje in de ge schiedenisboeken leert dat 100 jaar gele den een vrienden groep tezamen kwam in Goes om te bekij ken of er een christe lijk zangkoor opgericht kon worden. Een gemengd koor, bestaande uit mannen en vrouwen en afkomstig van verschillende kerken. Er ont stond een club van 70 zangers en zangeressen en in 1919 vond het eer ste optreden plaats. Op het pro gramma stond Die Schöpfung van Haydn. Nu, 100 jaar later, zal het zelfde stuk worden opgevoerd tijdens het aankomende jubileumconcert. COV Goes kent een rijke en lange geschiedenis. In 100 jaar zijn vele grote oratoria uitgevoerd, zoals Die Jahreszeiten van Handel en de Passio nen van Bach. Aan Ely de Rozario - secretaris van de vereniging - vragen we enkele hoogtepunten uit de his torie te noemen. „Medewerking aan de televisieopnames voor het NCRV- programma Kerstzang uit Goes in 1988 was één groot avontuur. En zonder meer de uitvoering van de Matthaus Passion op 14 maart 1997. Daar kwa men ruim 800 toehoorders op af." Bij een jubileum is het gepast en kele pioniers uit het verleden te be lichten. De Rozario somt er enkele Alleen als we alle zeilen bijzetten, kunnen we tieners en twintigers bereiken DIE SCHÖPFUNG 'Haydn wist als geen ander met muziek een verhaal uit te beelden' op. „De eerste dirigent van het koor, Willem 't Hooft verdient zeker een plaats in dat rijtje. Aan pianiste Janny Dieleman en dirigenten Adriaan Kousemaker en Izaak Ruissen, die al len minstens twintig jaar actief wa ren, heeft ons koor eveneens veel te danken. Uiteindelijk draait het na tuurlijk om de zangers en zangeres sen. Van de huidige 70 koorleden zijn er al velen decennialang lid en op meerdere gebieden actief binnen de verenging. Zonder zulke leden kunnen we niet bestaan." Sinds mei 2010 staat COV Goes on der leiding van de ervaren dirigent Wim van Herk. Aanvankelijk was zijn plan slechts enkele jaren voor het koor te staan. „Maar ik ben blij ven plakken", verzucht de inwoner van de Hoeksche Waard. „Het niveau van de vereniging is de laatste jaren zienderogen gestegen. Er heerst een grote saamhorigheid, de sfeer is per fect en velen zijn leergierig."Niet al leen in niveau, ook in aantal koorle den is een stijging zichtbaar. „Vooral aan tenoren is in Nederland een schreeuwend tekort. Met veertien bassen en negen tenoren hebben wij sowieso niet te klagen over de man- nenbezetting." Toch is er ook een keerzijde. Van Herk ziet vrijwel alleen maar oude ren instromen. Niet alleen op het po dium, ook tussen de bezoekers in de zaal zitten maar weinig jonge men sen. „Wanneer je een klassiek con cert bezoekt is de gemiddelde leef tijd meestal boven de 50 jaar." De di rigent beaamt dat het hard werken is om jeugd te betrekken bij klassieke concerten. „Toch is het noodzakelijk, anders lopen concertzalen leeg. Soms is het frustrerend dat iemand 4 REDENEN OM UIT TE GAAN Folkrock Jeugd donderdag 17 mei 2018 'We laten de muziek spreken' Hans Puik 44 Wim van Herk, dirigent Tijdens het jubileumcon cert van COV Goes zal het oratorium Die Schöpfung van Joseph Haydn ten ge hore worden gebracht. Aan het concert werkt een aantal professionals mee, zoals de solisten Heieen Koele (sopraan), Frank Fritschy (tenor), Robbert Muuse (bas) en Eric Jan Joosse (klavecimbel). De orkestbegeleiding wordt uitgevoerd door het Hol land Symfonie Orkest. Die Schöpfung is een van de belangrijkste partituren uit de koorgeschiedenis en wordt beschouwd als één van Haydns meesterwer ken. Dirigent Wim van Herk is enthousiast over het stuk. „Dit oratorium be schrijft het scheppingsver haal volgens het Bijbel boek Genesis. Het is erg afwisselend, prachtige koorwerken, aria's door solisten, aria's met het koor samen. Alles komt terug tijdens het concert. Haydn wist als geen ander met muziek een verhaal uit te beelden, bijvoorbeeld de opkomst van de zon. Die Schöpfung is een prach tige compositie waarin alle emoties van de schepping tot uitdrukking zullen komen." Het decor kon vorige keer niet naar binnen, dus toen ging de theatershow van Buurman en Buurman in CCXL niet door. Ken nelijk hebben de mannen een op lossing gevonden, want zaterdag staan ze er wel: 'A je to'! Verder harde rock, mystieke rock en klassieke orgelmuziek. De historici onder de lezers hebben de inspiratiebron voor de naam van de uit Leeds af komstige band To kill a king vast al in de smiezen. De link met Shakespeare ontstond in 2009, toen de band als Kid iD het roer omgooide, twee nieuwe leden aantrok en de nieuwe naam aannam. Met hun indieachtige folkrock timmer den de heren al snel flink aan de weg. In de beginjaren tour den ze veel met de eveneens Britse band Bastille. In 2015 verscheen het album met de titel To kill a king. Veel van de songteksten zijn door- A je to! Er zullen weinig Nederlan ders meer zijn, die deze gevleu gelde uitspraak niet aan Buurman en Buurman zullen koppelen. De hoofd rolspelers van de Tsjechische pop penserie zijn twee immer klussende buurmannen. Enorm onhandig, maar overtuigd van hun eigen kluskun- sten. Nu ook in het thea- drenkt met een sfeer van ro mantiek en mystiek en zouden zomaar de soundtrack voor een van de stukken van Shake speare kunnen vormen. Aanstaande zondag staan de mannen van To kill a king in De Spot in Mid delburg. Het optreden is de start van een drieluik aan optre dens in ons land, waarbij ook Arnhem en Utrecht worden aan gedaan. Tijdens de show zullen veel nummers van het vorig jaar uitgebrachte album The spiritual dark age gespeeld worden. Zon 20 mei, De Spot Middel burg, 20.30 uur ter. Zat 19 mei, CCXL Vlissingen, 14.00 en 16.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51