79.- s 4 dagen Brabant**** Rekenkamer: koopkracht daalt 4 Jongere broer zocht vergeefs hulp voor de Haagse messteker Malek F., de man die 5 mei zomaar drie mensen neerstak in Den Haag, komt uit een gezin dat één voor één vluchtte uit Syrië. Na de dood van zijn vader werd hij paranoïde en raakte aan de drugs. uizendmaal excuses. Ik vind het echt, echt, echt zo erg wat mijn broer gedaan heeft." Het is het allereerste wat de 29-jarige jongere broer van Malek zegt. Hij wil anoniem blij ven. Zijn leven ligt al in puin. Zijn verhaal, vindt hij, mag niet als een flauw excuus overkomen voor de daad van zijn broer. Die was heel erg fout. Maar Malek was ziek. Hoe vaak had hij als de jon gere broer niet om hulp gevraagd bij de professionals die er verstand van hebben? Woest is hij nu dat zijn broer in het wilde weg om zich heen kon steken. Zó erg voor de twee Hagenaren en de Zoeter- meerder die slachtoffer werden. Gewone jongens waren ze in Sy rië. Weliswaar als Palestijn staten- loos en zonder paspoort, maar ze hadden het goed. De jonge broer was vijfjaar boekhouder en ver diende later de kost als dj. Malek was barman, steevast in de betere restaurants van Damascus. Ze hadden een vader die zijn brood verdiende als schrijver van tv-se- ries en als ingenieur, een schat van een moeder en nog een jonger zusje, een knap meisje. Omzwervingen Geen seconde hadden ze vroeger gedacht dat de oorlog in Syrië een einde zou maken aan hun doodge wone vrolijke levensverwachting. De namen van Malek en zijn broer kwamen op een lijst te staan, ze moesten het leger in. „Als Malek en ik uit ons werk kwamen, moes ten we langs acht controleposten. Ik betaalde ze geld. Achter in de auto lag drank. Maar dat kan je niet voor altijd volhouden." Malek en zijn broer zoeken sa men vanaf eind 2013 manieren om te vluchten, maar hun pogingen lijken tot mislukken gedoemd. Zelfs zwemmend proberen ze de overtocht van Turkije naar Grie kenland te maken. Tevergeefs. Maar hun doel is en blijft Neder land, waar hun tante woont. Na diverse barre omzwervingen lukt dat uiteindelijk. Als de rest van de familie ook komt, kunnen ze hier oud worden, kinderen krijgen, een toekomst vinden. Maar als het na een halfjaar niet is gelukt de papieren in orde te krijgen om hun vader over te laten komen, beraamt Malek, zonder zijn broer in te lichten, een plan netje om hun vader en zusje de zelfde tocht te laten maken als zij zelf. „Hij vertelde dat net voor hun vertrek. Ik was zó boos op hem", vertelt de jonge broer. „Ik zei tegen hem: je weet toch wat wij hebben doorgemaakt? Wil je dat je vader ook laten gebeuren? Maar we kon den niet meer terug." Hun vader belt nog vlak voordat hij op de boot stapt. Daarna horen ze niets meer. De boot vergaat. Drie dagen blijft het stil. Dan belt zijn moeder uit Syrië. „Ik heb je De Israëlische geheime dienst achtervolgt ons, fluisterde hij. Malek was zo verschrikkelijk bang. zus op tv gezien. Zij is gered." Vijftien dagen later weten ze ook wat er met hun vader is gebeurd. Malek is afgereisd naar Italië om hem te zoeken. „Hij lag in graf nummer 1. Malek heeft hem al leen kunnen identificeren aan de hand van de spullen die in zijn kleren zijn gevonden", vertelt zijn broertje, stilletjes. Vanaf dat moment veranderde Malek. „Toen hij terugkwam, had hij nergens zin meer in." Terwijl zijn broer hun zusje in huis neemt en probeert hun moeder naar Nederland te halen, krijgt hij meer en meer zorgen om Malek, die steeds vaker zijn heil zoekt in wiet. „Ik heb geprobeerd hem eruit te halen, ging leuke dingen Kloosterhotel 1 3 dgn Veluwe diner 3 dgn Den Helder/Texel .Zoweg.nl/daablad of 0900-2359693 70cpg DEN HAAG Het gaat goed met Nederland. In 2017 hield het Rijk 8 miljard euro over, de werkloos heid daalde en de staatsschuld zakte voor het eerst sinds de crisis weer onder de Europese grens van 60 procent. „Dat is erg goed nieuws", aldus minister Wopke Hoekstra van Financiën gisteren tijdens zijn eerste Verantwoor dingsdag. Al moet de schuld wel verder omlaag, zegt hij er nog bij. Wat hij niet vertelt, maar wel vermeldt staat in het jaarverslag van Sociale Zaken, is dat het met de koopkracht nog niet wil vlot ten. Waar het vorige kabinet in de begroting van 2017 Nederland nog lekker maakte met een fijne, be scheiden koopkrachtstijging, re gent het in het jaarverslag opeens minnen. De koopkrachtminnen voor grote groepen Nederlanders zijn veroorzaakt door de onver wacht hoge inflatie, verklaart een woordvoerster van het ministerie. Met de overheid gaat het goed, met ons iets minder, zo lijkt het. Intussen stroomt de schatkist vol. Hoekstra's voorganger Jeroen Dijsselbloem rekende vooraf op 260 miljard euro aan belasting- en premie-inkomsten, maar inmid dels blijkt in 2017 een slordige 11 miljard euro extra te zijn bin nengekomen. Ook is Nederland 3,2 miljard euro minder kwijt aan rente dan op het hoogtepunt van de crisis in 2012. Maar dat is geen reden om de vlag uit te hangen, oordeelde pre sident Arno Visser van de Alge mene Rekenkamer gisteren. Fi nancieel mag Nederland dan de boel op orde hebben, op de vraag of het geld ook zinnig is besteed, durft hij geen antwoord te geven. 'Ministers melden te weinig wat de resultaten zijn' is de boodschap waarmee hij het feestje verpest. Zo leverde een ruim 400 mil joen euro kostend actieplan om de luchtkwaliteit te verbeteren 2 pro cent minder uitstoot van uitlaat gassen en 0,01 procent gezond heidswinst op. En waar het kabinet meldt dat 102 miljoen euro is verdiend aan de verkoop van 83 Rijksgebouwen, geeft de Rekenkamer een andere inkijk: de boekwaarde van die panden werd eerder met 100 mil joen naar beneden bijgesteld. donderdag 17 mei 2018 GO Duizendmaal sorry, maar waarom hielp niemand Malek?' Jorina Haspels Victor Schildkamp Den Haag 'D Malek F. na de steekpar tij in Den Haag. foto video STILL REGI015/BEWERKING REDACTIE -jongere broer van Malek maar Volledig vernieuwd Kloosterhotel midden in de natuur! Tip: De Deurnse kastelen 4* Fletcher Kloosterhotel Willibrordhaeghe (8,0) 3 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet Gratis gebruik van wifi en parkeren Aankomsten t/m augustus. Betaal pas bij aankomst! 4* Golden Tulip Ampt van Nijkerk (8,0) 3* Hotel Wienerhof (7,8) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt WWW, Prijs per persoon oon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4