Dicht bij mijn bed Voormalig stadhuis Terneuzen nog leeg Roversdochter 2 De uitreiking van de Four Freedoms Awards was gisteren een aaneenschakeling van indrukwekkende momenten. Lang Leve de Muziekshow FOURFREEDOMS INDRUKWEKKEND - Commentaar Elke twee jaar duikt er wel een tweet op van een Middelbur ger die boos meldt dat hij moet omfietsen omdat het cen trum is afgesloten voor de uitreiking van de Four Free- doms Awards. 'Zo'n feestje voor bobo's, wat hebben wij eraan?', is de achterliggende gedachte. Die is kortzichtig, maar niet helemaal onbegrijpelijk. Gisteren werd weer eens bevestigd hoe groot het belang van de prijs is voor degenen die hem ontvangen. Hij geeft kracht om door te gaan, zei de journalist die vecht voor vrijheid van meningsuiting in Turkije. Hij geeft de hopelozen hoop, zei de bisschop die in Zuid-Soedan een vredesdorp bouwde. Als dat het effect is, mag daar best een ochtend lang een stad voor worden afgesloten. Jammer alleen dat de meeste inwoners het toch als een ver-van-mijn-bedshow zien. De Roosevelt Foun dation onderkent dat. Er zijn tal van side events waar het publiek de laureaten kan ontmoeten en bekende Nederlanders komen de prijs uitreiken. Toch kan daar nog wel een schepje bovenop. Waarom alleen het koninklijk paar laten uitstappen op de enige plek waar het publiek bij kan? Laat de laureaten daar ook bin nenkomen. Waarom geen live-uitzending op televisie of een live- stream via internet? De plechtigheid was honderd keer interes santer dan de gemiddelde Statenvergadering en alles werd toch al gefilmd. Op het totale organisatiebudget zijn de kosten van een ook nadien aanklikbare video op internet verwaarloosbaar. Zo breng je de vier vrijheden dicht bij ieders bed. De plechtigheid was honderd keer interessanter dan de gemiddelde Statenvergadering Eind vorig jaar is het monument via een internetveiling verkocht aan een Amsterdams bedrijf, de Citystone Group BV. Dat betaalde er, volgens een uittreksel uit het kadaster, ruim 300.000 euro voor. Een woordvoerder van de City stone Group BV laat weten dat het de bedoeling is er een horecabe- stemming aan te geven. Om dat mogelijk te maken zouden de ra men verlaagd moeten worden. Aan de voorzijde, aan de Noord straat, zou dan een terras moeten komen. Veel meer kan hij er niet over zeggen. „We zijn ermee bezig", geeft hij aan, „maar concreet is er nog niets." Al sinds de ingebruikname van het huidige stadhuis van Terneu zen in 1972, is het lastig een nieuwe bestemming te vinden voor het beeldbepalende gemeentelijk mo- We zijn ermee bezig, maar concreet is er nog niets nument. Een fotografiezaak zat er jarenlang in. Het hoofdgebouw stamt al uit 1594, de toren is van 1859. Het pand vertoont veel achter stallig onderhoud wat het niet ge makkelijker maakt er een nieuwe gebruiker voor te vinden. ALMANAK Ronja heet ze, dat Middelburgse meisje van bijna anderhalf. In derdaad, naar de roversdochter uit het boek van Astrid Lind- gren. Onlangs maakte ze voor het eerst kennis met de Ooster- schelde, met haar moeder en een vriendin. Toegegeven, de eerste golf was koud. Maar daarna was ze niet meer weg te slaan uit het water. Lachend bood ze golfje na golfje het hoofd, om de water pret vervolgens af te sluiten met een grote slok zout water, en een hap zand. Helemaal in haar ele ment. Constateerde ook de vriendin. „Roversdochter? Lijkt me meer een zeeroversdochter!" Hulpverleningsdag en automarkt Papegaai Viper zoek in de polder Veel te doen in buurtschap KOEWACHT Geen lach in de kerk Natuurbeschermer Emmanuel de Merode kon woensdagochtend niet aanwezig zijn bij de uitreiking van de Four Freedoms Awards in Mid delburg. Zijn afwezigheid was veel- zeggender dan alles wat hij in een dankwoord had kunnen vertellen. 'Opgeofferd' De Merode vloog zondag in allerijl vanuit Londen terug naar het na tuurgebied Virunga in Congo, om dat daar zijn 25-jarige medewerk ster Rachel Masika Baraka was ge dood. De achtste ranger dit jaar en de honderdvijftigste sinds 1996. „Er is niks erger dan iemand begraven die aan jou is toevertrouwd", zei De Merode duidelijk aangeslagen in een haastig opgenomen video die in de Nieuwe Kerk werd vertoond. „Zij heeft haar leven opgeofferd door anderen te beschermen", zei Chantal Marijnissen, die de onder scheiding voor vrijwaring van ge brek namens hem aanpakte uit handen van astronout André Kui pers. Lange ovatie Herwas nier het enige indrukwek kende moment tijdens de plechtig heid die werd bijgewoond door ko ning Willem-Alexander en konin gin Maxima. Urmila Chaudhary kreeg een lange ovatie, nadat het publiek een video had bekeken waarin ze vertelt hoe ze elf jaar kindslaaf was in Nepal en waarin re zien was hoe de politie insloeg op de groep demonstranten waarvan ze deel uitmaakte. Verlegen en geë motioneerd, de handpalmen tegen elkaar voor haar borst, bedankte ze de aanwezigen. „Wat kun je zeggen na zo'n video?", zei Herman van Veen, die haar de Four Freedoms Award voor vrijwaring van vrees omhing. „Ik wilde een toespraak houden, maar ik ben de woorden kwijt." De Internationale Four Freedoms Award werd door vice-premier Hugo de Jonge uitgereikt aan Christiana Figueres, de hoofdon derhandelaarster van het klimaat akkoord van Parijs. Ze doorbrak be wust her protocol door niet eerst de koninklijke familie aan te spreken, maar nog een applaus te vragen voor haar mede-laureaten, die in middels allemaal op het podium zaten. Moed Naast Chaudhary waren dat de Turkse journalist Erol Önderoglu (onderscheiding voor vrijheid van meningsuiting) en bisschop Paride Taban uit Zuid-Soedan (vrijheid van godsdienst). Önderoglu zei dat de prijs hem kracht geeft tijdens de indringende tijd in 'de grootste ge vangenis voor professionele jour nalisten ter wereld', zoals Reporters without borders het huidige Tur kije omschrijft. Volgens Taban geeft zijn award 'moed aan mensen die op het punt staan hun hoop te verliezen'. Figueres pleitte voor een 'koppig optimisme', dat alle laureaten ken merkt. „Ik nodig u allemaal uit deel re worden van de groeiende familie van koppige optimisten die door gaan de wereld een betere plek te maken voor iedereen." Leerlingen van De Burcht-Riet- heim (Oost-Souburg), De Sprienke (Goes), De Regenboog (Hoedekens- kerke), Acaciahof (Middelburg) en De Klimop (Dreischor) voerden een muzikale act op in theater De Kunstmin in Dordrecht. De optredens werden beoordeeld door een jury die bestond uit zanger Kaj van der Voort, muziekprodu cent Mare van Tijn en radio-dj Sas- kia Weerstand. Aan de auditie in Dordrecht de den ook 24 klassen uit Zuid-Hol land mee. Volgende week wordt duidelijk welke twee Zeeuwse klas sen doorgaan naar de tv-shows, die vanaf 29 september te zien zijn op NPO 3. In elke uitzending strijden twee klassen per provincie tegen elkaar. Het doel: optreden met de grootste schoolband van Nederland tijdens het Kerst Muziek Gala 2018 in de cember. Koningin Maxima is daar bij aanwezig als erevoorzitter van de Stichting Méér Muziek in de Klas. donderdag 17 mei 2018 II Het voormalige stadhuis van Terneuzen aan de Noordstraat zal voorlopig wel leeg blijven staan. Harmen van der Werf Terneuzen -woordvoerder Citystone Group Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Het is een speciale com binatie, een automarkt en een hulpverleningsdag. In de Terneuzense binnen stad vinden ze zaterdag tegelijkertijd plaats. De automarkt met nieuwe en tweedehands modellen is op de Markt, de hulpver leningsdag op het Stad huisplan van 10.00 tot 17.00 uur. Onder meer ZorgSaam is present met één van de nieuwste am bulances met een elektri sche brancard. TERNEUZEN Het is een mooie hobby voor mens en dier, je pa pegaai na een grondige training vrij laten rond vliegen in de polder. Pa- trik en Sandra Jonkman uit Terneuzen hebben gister ondervonden dat daar ook risico's aan vastzitten. Hun edelpape- gaai Viper is sinds gister ochtend elf uur zoek. Het is bij buurtschap Kwakkel ten oosten van Terneu zen gebeurd. Het paar is een zoektocht gestart naar de groene vogel. NIEUWE MOLEN In Nieuwe Molen, bij Koe wacht, wordt zondag een dag vol activiteiten ge houden waar zowat de hele buurtschap aan mee doet. Van 09.00 tot 17.00 uur is in de Beneden straat, Hazelarenstraat, Matthijsstraat en de Rei- gerijdreef een garage sale en diverse open deuren (barbier, dieren- zaak, expositie, tuin). Wolboerderij Blij Bezui den gaat vanaf 14.00 uur schapen scheren. Het evenement 'Een Lach in de Kerk' wat Stichting Kerkbelang Koewacht vanavond had gepland in de kerk van Koewacht, gaat niet door. De Hulster ko miek Frans de Schep per, die met zijn sket ches en zijn draaiorgel zou optreden, is niet be schikbaar. Hij heeft zijn been gebroken. Ovatie voor 'koppige optimisten' Ernst Jan Rozendaal Middelburg VLISSINGEN Vijf Zeeuwse scholen deden woensdag audi tie voor het televisieprogramma Lang Leve de Muziekshow.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 45