14 ZE PERSOONSGEGEVENS zv In het Nederlands bestaat er geen goed woord voor 'privacy'. Dat feit alleen al zou ons achterdochtig moeten maken. Uhebt het vast al ver nomen: op 25 mei wordt de Algemene Verordening Gege vensbescherming (AVG) van kracht. Dat is de Ne derlandse versie van een Europese wet, die onder de afkorting GD PR door de juridische wereld waart. Misschien bent u zelf één van de velen die al maanden bezig zijn om het beheer van persoonsgege vens binnen uw bedrijf, uw school of uw vereniging op orde te krij gen, vóór u op 26 mei de eerste rechtszaak aan uw broek krijgt. Want het is een strenge wet, de AVG, die een hoop bureaucrati sche rompslomp meebrengt. Zo streng dat ze er in de Verenigde Staten aanvankelijk om moesten lachen, maar sinds de Facebook- affaire niet meer. Ja, dit keer komt er iets goeds uit Brussel: in heel Europa wordt een dam opgeworpen tegen gerommel met onze persoonsgegevens, alle maal om uw en mijn grondrech ten te beschermen. Want de ri sico's die u loopt als u een onnozel zaklampje op uw smartphone zet, zijn veel groter dan die waar we bang voor zeiden te zijn - amper twee maanden geleden - bij het referendum over de zogenaamde 'sleepwet'. Na 25 mei mag de slimmerik die u uw persoonsgegevens aftroggelt in ruil voor een lampjesapp, alleen nog zakendoen als er eerst een ri sicoanalyse wordt gemaakt, met precieze uitleg over de manier waarop hij die risico's denkt te vermijden. Voor die analyse is trouwens één van de langste woorden uit de rechtstaal bedacht: 'gegevensbeschermingseffectbe oordeling'. Dat heeft Brussel niet gedaan, maar onze oer-Neder- landse Autoriteit Persoonsgege vens; en ik wed dat ze er geen Neerlandicus bij hebben gehaald. Recht op arbeid Behalve rompslomp levert de AVG ook stof tot nadenken op. Om te beginnen moet er een hardnekkig misverstand uit de wereld. Het gaat in deze wet niet om het be schermen van één grondrecht, het 'recht op privacy'. Waar gaat het wél om? Om de bescherming van alle grondrechten, voor zover ze namelijk aangetast kunnen wor den door gerommel met persoons gegevens. Voorbeeld: als uw zie kenhuis onzorgvuldig omgaat met patiëntgegevens, kunt u in de pro blemen komen met uw huidige zorgverzekeraar of met een toe komstige werkgever. Waarschijn lijk vindt u dan dat uw recht op gezondheidszorg of uw recht op arbeid wordt aangetast, niet uw recht op privacy. Het gaat in de AVG dus, simpel gezegd, om be scherming van individuele per soonsgegevens. Begrijpelijk maar zeer verwarrend wordt dit vaak af- Dit keer komt er iets goeds uit Brussel: een 'dam' tegen gerommel met onze persoonsgegevens gekort tot 'privacybescherming'. Waarom is het zo belangrijk dit misverstand te vermijden? Omdat het begrip 'privacy' van een dikke laag groene zeep is voorzien. Het glibbert alle kanten op. Alleen al het feit dat we er geen goed Neder lands woord voor hebben, zou ons achterdochtig moeten maken. De ene keer bedoelen we een sfeer van afzondering waarin we ons soms terug willen trekken voor bezigheden die in onze cultuur met een zekere schaamte omgeven zijn, toiletbezoek bijvoorbeeld. Een andere keer hebben we het over een domein waarin we niet de blik van anderen, maar speciaal de blik van de overheid willen ontwijken, bijvoorbeeld omdat we iets te verbergen hebben. Sommi gen beweren zelfs dat 'privacy' een rechtsvrije ruimte is, waarin we allemaal moeten kunnen doen en laten waar we zin in hebben, of waarin we door iedereen 'verge ten' worden. Weer anders spreken we over 'privacy' wanneer we mo gelijkheden opeisen om ons in vrijheid te ontplooien en ons ver volgens te laten zien als pracht- mensen - in de openbare ruimte van Facebook bijvoorbeeld. Maar het kan nog merkwaardi ger. Ook de geheime stem waar mee we bij verkiezingen onze bij drage leveren aan het publiek be lang, wordt wel eens tot 'de pri vacy' gerekend. En daar zouden we dan allemaal 'recht' op hebben? En daar zou nu dus bijkomen 'pri vacy' in de zin van 'een reeks gege vens die eenduidig zijn te herlei den tot een persoon'? Ik kan er geen chocola van ma ken. Ik houd het erop dat verwer king van persoonsgegevens met digitale technieken grondrechten kan aantasten op een manier en op een schaal die burgers niet hoeven te dulden, en dat die rechten dus extra beschermd moeten worden. Dat is al ingewikkeld genoeg, ook zonder leenwoorden vol groene zeep. Schaars goed Ingewikkeld waarom? Omdat het vergaren, verwerken, doorgeven, ja zelfs het verkopen van per soonsgegevens op zichzelf natuur lijk niet verkeerd is. Integendeel, je kunt geen school, ziekenhuis of Vrij verkeer van persoonsgegevens is een wezenlijk element van onze economie vereniging draaiend houden, geen product op de markt brengen, geen belasting heffen en geen ver kiezingen organiseren, als je geen persoonsgegevens hebt. Ze vor men een schaars goed, dus kun je er ook in handelen. Anders gezegd, vrij verkeer van persoonsgegevens is een wezenlijk element van onze economie. Dat vrije verkeer is het uitgangspunt. Het recht dient daar op te treden waar dat uitgangs punt in conflict komt met waar den die we tot normen verheven hebben: grondrechten. Er dient dus een voortdurende afweging te worden gemaakt tus sen twee zaken die we allebei wil len: persoonsgegevens verwerken en persoonsgegevens beschermen. Het is de taak van de overheid ervoor te zorgen dat die afweging wordt gemaakt - zie de AVG. Vervolgens is het de plicht van iedere deelnemer aan het econo misch verkeer om haar zelf te ma ken. Vandaar de rompslomp. En vandaar dat vreselijke woord: ge- gevensbeschermingseffectbeoor- deling. Maak het Scrabblebord twee keer zo groot, en het past er nog niet op. donderdag 17 mei 2018 'Privacy' glibbert alle kanten op Bert van Roermund GASTOPINIE ILLUSTRATIE BERT VAN ROERMUND Bert van Roermund is rechts filosoof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42