Is de uittocht van mariniers vrees of werkelijkheid? 'Zestig km/u op onveilige Zanddijk bij Yerseke' Theaters aan Zee wil vooral talent laten zien 8 Het seizoen loopt op zijn eind, maar de Zeeuwse theaters zijn al volop bezig met het nieuwe seizoen. Zij presenteren dezer dagen hun nieuwe programma's en brochures. Vijf programmeurs blikken terug én vooruit. PRESENTATIE NIEUW SEIZOEN De vrees dat er over vier jaar wel een gloednieuwe Michiel Adriaanszoon de Ruyterkazerne staat in Vlissin gen, maar geen korps meer over is, ondergraaft het zes jaar geleden ge nomen besluit om het korps van de Utrechtse Heuvelrug naar de Zeeuwse kust te verhuizen. Binnen het korps heerst grote weerstand te gen de verhuizing. Mariniers wor den vaak langdurig en soms onver wacht uitgezonden en dan is een stabiel thuisfront onontbeerlijk. Zij vrezen dat hun gezinnen in de nieuwe omgeving geen sociaal Het beeld over de jaren heen lijkt vrij constant. Rond de tachtig mariniers verlaten elke vier vijf maanden het korps vangnet meer hebben. De Korpscommandant, brigade generaal der mariniers Jeff Mac Mootry, is een van de mariniers die met de Kamerleden in gesprek gaat. Vorige maand heeft de generaal de politiek opgeroepen nog eens goed na te denken over het besluit. In het mariniersblad QPO somde hij een reeks bezwaren op. Hij waar schuwde voor een leegloop van het korps. In gesprekken met afzwaai ende mariniers werd volgens hem de verhuizing naar Vlissingen ge noemd als 'het beslissende duwtje de poort uit'. „Bovenmatige uit stroom in combinatie met een wer vingsprobleem is een nachtmer riescenario", schreef Mac Mootry. De conclusie liet hij nog open, maar zijn boodschap is: beter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald. Staatssecretaris Barbara Visser laat een onderzoek doen naar de reden waarom steeds meer ma riniers het leger verlaten. Woens dag herhaalde ze in het tv-pro- gramma Goedemorgen Nederland de zorgen van de mariniers serieus te nemen. Berichten over een op zijn minst verhoogde uitstroom zijn door het ministerie bij herhaling in de media bevestigd. Maar wie de laatste jaar gangen van het personeelsblad Alle Hens doorbladert ziet in de rubriek 'mutaties' geen grote veranderin gen in de aantallen vertrokken ma riniers. Dit jaar werden, tot en met het mei-nummer, in Alle Hens de namen van 8i vertrekkende mari niers gemeld. Vorig jaar waren dat in diezelfde periode 79 mariniers. In 2016 namen 86 mariniers afscheid van het korps en in 2015 83. Het beeld over de jaren heen lijkt vrij constant. Rond de tachtig mari niers verlaten elke vier vijf maan den het korps; de ene keer wat meer, de andere keer wat minder. In het blad wordt de reden van vertrek niet genoemd, het kan gaan om pensioen, aflopen van contracten of voortijdig opstappen. De PZC heeft bij Defensie herhaaldelijk de vraag neergelegd of de meldingen van vertrokken mariniers in het perso neelsblad zo gedateerd zijn dat de 'verhoogde uitstroom' pas in de vol gende nummers van Alle Hens te lezen is. Hierop is nog geen ant woord gekomen. Ook Kamerleden hebben ge vraagd naar de omvang en oorzaak van de uitstroom. Het wachten is op een klip-en-klaar antwoord. Zolang dat er niet is, is ook niet duidelijk of de verhoogde uitstroom, waarmee de tegenstanders schermen, vrees is of al werkelijkheid. Statenleden Ralph van Hertum en Bayram Erbisim dringen middels schriftelijke vragen aan het provinciebestuur aan op het treffen van maatregelen. De PvdA'ers ma ken zich ernstige zorgen over de verkeersveiligheid op de N673. „Verschillende ongelukken heb ben plaatsgevonden of zijn ternau wernood voorkomen." De PvdA'ers vragen of de provin cie gebruikmaakt van de 25 miljoen euro, die minister Van Nieuwen- huizen onlangs beschikbaar stelde voor de aanpak van onveilige pro vinciale wegen. Verder vragen ze of Gedeputeerde Staten het plan van de Ondernemersvereniging Reimerswaal steunt. Dit houdt in dat er in één keer een nieuwe weg wordt aangelegd vanaf de A58 bij Kruiningen (bij de Aldi) tot aan be drijventerrein Olzendepolder in Yerseke. De provincie liet eerder weten vast te houden aan een gefa seerde aanpak, maar wel alvast het tweede fase te onderzoeken. PZC ONLINE Je wordt er ook moedeloos van. Fiets komt toch niet boven water. Terugblik: „We komen dit sei zoen ruim boven de 11.000 be zoekers uit. Dat is een giganti sche groei. We hadden natuurlijk Freek de Jonge een paar dagen. Maar de grootste winst vind ik dat ook bij iemand zoals Benja min van der Velden 70 mensen in de zaal zaten. Voor mij was het hoogtepunt Fuad Hassen, dé ver rassing in Zierikzee en Ritthem. Die halen we komend seizoen terug. Dat geldt ook voor Thomas Smith." Vooruitblik: „We proberen veel nieuwe dingen te brengen, talent te laten zien. Voor komend sei zoen heb ik qua muziek heel veel vertrouwen in Lakshmi en Roos Blufpand. Dat zijn niet de grote namen, maar ze zijn zo ver schrikkelijk goed. Op het terrein van cabaret stel ik me heel veel voor van onder anderen Begijn LeBleu en Anne Lisa, maar zeker ook van Martijn Kardol. Dat is een naam die je echt in de gaten moet houden." donderdag 17 mei 2018 PC Vanochtend spreekt een delega tie van de mariniers met de Ka mercommissie Defensie over het besluit uit 2012 om voor het elitekorps een kazerne te bou wen in Vlissingen. Volgens het ministerie van Defensie heeft het Korps Mariniers te maken met een 'verhoogde' uitstroom. Theo Giele Vlissingen De snelheid op de Zanddijk tus sen Kruiningen en Yerseke moet omlaag naar 60 kilometer per uur. Ook moet de provincie aan dringen op permanente snel heidscontroles. Dat vindt de Zeeuwse PvdA-fractie. Joeri Wisse Yerseke DE WERELD VAN TOPICS Als abonnee van de PZC bent u natuurlijk steeds op de hoogte van het nieuws uit uw dorp of stad, Neder land en de rest van de we reld. Maar u kunt ook elke dag gratis tientallen verha len uit onze zusterkranten lezen. Over kunst, econo mie en (inter)nationale poli tiek; achtergrondverhalen, analyses, meningen en co lumns. Al het beste uit het AD, de Volkskrant, Trouw, het Pa rool, De Morgen en van onze regionale collega's. Als abonnee van de PZC kunt u altijd gratis inloggen op onze website, of direct bij onze verhalendienst op topics.nl. TWITTER MarNauTec @MAR_NAU_TEC Het aantal mensen dat aangifte doet van fietsen diefstal is vorig jaar in Zee land spectaculair gedaald. In het hele land daalde het aantal aangiften, maar bijna nergens zo hard als in Zeeland. In 2017 noteerde de politie 852 aangiften, 427 minder dan in 2016. Dat betekent dus een af name van 33 procent, blijkt uit politiecijfers. Maar of dat ook komt doordat er minder fietsen worden ge stolen, wordt betwijfeld op social media... ONLINE TOP-5 1. Oranjeheid Peter van Vossen zit diep in de schul den 2. Westerscheldetunnel gaat een avond en een nacht dicht 3. Waar zie ik Willem- Alexander en Maxima? 4. Vandaag: uitreiking Four Freedoms Awards in Mid delburg 5. Snelheidscontroles zon der bon in twintig Zeeuwse buurten Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie f\ facebook.com/depzc 1 @pzcredactie Veel om naar Rolf Bosboom Vlissingen Naam: Peter de Neef, program meur Theaters aan Zee (theater op zes locaties in Zierikzee, Re- nesse, Heinkenszand en Ritt- hem). Meer weten: theatersaanzee.com. Brochure wordt dezer dagen verspreid. Kaartverkoop is begonnen. Anne Lisa. foto roxanne hellevoort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36