M Middelburg zwaait twee wethouders uit 7 Kunstwerk op Nollehoofd weer vernield INTEGRITEIT ZAAK-MELSE Het besluit van Jaap Melse om af te treden als wethouder wordt door alle Veerse raadsfracties als het enige juiste gezien. Melse heeft de ge dragscode voor ge meentebestuurders geschonden en is daardoor politiek niet te handhaven, is het algemene oordeel van de fractiewoordvoer ders. Huidig fractievoorzitter Arie Schot, partijgenoot en beoogd op volger van Melse, van SGP/Chris- tenUnie benadrukt als enige dat hij Melse 'nog steeds integer vindt'. Kopstukken van andere partijen geven met Schot toe dat hen als raadsleden ook is aan te rekenen dat ze 'niet scherp genoeg' zijn ge weest op de gevaren van belangen verstrengeling. Ze hadden Melse er op moeten attenderen dat hij als wethouder zijn belangen bij een verbouwing op zijn erf; als aan deelhouder van een loon- en ver huurbedrijf en als eigenaar/ver huurder van een luxe hotelappar tement (nog) meer op afstand had moeten zetten om (de schijn van) belangenverstrengeling te vermij den. Fractievoorzitter Pieter Wisse van het CDA was tot gisteroch tend nog niet in de gelegenheid het onderzoeksrapport naar de in tegriteit van Melse 'echt goed door te nemen'. Hij betreurt, met de meeste andere raadsleden, dat 'het erg lang heeft geduurd' voor het rapport op tafel lag. Wisse verwijt zichzelf (en zijn collega's) dat hij de signalen van juridisch adviseur Bram van Leeuwen dat Melses ge drag bestuurlijk niet door de beu gel kon, niet direct oppikte eind vorig jaar. Ter verdediging voert de CDA'er aan dat het 'soms lastig is' om waarschuwingen van Van Leeuwen te duiden. „Het is mij niet altijd duidelijk welk belang de brieven van Van Leeuwen dienen. Het grote aantal zaken dat hij aan hangig maakt, vertroebelt soms het zicht op het belang en de be doeling." Of de verkiezingen anders wa ren verlopen als het onderzoek naar de integriteit van Melse eer der was opgestart en/of sneller was afgerond, durft Wisse niet te voorspellen. SGP'er Schot vindt Van Leeuwens opmerking dat de verkiezingsuitslag een heel andere had kunnen zijn 'flauw'. Maar an dere raadsleden kunnen zich voorstellen dat het van invloed had kunnen zijn op de uitslag als Melse geen wethouderskandidaat was geweest. Terugkijkend hadden we alerter moeten zijn, maar ik ben niet van als..., dan... „Hij heeft veruit de meeste stemmen gekregen. Zelfs als je re kening houdt met de trouwe ach terban van SGP/ChristenUnie is het zeker niet ondenkbaar dat PvdA/GroenLinks de grootste was geweest en een andere partij een zetel meer had gehad. Dan hadden wij nu nog aan de onderhande lingstafel gezeten", meent fractie voorzitter Adri Roelse van DTV. Met een andere verkiezingsuitslag had ook de WD nog in een coali tie kunnen komen, weet fractie voorzitter Bert van Halderen. „Maar ik ben niet van 'als, dan...' Het aftreden van Jaap Melse komt natuurlijk op een heel ongelukkig moment. Terugkijkend weet je dat we alerter hadden moeten zijn, maar ik verwijt dat ons of de bur gemeester niet echt." Ook fractievoorzitter Maaike Walraven van PvdA/GroenLinks kijkt niemand kwaad aan. Ze vindt nog steeds dat er in december geen reden was om direct onderzoek naar de handel en wandel van Melse te doen. Zorgvuldigheid moest en moet voorop staan. Spe culeren over een andere verkie zingsuitslag en een andere rol van haar partij doet ze al helemaal niet. „De partijen die nu over een coali tie onderhandelen, werken al lang goed samen." Burgemeester Rob van der Zwaag bevestigt dat het integri- teitsrapport eind vorige maand al op het gemeentehuis lag. „Maar wethouder Melse had nog het recht om een adviseur te raadple gen om feiten te checken en rug gespraak te houden." Dat Veerse bestuurders en amb tenaren de integriteitsregels eer der strak hadden moeten trekken, wil Van der Zwaag wel erkennen. „Maar het onderzoek eerder pre senteren was geen optie. Ik heb het bureau constant achter de broek aan gezeten, maar zorgvul digheid ging voor." VLISSINGEN Het kunstwerk Eb en Vloed aan het eind van het Vlis- singse Nollehoofd is onlangs voor de tweede keer ten prooi gevallen aan een of meer vandalen. De vier vlakken ('Eb en Vloed heen en weer op en neer') van lo kale kunstenaar Leen van Dix- hoorn zijn beschadigd door er met een zwaar en/of scherp voorwerp op te slaan dan wel er op te sprin gen, vermoedt Van Dixhoorn. De kunstenaar overlegt met de gemeente of hij een poging doet het stenen plakkaat op een sokkel bij het windorgel nog eens op te knappen. vanuit Krabbendijke naar Middel burg om hier wethouder te worden voor de Christenunie. Hij moest als wethouder voor communicatie en burgerparticipatie met name de re latie van de overheid met de inwo ners verbeteren. Szarafinski was zes jaar wethouder voor de PvdA. De laatste vier jaar richtte zij haar aandacht vrijwel volledig op het 'sociaal domein': jeugdzorg en WMO (ouderenzorg en thuiszorg) en Porthos (zorgloket voor vragen over zorg en onder steuning). Beekman kwam vier jaar geleden met zijn vrouw en twee kinderen Stoppen Van Szarafinski was het al bekend dat zij zou stoppen als wethouder. Zij heeft 'zin in iets anders', maar een andere baan heeft ze nog niet. Voor Beekman kwam het einde voortijdig. Hij had graag verder ge wild, maar na de gemeenteraads verkiezingen van 21 maart viel de Christenunie buiten de coalitie. Beekman werkte voorheen in het onderwijs aan het Calvijn College in Goes. donderdag 17 mei 2018 'Weer bouwen aan vertrouwen' René Hoonhorst Domburg Jaap Melse (I) in betere tijden tijdens een voorlichting over windenergie op obs De Golfslag in Domburg, foto dirk jan gjeltema -Bert van Halderen (VVD) De wethouders Saskia Szara- finski en Arjan Beekman zijn gisteravond afgezwaaid en uit gezwaaid. In poppodium De Spot namen zij afscheid van het gemeentebestuur en de Middel burgers. Maurits Sep Middelburg Saskia Szarafinski en Arjan Beekman nemen afscheid als wet houder van Middelburg, fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35