Cor verdient prijs voor vrijheid meningsuiting met cartoons PZC Webportaal over nucleaire crises 3 De jury kende Cor de Jonge die prijs toe, omdat hij al ruim 25 jaar bo venop het Zeeuwse nieuws zit met spotprenten die kritisch zijn, maar altijd met een kwinkslag. Boven dien worden hij en de PZC regel matig aangesproken en soms zelfs aangevallen op de cartoons, dus ook op regionale schaal kan een cartoon heftige reacties losmaken, consta teert de jury. Bij de award voor vrijwaring van angst viel het de jury op hoeveel mensen en organisaties zich inzet ten voor vluchtelingen. Daarom is gekeken naar de context waarin de genomineerden werken en dan viel op dat in Zeeuws-Vlaanderen geen AZC is maar asielzoekers verspreid wonen. Dat maakt het extra moei lijk voor vrijwilligers om gemoti veerd te blijven. Bovendien zijn omwonenden er aanvankelijk ook niet altijd positief geweest. Volgens de jury getuigt de Stichting Kerk en Vluchteling Walcheren. Zij slagen er op bijzon dere wijze in om andere geluiden naar binnen te vragen, aldus de jury. Ook leggen zij verbindingen met cultuur, politiek en natuur, bij voorbeeld met diensten en lezin gen rond kunst of in het Zeeuws Museum. Stichting Gemeenschapstuin Ci- tySeeds Middelburg ontving de prijs voor vrijwaring van gebrek. Die verbouwt groenten en deelt die gratis uit aan mensen in armoede. De jury koos voor dit project omdat het in de huidige participatiesa menleving prikkelend werkt, men sen activeert om aan de slag te gaan, sociaal contact tot stand brengt en wat steun verdient. Zeeuwsch-Vlaanderen derhalve van bijzondere moed en kende haar deze onderscheiding toe. De prijs voor vrijheid van gods dienst ging naar dominee Leuny de Kam en de Doopsgezinde Kerk Het portaal van de Autoriteit Nu cleaire Veiligheid en Stralingsbe scherming, kortweg ANVS, infor meert over de veiligheid en risico's van kernreactoren. Ook vinden burgers er crisis- en rampenbestrij dingsplannen en de internationale samenwerking bij nucleaire nood situaties. Eén muisklik Tevens kunnen ze klikken op de Veiligheidsregio van het gebied waar ze wonen. Eén muisklik ver der stuiten ze op informatie over een nucleaire crisis (een kernramp bijvoorbeeld) en een stralingsonge- Dit webportaal laat zien watje zelf kunt doen in geval van een nucleaire crisis val, hoe je er als (Zeeuwse) burger op kunt voorbereiden en wat je moet doen in een situatie met ra dioactieve straling. Er staan ook tal van links bij, zoals naar de website zeelandveilig.nl en Facebook Zee land Veilig, het Twitter-account @VRZ van de Veiligheidsregio Zee land, NL-Alert en 'rampenzender' Omroep Zeeland. Crisispagina Ook de landelijke crisispagina (cri- sis.nl) is er te vinden. Verder zijn er links naar belangrijke websites in buurlanden zoals de publiekspa- gina over nucleaire veiligheid in België. Staatssecretaris Stienje van Veld hoven van het ministerie van Infra structuur en Waterstaat: „Ik vind het belangrijk dat iedereen infor matie over de veiligheid en risico's van kernreactoren op één centrale plek kan vinden." Van Veldhoven vervolgt: „Dit webportaal laat zien wat de over heid doet, wat je zelf kunt doen in geval van een nucleaire crisis of een stralingsongeval en wat het bete kent als je wordt blootgesteld aan straling." donderdag 17 mei 2018 Urmila Chaudhary, Erol Öndero- glu, bisschop Paride Taban en Chantal Marijnissen (vlnr) op weg naar de uitrei king van de Four Free- doms Awards. Marijnissen nam de prijs in ontvangst na mens Emma- nuel de Me- rode. FOTO'S RUBEN OREEL Cor de Jonge heeft de Zeeuwse award voor vrijheid van me ningsuiting ontvangen voor zijn wekelijkse cartoons in de PZC. De prijs is gisteren uitgereikt in het stadhuis in Middelburg door de organisatie Lokale Vier Vrij heden. Maurits Sep Middelburg A Cor de Jonge (r) krijgt de prijs overhandigd door Erol Ön- deroglu. Wat kun en moet je als burger doen als er uit de kerncentrale in Borssele radioactieve straling vrij komt? De nucleaire waak hond ANVS biedt sinds gisteren antwoorden op het nieuwe web portaal infonucleairrisico.nl. Frank Balkenende Den Haag -Staatssecretaris Van Veldhoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31