imii «siÉlfe Rekenkamer waarschuwt voor financiering sloop Borssele Zeeuwse theaters ÉMn kijken uit naar het nieuwe seizoen De rekenkamer zet ook vraagtekens bij de kostenramingen voor de sloop van de kerncentrale die eind 2033 sluit. De ontmanteling van de kern centrale Borssele gaat naar de hui dige schatting 6oo miljoen euro kosten. Om te zorgen dat dit bedrag na 2033 ook in kas is, is de Stichting Beheer Ontmantelingsgelden op gericht. EPZ, de exploitant van de kerncentrale, stopt elk jaar 15 mil joen euro in dit ontmantelings fonds. Uiteindelijk komt dat uit de por temonnee van de aandeelhouders PZEM (70 procent) en Energy Re sources Holding (het vroegere Es- sent). Zij betalen EPZ een vast be drag per megawatt, dat de laatste ja ren hoger ligt dan de marktprijs voor elektriciteit. In deze zogeheten tolling fee zit ook de jaarlijkse bij drage aan het ontmantelings fonds. De Autoriteit Nucleaire Vei ligheid en Stralingsbescherming (ANVS) ziet erop toe dat het fonds ook daadwerkelijk wordt aange vuld. Ook moet EPZ elke vijfjaar een geactualiseerd ontmantelingsplan en een financieringsplan indienen. De ANVS beoordeelt dat ontman telingsplan en adviseert de minis teries van I&M en Financiën over W Het Rijk ziet er onvoldoende op toe of genoeg geld opzij wordt gezet voor de sloop van kerncentrale Borssele de zogeheten financiële zeker heidsstelling. Mocht er eind 2033 te weinig geld in het sloopfonds zit ten, dan loopt het Rijk als vergun ningverlener en nucleair toezicht houder financiële risico's. De Algemene Rekenkamer stelt vast dat de regelgeving op zich goed in elkaar steekt. Echter, de uitvoe ring kan op enkele punten beter. De rekenkamer signaleert dat enkele financiële waarborgen 'afwijken van de bedoeling van de wetgever'. Zo staan de statuten het toe dat EPZ, zij het met toestemming van het Rijk, een deel van de gestorte ontmantelingsbijdragen terug leent. Tot nu toe heeft EPZ daar geen gebruik van gemaakt. Ook moet er meer aandacht wor den besteed aan de kostenraming van het ontmantelingsplan, en dan met name de rentevoet en de ver wachte rendementen van het ont mantelingsfonds. Volgens de re kenkamer schuilt daarin een aantal onzekerheden. Een exacte kosten raming is sowieso lastig, omdat er internationaal nog weinig ervaring is met de sluiting en sloop van dit type kerncentrale. EPZ en haar aan deelhouders hopen vooral te leren van buurland Duitsland, dat na de ramp in Fukushima in 2011 besloot te stoppen met kernenergie en zijn centrales vervroegd wil sluiten. De bij de oosterburen opgedane kennis zou ervoor kunnen zorgen dat de sloop van Borssele binnen het ge raamde budget blijft. Los van het onderzoek van de Al gemene Rekenkamer is de positie van grootaandeelhouder PZEM, de energieproductietak van wat ooit het Delta-imperium was, mis schien wel het grootste risico. De kerncentrale en Sloecentrale draaien verlies. Dit jaar voorziet het bedrijf een verlies van 70 miljoen euro. De aandeelhouders willen de kerncentrale dan ook kwijt. It donderdag 17 mei 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Welle (zwarte broek) en de Wissel uit Vlissingen. Derde werd het team van ABS Middelburg. Bij de meiden van groep 7/8 deden tien teams mee. Het team van De Schakel versloeg De Stroming uit Middelburg in de finale. De troostfinale werd ge wonnen door het team van cbs 't Honk uit Kapelle.ZEELAND 6 WOLPHAARTSDIJK Cbs de Welle uit Kruiningen en De Schakel uit Vogelwaarde zijn de winnaars van het schoolvoetbaltoernooi voor meisjes. Op het terrein van VV Wolfaartsdijk vonden zowel de regiofinales voor de groepen 5/6 als voor de groe pen 7/8 plaats. Bij de jongste meisjes ging het in de finale tussen het team van De Twijfel bij fonds kerncentrale De rijksoverheid controleert on voldoende of er genoeg geld opzij wordt gezet voor de ont manteling van de kerncentrale in Borssele. Dat concludeert de Algemene Rekenkamer in een onderzoek naar de begroting en het jaarverslag 2017 van het mi nisterie van Infrastructuur en Milieu. Frank Balkenende Borssele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29