25 WIELRENNEN GIRO D'ITALIA In een meeslepend man-tegen-man- gevecht op de steile muur in Osimo won Simon Yates het van Tom Dumoulin. Alweer. Maar de krachtsexplosie van 1,5 kilometer blies ook hoop in de roze ambities van de titelverdediger. Voor Simon Yates is de podiumceremonie nog niet ten einde als bij Tom Dumoulin op de Piazza Municipio in Osimo al een dopingplasje is af genomen. De hegemonie van de Brit kent op dit moment dan ook geen grenzen. Hij mag als winnaar van de etappe het podium op, daarna nogmaals om de roze trui opnieuw aan te trekken en tot slot de blauwe trui omdat hij ook het bergklassement leidt. Ook vandaag toont Yates aan dat hij de sterkste en vooral meest ex plosieve klimmer van het Giro peloton is. Op 1500 meter van de finish heeft hij op de steile muur in Osimo zijn verschroeiende aan val geplaatst. Vrijwel meteen springt hij weg naar een voor sprong van pakweg vijftien meter. Dumoulin reageert en wat volgt is een zinderend gevecht tussen de man van de eerste anderhalve week en de titelverdediger. Het gat groeit niet, maar slinkt ook niet, ondanks al het labeur van de twee. Op de streep juicht Yates, hij pakt zijn tweede dagzege. Twee seconden later komt Dumoulin over de streep. Een dag na zijn val - zonder grote gevolgen, omdat hij de berm nog kon 'opzoeken' - zet de kopman van Sunweb zijn beste uitslag neer na de zege in de ope ningstijdrit in Jeruzalem. En hij wint tijd op mannen als Thibaut Pinot en Domenico Pozzovivo en nog veel meer op de spartelende Chris Froome. Of hij de morele winnaar van de dag is? Tom Dumoulin schudt on middellijk zijn hoofd. Hij vindt van niet. Yates heeft tenslotte ge wonnen. Toch weet ook de Sun- web-kopman dat hij niet ontevre den mag zijn. „Hij was net iets be ter, zoals in de hele Giro al het ge val is. Maar ik hoop nog altijd dat ik het om kan draaien. Ik bleef dit keer dicht bij hem en dichterbij dan alle vorige keren in deze Giro. Mijn gevoel is de laatste twee da gen beter, zeker ten opzichte van hoe ik mij op Sicilië voelde." Eerder op de Etna en Gran Sasso - uiteraard moeilijk te vergelijken door hun veel langere beklimmin gen - was het verschil groter. Daar verloor Dumoulin respectievelijk 26 en 12 seconden op Yates, die mede door de bonificatie is uitge lopen naar een voorsprong van 47 tellen in het klassement. Opsteker Gevoelsmatig kan de inspanning in Osimo nu een opsteker vormen voor Dumoulin. Zelf lijkt hij dat een lastige typering te vinden wanneer hij niet als winnaar over de streep komt, maar leg dezelfde vraag bij de winnaar neer en die geeft het ruiterlijk toe. „Ik had niet gedacht dat Tom zo kort achter mij zou eindigen", zegt Yates. „Hij was extreem sterk. Ik twijfelde eerst of hij achter mij zat, maar dat hoorde ik daarna via de radio. Ik hoopte dat hij zou kraken, maar dat deed hij niet. Zo werd het ook voor mij overleven. Tom is aan het groeien en dat is niet zo goed voor mij." Yates doet zijn relaas overigens in zijn standaard Mitchelton- Scott-kloffie. Waar zijn roze trui is? In het achterzakje van zijn te nue, totaal verfrommeld. Oneer biedig misschien, maar het zorgt er wel voor dat hij uiteindelijk sneller in het hotel kan zijn omdat minder fans hem aanschieten, zo legt Yates uit. De plichtplegingen, waar Dumoulin op dit moment niet mee is belast, kunnen de Brit niet kort genoeg duren. Yates zegt allesbehalve gerust te zijn op een goede afloop in Rome, ondanks zijn nieuwe machtsgreep. „Ik ben blij en relaxed over hoe het nu gaat", zegt Yates, „maar tegelij kertijd besefik hoe moeilijk deze grote ronde nog zal worden. Tot de laatste etappe is gereden, hoop ik dat ik geen slechte dag of pech te genkom." UITSLAGEN Vandaag donderdag 17 mei 2018 GO Simon Yates is bijna boven op de slotklim in Osimo. In de achtergrond is ook Tom Dumoulin al in aantocht. FOTO COR VOS Tom is aan het groeien en dat is niet zo goed voor mij' Pim Bijl Osimo 11de etappe, Assisi - Tadino (157 km) 1. Simon Yates (GBr/Mit) 3.25.53 2. Tom Dumoulin (Ned/Sun) +0.02 3. Davide Formolo (Ita/Bor) +0.05 4, Alexandre Geniez (Fra/AG2) +0.08 5. Domenico Pozzovivo (Ita/Bhr) z.t. 17. Sam Oomen (Ned/Sun) +0.33 26. Wout Poels (Ned/Sky) +0.40 Algemeen klassement 1. Simon Yates (GBr/Mit) 47.08.21 2. Tom Dumoulin (Ned/Sun) +0.47 3. Thibaut Pinot (Fra/Grp) +1.04 4. Dom. Pozzovivo (Ita/Bah) +1.18 5. Richard Carapaz (Ecu/Mov) +1.56 15. Sam Oomen (Ned/Sun) +3.40 Imola Osimo Ravenna SanH Marino 20 km 12de etappe 214 km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25