voor delen Zuckerberg naar europarlement 0) O O lil 16 PSYCHOLOGELD De volledig elektrische truck komt eraan. In Eindhoven presenteerden DAF Trucks en bussenbouwer VDL gisteren hun nagenoeg geluidloze vrachtwagen, geschikt voor distributie binnen steden. DAF EN VDL E-TRUCK De maaier was al een paar weken kapot en het gras kwam inmiddels tot aan mijn knieën. Ik verlangde hevig naar een nieuwe, maar mijn lief wilde er niet aan. „De buren hebben er ook eentje, waarom niet samen delen?" O ja, de deeleconomie. Daar schreef ik vijfjaar geleden ook allerlei enthousiaste verhalen over. Delen was het nieuwe bezitten. Goed voor milieu en porte monnee, hoezee. Toch leek een grasmaaier delen me nu vooral onhandig. Voor 100 euro hadden we al een mooie elektrische. Hele maal voor onszelf. Maar onze buren, beiden twintigers, von den het ook een goed idee. Al wilden ze wel dat-ie bij hen in de schuur bleef staan. En hoe we het financieel moesten regelen, wis ten ze ook niet. Terwijl ik had verwacht dat alle millennials daar een pasklaar antwoord op hebben. We besloten samen dat het eer lijk zou zijn dat we een kwart van de nieuw prijs betaalden; de maaier was inmiddels wat ouder. En dat we over de schutting mogen U klimmen als de buren niet thuis zijn maar wij wel willen maaien. En dan terug met de gras maaier op onze rug, of zo. Spullen Delen is een prachtig rjöUB.11 ïlron concept, maar bezitten past volgens mij beter bij We Om Onze de menselijke natuur. identiteit Een belangrijk obstakel voor het delen van spul- uit te len is dat wij mensen ge- drukken maksdieren zijn. En we het toch het fijnst vinden als die auto lekker voor de deur staat en we er ieder moment in kunnen stappen. Ook heel belangrijk: het menselijk verlangen om iets te bezitten, zit diepgeworteld. De band met onze spullen kan diep gaan. Mijn dochtertje is onafscheidelijk van haar roze knuffel- konijn en wil deze absoluut niet met andere peuters delen. In andere levensfases hechten we weer aan andere dingen: foto's, souvenirs, auto's, mobieltjes. Het is allang bekend dat we spullen gebrui ken om onze identiteit uit te drukken. De creatieveling richt zijn huis in met hippe meubels en de Ajaxfan draagt de liefde voor zijn voetbalclub uit met een sjaal. De relatie tussen mens en ding gaat echter nog verder. We beschouwen ons bezit als verlengstuk van onszelf, blijkt uit wetenschappelijk on derzoek. Als mensen zichzelf moeten om schrijven, noemen ze daarbij ook vaak hun bezittingen op. We zijn bijvoorbeeld Tesla- rijder of schoenenfetisjist. Zonder onze spul len voelen we ons een beetje geamputeerd. Het gras is inmiddels weer kort. De eerste keer dat ik de grasmaaier leende, maaide ik helaas wel meteen de snoer door midden. Bah! Nog erger dan een kapotte grasmaaier van mezelf: een kapot exemplaar dat je deelt met anderen. Ik wilde tegen het vervloekte ding trappen, maar dat durfde ik niet. Stel dat de buren het zouden zien. AMG Philips Heijmans Tie Kinetix DAF Trucks en bussenbouwer VDL hebben elkaar gevonden bij de ontwikkeling van een volledig elektrische vrachtwagen. De Eind- hovense bedrijven gaan een dertig tonner voor stadsdistributie pro duceren. Nog dit jaar wordt de e-truck getest door tien klanten in Nederland, België en Duitsland. In ieder geval enkele supermarkt ketens krijgen de primeur. De DAF Electric - aan de zijkant voorzien van de ondertitel VDL e-power - is het Nederlandse ant woord op initiatieven van truck bouwers als Volvo en Mercedes en een nieuwkomer als Tesla. De vrachtwagen heeft een bereik van ïoo kilometer en kan in 30 minuten snel worden opgeladen om nog eens 50 kilometer af te leggen. „Na zijn lunchpauze kan de chauf feur weer verder", is het idee vol gens president-directeur Preston Feight van DAF. Om de wagen vol ledig op te laden, moet hij voor an derhalf uur met de stekker in het stopcontact. Niet de truckfabrikant, maar in dustriële bedrijvengroep VDL is de drijvende kracht achter het initia tief. VDL is verantwoordelijk voor de aandrijflijn van de DAF-truck, Zuckerberg doet zijn verhaal niet in het openbaar: alleen de fractielei ders en de rapporteur van een spe ciale commissie van het parlement zijn aanwezig. Eerder was de topman nog van plan om een collega te sturen, maar dat kon rekenen op veel kritiek van de europarlementariërs. Ook het besloten karakter van de bijeen komst leidde gisteren binnen een uur na de bekendmaking tot een fikse rel. Diverse fracties accepteren niet dat Zuckerberg wegkomt met een ontvangst achter gesloten deu ren, terwijl hij in het Amerikaanse congres voor het oog van de camera's moest verschijnen. De Europese burgers hebben recht op minstens zoveel transpa rantie als de Amerikanen, vinden parlementariërs. Liberaal fractie- i Facebooktopman spreekt tot woede van parlement niet in hetopenbaar voorzitter Guy Verhofstadt is woe dend en wil dat het besluit wordt teruggedraaid. Hij eist een plenaire stemming om te bereiken dat Zuckerberg in het openbaar voor de commissie Openbare vrijheden van het Europees parlement verschijnt. Daarin zitten de specialisten die al les van privacywetgeving weten. Boycot Meerdere parlementsleden uitten zware kritiek op hun voorzitter An- tonioTajani: Zuckerberg krijgt tien a twaalf parlementsleden tegen over zich in plaats van 751. Liberaal Verhofstadt laat weten de bijeen komst met Zuckerberg te boycotten als die achter gesloten deuren is. „Het moet een openbare zitting zijn. Waarom niet op Facebook Live?" vraagt de Belgische oud-pre mier zich af. Wanneer Zuckerberg precies langskomt, is nog niet bekend. Reageren? economie@persgroep.nl donderdag 17 mei 2018 O De producent van metallurgi sche producten en systemen voerde de Mid- Kap aan. De grootste stij- ger in de AEX. Het bouwbedrijf kampte met tegenvallers bij grote projecten. Het software bedrijf leed in de eerste jaarhelft een flink verlies. Peter Scholtes Eindhoven Facebooktopman Mark Zucker berg komt naar het Europees parlement om zich te verant woorden voor het schandaal rond Cambridge Analytica. Frans Boogaard Brussel E o c Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Vrachtwagen met stekker voor stille en schone bevoorrading

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16