II <^kpn 13 Minister gaat bij eerste bezoek VS op het matje roepen om Iran, Rusland en Gaza kpn.com FreeBuds Earphones t.w.v. €159,-* HUAWEI P20 Pro Minister Blok van Buitenlandse Zaken bezoekt vandaag en morgen bondgenoot Amerika. Anders dan gebruikelijk worden er harde noten gekraakt. Aan de vooravond van zijn eerste bezoek aan de Verenigde Staten als minister van Buitenlandse Zaken houdt Stef Blok de moed er nog een beetje in. „Ik zie Amerika niet ineens vertrekken uit het kamp met de democratische rechtstaten, zó somber ben ik óók weer niet." Als een minister van Buiten landse Zaken op bezoek gaat bij één van Nederlands trouwste bondge noten én Navo-partner is dat nor maal gesproken een beleefdheids bezoek - zeker als het de eerste ken nismaking is. Maar als Blok op vi site gaat bij zijn Amerikaanse col lega Mike Pompeo in Washington wordt dat geen gezellig theekransje. Koetjes en kalfjes ho maar. Boven aan de agenda - Blok benadrukte het deze week nog in een Kamerde bat - staat het eenzijdig opzeggen door de VS van de Iran-deal. In deze deal, die in 2015 na jaren onderhandelen werd gesloten, is geregeld dat Iran geen uranium voor nucleair gebruik verrijkt en in specties toestaat. In ruil daarvoor zijn de internationale sancties ver soepeld en is handel toegestaan. Vanaf zijn aantreden begin 2017 dreigde Donald Trump de overeen komst op te zeggen. Vorige week voegde hij de daad bij het woord. Slecht nieuws Een beslissing die Nederland 'zeer betreurt'. Direct na de bekendma king stuurde Blok een gepeperde verklaring rond: „Dit is slecht nieuws voor de Nederlandse en Eu ropese veiligheid." En: „Het Ameri kaanse besluit brengt ons verder van huis. Nederland gaat met part ners aan een oplossing werken, voor onze veiligheid en die van Eu ropa." In het Kamerdebat ging Blok deze week nog een stapje verder. De Amerikaanse beslissing is een teken van het afbrokkelen van de internationale rechtsorde, zo hield hij de Kamer voor. „Als grote lan den lopende overeenkomsten op zeggen, roept dat de vraag op: wat betekent dat voor toekomstige overeenkomsten?" Op die vraag wil Blok antwoor- Ik zie Amerika niet ineens vertrekken uit kamp democratische rechtstaten den. Want de VS dreigt sancties op te leggen aan Europese - en dus ook Nederlandse - bedrijven die wel za ken willen blijven doen met Iran. Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma stuurde Blok al met een missie naar Was hington: regel dat Europese bedrij ven handel mogen blijven drijven met Iran. Want, zo stelt de D66'er, zonder handel is er geen prikkel voor Iran om zich aan de rest van de deal te houden. Teleurstellingen Blok heeft toegezegd in Europees verband te willen kijken hoe hij de schade voor Nederlandse en andere Europese bedrijven zo klein moge lijk kan houden. In de gesprekken die Blok voert met Pompeo en na tionaal veiligheidsadviseur John Bolton, beiden net aangetreden, ko men ook Rusland - waar de rege- ring-Trump ook een complexe re latie mee heeft - en de situatie in Gaza aan de orde. De Iran-deal is de laatste uit een reeks teleurstellingen sinds Trump in het Witte Huis zit. Er was al het opzeggen van het klimaatakkoord van Parijs en het dreigen met han delssancties tegen (ook) Neder lands staal. De kritiek is pittig, zeker voor Nederlandse diplomatieke begrip pen. Maar tegelijkertijd benadrukt Blok dat de VS, als grootste econo mie van de wereld, een bondgenoot is en blijft. „We blijven steeds de dialoog opzoeken." I Gratis donderdag 17 mei 2018 Hanneke Keultjes Den Haag Minister Stef Blok vindt dat de Amerikanen de internationale rechtsorde doen afbrokkelen. FOTO ANP —Stef Blok Huawei P20 Pro met Leica Triple Camera. *Actie geldig van 14 mei t/m 30 juni 2018 bij aankoop van een Huawei P20 Pro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13