IU, 12 EMIGRATIE NIEUW LEVEN IN ISRAËL Op de vlucht voor antisemitisme, verhuisde een Rotterdams brandweergezin recent met drie kleine kinderen naar een Israëlische kibboets, pal naast de Gazastrook. Nu is daar de hel losgebroken. „Ze stuurden molotovcocktails." \3E 'Dood aan de Joden' klonk in Den Haag. Toen was het tijd om te gaan ij de ingang van kib boets Nahal Oz loopt een groepje Israëlische soldaten i in olijfgroene uni forms, M-i6's aan de schouderband. Bo ven hen, hoog en onzichtbaar in de lucht, klinkt het gezoem van drones die de bewegingen in de Gazastrook in de gaten houden. Daar - slechts 8oo meter verderop - zijn doorlo pend gewelddadige confrontaties tussen Palestijnse demonstranten en het Israëlische leger, de IDF. In vijf weken tijd vielen tientallen doden en honderden gewonden door kogels en traangas van Israëlische scherpschut ters. Eind maart vertrokken Raymond (40) en Mirjam (37), die niet met hun achternaam in de krant willen, met hun kinderen Nathan (8), Samuel (7) en Ariella (2) uit Rotterdam-Zuid. De hele huisraad ging in een zeecontai ner. Nu wonen ze in een een vrij staande, gelijkvloerse bungalow met veranda tussen de koeien, bananen en avocado's in de Negev-woestijn, met uitzicht op de Gazastrook. Aan de buitenmuur hangt de blauwwitte Israëlische vlag. De afgelopen dagen waren heftig voor het gezin. De demonstranten in Gaza stuurden vliegers met bran- dende molotovcocktails naar Nahal Oz en andere grensplaatsen. Een veld bij het zwembad vatte vlam. Het ge vaar was zo groot dat het risico om te wachten op de al overbelaste officiële brandweer niet kon worden geno men. „Natuurlijk. Met onze ervaring bij de brandweer moesten we wel", lacht Mirjam. De brand werd geblust. Het is nu weer wat rustiger aan de grens. „Het was best heftig." Koeien Raymond - een pezige, bedachtzame man - rookt een sigaret, terwijl hij naar zijn voetballende zoontjes kijkt. Het is namiddag en hij heeft vrij. De wekker ging al om drie uur 's och tends af; 450 koeien moesten gemol ken worden. Toen ze aankwamen in de kibboets kon hij direct in de stal len werken. „Het zijn lange dagen, 12 uur per shift. Als ik na anderhalf uur melken op zijn Nederlands zeg: even lekker een bakkie doen, kijkt mijn baas me raar aan. Pauze kennen die Israëliërs niet." Het is wat je noemt een carrière switch. Zestien jaar lang was Ray mond wachtcommandant en red dingsduiker op verschillende Rotter damse brandweerkazernes. Op het werk leerde hij Mirjam kennen, een brandweervrouw. Ze zijn loods. Mir jam draagt een halsketting met een davidsster, op Raymonds linkerarm staat in Hebreeuwse let ters de naam van zijn oudste zoon getatoeëerd. Het idee om naar Israël te vertrekken kregen ze vier jaar geleden. „Wij woonden in een arme Rotterdamse wijk met veel mensen met een al lochtone achtergrond. In 2014 kwamen we terug van een vakantie in Israël en onze jongens wilden een Israël-shirt aan naar school. Dan moet je dus aan een 5-jarige uitleggen: doe maar even niet, dat vinden je klasgenootjes niet leuk." Dat was het eerste signaal. De knoop werd doorgehakt tijdens de Gazaoorlog in de zomer van dat zelfde jaar. Raymond kan er nog boos om worden. „In Den Haag waren heftige protesten tegen Israël. IS- vlaggen erbij, alles. Op televisie zei den Nederlandse politieagenten dat ze niet begrepen wat de demon stranten riepen, terwijl sommigen van die agenten Arabisch spraken. Ie dereen wist wat ze riepen. Dood aan de Joden! Puur antisemitisme. Toen vonden we het wel tijd om te gaan." Terwijl hun zoons aan het klimrek op de speelplaats hangen, kuieren Raymond en Mirjam door de kib boets. In Nahal Oz wonen 150 kinde ren, op een bevolking van 450. Ieder een kent elkaar, de deur gaat nooit op slot. Toen de koelkast kapotging, kre gen ze een oude van de buren. Ie mand anders bood een auto aan, gra tis af te halen. Voorlopig leven ze van Raymonds salaris op de boerderij en de royale uitkering die Israël aan nieuwe, Joodse immigranten betaalt. „Ik wil ook op de kibboets gaan wer ken maar begin eerst met He breeuwse les", zegt Mir jam. „In Rotterdam zaten de kinderen vaak binnen op de PlayStation. Hier hangen ze continu in de bomen. Er is altijd wel iemand die oplet. Die ge meenschapszin, dat bui tenleven wilden we." In de verte klinken bouwgeluiden. Het leger graaft een ondergrondse barrière tegen tunnels die strijders uit Gaza kunnen gebruiken om Nahal Oz te infiltreren. In het dorp zijn perma nent twintig soldaten gestationeerd. „We voelen ons veilig, juist omdat het hier zo zwaar be waakt is", zegt Raymond. „Hier weet ik dat de mensen die achter het hek in Gaza wonen niet blij zijn met me. Maar alles aan deze kant van de grens steunt ons. In Nederland heb ik zo mijn twijfels wie op het moment su prème aan onze zijde staat." Mirjam zwijgt even en kijkt naar de grond. „Ik hoorde laatst een ver haal over Gazaanse jongens die over het hek waren geklommen en gear resteerd wilden worden. Ze wilden niemand hier iets aandoen. Blijkbaar is de gevangenis in Israël beter dan het leven daar. Dat vind ik heel erg." donderdag 17 mei 2018 GO Het gezin wandelt langs het hek dat hun scheidt van de Gazastrook, waar momenteel heftig wordt gevochten. In Gaza weet ik tenminste zeker wie me niet mag' Jan Franke Nahal Oz Raymond en Mirjam met hun kinderen Na than (8), Samuel (7) en Ariella (2) bij de koeienstallen in de kibboets, foto'sdavesinai Kijk op de site bij /video Het leven van het Rotterdamse gezin bij de Gazastrook. —Raymond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12