10 Ze zat in de dubieuze chatboxen van gay websites, bezocht de afwerkplekken en hoorde wanhopige verhalen. 4 Onderzoekster Daniëlle van Went drong binnen in de bizarre wereld van jongensprostitutie. Die plekken waren smerig: overal gebruikte condooms, tissues, glijmiddel, onder broeken Als ze tijdens de fotoshoot voor bij dit interview in het park loopt, kan ze het niet la ten. „We zijn er nu toch", zegt Daniëlle van Went. De zorgcoördina- tor van het Expertisecentrum voor Mensenhandel en (jeugd)Prostitutie in Eindhoven schiet achter een elek triciteitshuisje en loopt vervolgens een paadje achter de bosjes in. „Bijna niemand weet dat dit paadje hier loopt. Ik heb geregeld meegemaakt dat ik op een stel stuitte dat nog snel de broek omhoog hees." Daar verschilt het onderzoek van haar en collega Hettie Castelijns van die andere onderzoeken naar jon gensprostitutie: zij gingen naar de es- cortboys toe. Het leverde hen een on gekend kijkje in de leefwereld van deze minderjarigen en jonge man nen. Hun zoektocht begon drie jaar geleden achter het computerscherm. Op het dark web, het duistere deel van internet dat niet vindbaar is met reguliere zoekmachines. Maar dat bleek niet nodig: „Het gebeurde bijna openlijk. Gewoon in de chatboxen van websites als boys4u en gayro- meo, waar iedereen toegang toe heeft." „Als je een tijdje in zo'n chatbox rondhangt, zie je patronen: de jon gens hebben in hun gebruikersnaam vaak een dollar- of euroteken. Ze noemen zich bijvoorbeeld 'jong en onervaren', 'pay boy' of'escort boy'. Ook in de namen van hun klanten zie je een patroon: 'Pappazktzoon$', 'ouder4jong$', 'sugardaddy'. En het gaat de hele dag door, hè. Het maakt niet uit of het 9.00 uur 's ochtends is of 22.00 uur 's avonds." „Nee, ik was vanaf minuut één de zorgcoördinator. Dit gaat om jongens die al zo vaak in hun leven zijn voor gelogen. Hun vertrouwen win je niet door je eerst anders voor te doen. Bij de berichten die ik stuurde, gaf ik ook meteen mijn nummer. Veel jongens reageerden niet. Sommigen contro leerden of ik was wie ik zei dat ik was. Ze waren voorzichtig. Soms had ik met een jongen al een jaar contact, maar wist ik nog altijd niet zijn echte naam. Dan vroeg ik op een gegeven moment: 'Moet ik je nog steeds Blowjobje blijven noemen? Want dat voelt een beetje ongemakkelijk.' Soms kreeg ik dan hun echte naam. Maar ik was niet meteen uit op hun persoonsgegevens." „Het eerste contact tussen de jongen en een klant wordt vrijwel altijd on- line gelegd. Daarna wordt er ergens afgesproken, vaak op homo-ontmoe tingsplaatsen. In een bos, op par keerplaatsen. Dan zat ik daar te observeren vanuit de auto. Op een gegeven moment zie je het: mannen die elke keer naar een vast plekje lopen. Dan liep er een paadje." „Van jong tot oud, in nette pakken en in trainingsbroeken. Die plekken zelf waren smerig: overal gebruikte con dooms, tissues, glijmiddel, onder broeken. Ik droeg altijd een be- schermjas, waar ook 'zorgcoördina tor' op stond. Ik sprak iedereen aan: jongens, maar ook mannen. Op een gegeven moment zag ik dat er twee bezig waren. Toen heb ik om het hoekje staan wachten tot ze klaar wa ren. Maar klanten vertelden heel wei nig. Op een gegeven moment zagen we een man met een kind lopen. Hij was weg voordat we konden nagaan wat hij kwam doen. Toen we dat aan anderen vroegen, zeiden ze: 'Wat denk je zelf?' Het was een beetje la cherig, bijna onverschillig. Alsof ze dat kind niet als slachtoffer zien." „Je ziet bijna altijd een bepaalde kwetsbaarheid: ze zijn licht verstan delijk beperkt, vroeger misbruikt of hebben geld nodig voor hun drugs verslaving. Soms gebruiken ze drugs om de herinneringen aan de seks te vervagen. Maar om die verslaving te kunnen betalen, gaan ze weer met mannen naar bed. Daarnaast heb je jongens die er niet zelf voor 'kiezen'. En veel vluchtelingen wor den slachtoffer van jon gensprostitutie.' „Vaak hebben ze een tijdelijke sta tus of verblijven ze hier illegaal. Ze kennen de weg niet, spreken de taal niet, maar heb ben wel geld en onderdak nodig. Als ze naar de politie stappen, zijn ze bang dat ze het land worden uitgezet. Andere vluchtelingen durven ze niet in vertrouwen te nemen vanwege het taboe dat in veel culturen rust op ho moseksualiteit. Dat maakt hen bij uitstek geschikt om te chanteren." „Bij azc's wordt doelbewust geron seld. Dat gebeurt ook bij projecten van begeleid wonen of scholen met veel jongens. Die ronselaars denken: dan heb je in één keer een heel stel potentiële prooien bij elkaar. Ik heb ook gehoord over een jongensbor deel. Jongens uit Oostbloklanden kregen er onderdak, maar moesten wel hun paspoort inleveren. Op een gegeven moment worden ze ge dwongen met mannen naar bed te gaan." „Dat er zo'n grote markt is voor seks met minderjarige jongens en het vaak is: hoe jonger, hoe gewilder. Dat mannen bereid zijn om daar zoveel regels uit de wet voor te overtreden. Afgezien van het feit dat seks met een minderjarige strafbaar is, lopen die jongens allerlei gezondheidsrisico's." „Mannen met hiv die seks willen zonder condoom. Dat de jongens er toch op ingaan, heeft vaak te maken met extra verdiensten. Als je in één donderdag 17 mei 2018 GO Chiel Timmermans Eindhoven Hoe wist je wie je moest benade ren? Was je undercover? Hoe verlopen de dates? - Daniëlle van Went, onderzoekster Wat voor mannen zijn het? Waarom belanden de jongens in de prostitutie? Waarom lopen zij meer risico? Waar vinden ze dat soort jongens? Waar ben je het meest van ge schrokken? Kun je daar een voorbeeld van geven?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10