Examenkandidaten dupe van bestelfout 'Nederlandse studenten vallen buiten de boot' 9 VVD wil uitbreiding Schiphol „Ik was helemaal van slag", zegt de 18-jarige Jette uit Ravenstein over haar wiskunde-examen op de al lereerste dag van de schoolexa mens. „Voor mij was dit echt een nachtmerrie; het slechtst denk bare begin van de examens." Maandagmiddag ging het falie kant mis op het vavo in Den Bosch. Daar waren per abuis de verkeerde examens wiskunde A en C voor 76 vwo-leerlingen besteld. Die fout kwam pas aan het licht toen de leerlingen al lang en breed aan de gang waren. Op het vavo (voortgezet alge meen volwassenenonderwijs) zit ten vooral leerlingen die op andere scholen hun (volledige) diploma niet hebben gehaald. Omdat ze op hun voormalige school volgens de oude richtlijnen wiskunde volg den, konden ze nu een zogeheten 'bezemexamen' maken. Alleen heeft de opleiding per abuis de op gaven besteld die bij het nieuwe wiskundeprogramma horen. „Een grote, maar menselijke fout. We hebben onze excuses aangeboden aan de betrokken leerlingen", zegt Jeanette Noor- dijk, voorzitter van het college van bestuur van het Koning Willem I College waar het vavo onder valt. De leerlingen kregen de keuze: wachten op de goede opgaven of naar huis gaan en in het tweede tijdvak van de examens - half juni - het juiste examen maken. Hun eventuele herkansing is dan begin augustus. Ongeveer de helft van de 76 leerlingen kiest ervoor om in juni opnieuw op wiskunde-exa men te gaan. Ook degenen die maandag - in de herkansing - wel het goede examen hebben ge maakt, kregen tot dinsdag 14.00 uur de kans die poging nog ongel dig te laten verklaren. Dat hebben vier leerlingen gedaan. De WD wil, ondanks eerdere afspraken binnen het kabinet, groei van Schiphol boven de 500.000 vliegbewegingen mogelijk maken zodra dat no dig is. „Het maximale aantal vliegbewegingen op Schiphol ging uit van het verplaatsen van een deel van de vakantie- vluchten naar Lelystad", ver telt Kamerlid Remco Dijkstra. De opening van die regio luchthaven is echter tot 2020 uitgesteld. Eerder pleitten KLM en Schiphol zelf al voor extra vluchten. Nu dus ook liberaal Dijkstra: „Uitstel van Lelystad Airport was een terechte be slissing, maar confronteert ons wel met een keuze. Voor de VVD is een slot op de luchtvaart geen optie. Dat is funest voor ons vestigingskli maat, voor de economie en het kost banen." De uitspraak van de grootste regeringspartij is opmerkelijk, omdat niet alle coalitiepart ners het voornemen steunen. „Dit is slechts geschreeuw voor de bühne, het gaat niet gebeuren", zegt een inge wijde. D66-Kamerlid Jan Pa- ternotte spreekt zelfs openlijk van 'een slecht plan'. Sporten is gezond, maar doe je dat onder werktijd, dan geldt het omgekeerde Asielaanvragen slecht verwerkt in Duitsland Asielaanvragen worden in Duitsland slecht onderzocht. Zo wordt de identiteit van de aanvrager nauwelijks ge checkt en wordt slecht bijge houden of asielzoekers weer terug kunnen naar hun eigen land. Dat blijkt uit een intern document van de Duitse im migratiedienst waarover de krant Die Welt beschikt. Daaruit blijkt dat de identiteit vaak niet wordt gecheckt. „Ie dereen die op schrift verklaart Syriër te zijn, is Syriër." ten. Een Kamermeerderheid stelt dat internationalisering een ver- dienmodel is geworden: scholen besluiten zonder onderbouwing een opleiding in het Engels aan te bieden om zo meer studenten te trekken. Kamerleden opperen daarom het systeem van de bekos tiging op de schop te doen, waar door studentenaantallen minder zwaar meewegen. Begin juni komt onderwijsmi nister Ingrid van Engelshoven met haar plannen voor internationalise ring in het onderwijs. Eerder gaf ze tijdens een Kamerdebat al aan dat ze overweegt de wet te wijzigen om te voorkomen dat opleidingen al te makkelijk overstappen van Neder lands naar Engels. In de wet staat dat van het Nederlands mag wor den afgeweken als 'de specifieke aard, de inrichting of de kwaliteit van het onderwijs dan wel de her komst van de studenten daartoe noodzaakt'. VAKBOND Nepaccounts: 1,3 mld gewist Bekentenis cybercrime Fortuynprijs voor Holman woensdag 16 mei 2018 Halverwege de examens wis kunde A en C moesten leerlin gen van Vavo Den Bosch maan dagmiddag stoppen. Ze waren aan de verkeerde examens bezig. Anderhalf uur later konn- den ze beginnen aan de goede opgaven. De school trekt het boetekleed aan. Johan van Grinsven Den Bosch AMSTERDAM Onderzoeker Allard van der Beek stelt vast dat mensen met fysiek zwaar werk 18 pro cent meer kans hebben op vroegtijdig overlijden. BERLIJN Jongetjes die bezig zijn met hun eerste weken als monnik in een Zuid-Koreaans klooster, mogen even uit de band springen. Ze gillen het uit in de achtbaan tijdens een uit stapje aan pretpark Everland in Yongin. foto reuters Jorino van Rhijn, student aan de TU Delft en voorzit ter van de lokale studenten vakbond VSSD, maakt zich zorgen over de massale toestroom van internatio nale studenten op zijn uni versiteit. Julia Broos Delft Bij sommige Engelstalige op leidingen is de verhouding tussen Nederlandse en bui tenlandse studenten helemaal zoek, vindt de student Techni sche Wiskunde. „Bij Techni sche Informatica bijvoorbeeld is inmiddels 45 procent van de 1100 aanmeldingen van buiten de EU. Er is plek voor slechts enkele honderden stu denten. Dat betekent dus dat ook heel veel Nederlandse studenten buiten de boot val len." Dit probleem wordt vol gens de Delftenaar juist gro ter als een voorgestelde maatregel van de Vereniging van Universiteiten doorgang vindt. „Ze stelt de minister voor om op nóg meer Engels talige opleidingen numerus fixus in te stellen. Dat is vol gens de VSSD geen oplos sing. In de praktijk betekent een studentenstop dat nóg minder Nederlanders toegang hebben tot studies." Hij ziet meer in het pleidooi van de TU-bestuursvoorzitter Van der Hagen. Hij wil dat universi teiten meer middelen krijgen om op nationaliteit te kunnen selecteren. Dat betekent niet dat Van Rhijn alle buitenlan ders uit Delft wil weren. „Bui tenlandse studenten voegen zeker iets toe. Alleen moet er een goede mix zijn." FACEBOOK De afgelopen maanden heeft Fa- cebook bijna 1,3 miljard valse pro fielen verwijderd. Het gros werd ver wijderd nog voor er contact met an dere gebruikers was. Facebook presenteerde gis teren voor het eerst gedetail leerde cijfers over de maatregelen die het bedrijf treft tegen nepnieuws, haatzaaien en fake-accounts. LEEUWARDEN Een 37-jarige man die wordt verdacht van grootschalige onlineoplichting en identiteitsfraude heeft gisteren in de rechtbank in Leeuwarden be kend. De iet-ex pert bouwde web shops voor bedrij ven. Hij verborg daarbij software en kon zo inlogge gevens van klan ten achterhalen, waaronder 20.000 mailadressen en wachtwoorden. DEN HAAG Theodor Holman, columnist van Het Parool, heeft de Pim Fortuyn Prijs gekregen. Volgens de jury hanteert Holman de vrijheid van meningsuiting 'op inspirerende, prikkelende en hu morvolle wijze'. HEMELS RITJE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9