Oranjeheid Peter van Vossen zit diep in de schulden 8 Universiteiten en politiek willen instroom buitenlandse studenten inperken Universiteiten en hogescholen krabben zich achter de oren. Wilden ze eerst zo veel mogelijk buitenlandse studenten trekken, nu zijn het er wel erg veel geworden. Colleges op hogescholen en univer siteiten worden in ons land steeds vaker in het Engels gegeven. Han dig voor Nederlandse studenten die naar het buitenland willen, maar óók voor buitenlandse studenten die in Nederland willen studeren. En die komen in groten getale: de kwaliteit van het Nederlandse on derwijs is goed, het collegegeld is hier laag. Het aantal buitenlandse studen ten is de afgelopen jaren enorm toe genomen. Studeerden er in 2005 nog zo'n 11.000 buitenlandse stu denten aan Nederlandse universi teiten, afgelopen jaar waren dat er ruim 48.000. Nog eens 28.000 bui tenlandse studenten stonden bij hogescholen ingeschreven. De Uni versiteit van Amsterdam kreeg dit jaar zelfs meer aanmeldingen van buitenlandse studenten dan van Nederlandse. Het toegenomen aanbod van En gelstalige opleidingen leidt tot pro blemen. Studenten klagen al langer over docenten die de taal onvol doende machtig zijn, maar tóch les in het Engels geven. Ook neemt de verengelsing soms groteske vor men aan: in een opiniestuk in de Volkskrant klaagde een hoogleraar Nederlandse literatuurgeschiede- W De Universiteit van Amsterdam kreeg dit jaar meer aanmeldingen van buitenlandse studenten dan van Nederlandse nis dat een student citaten van Vondel conform het examenregle ment moest vertalen in het Engels. De universiteiten en hogescho len hebben lang hun best gedaan om zo veel mogelijk studenten te werven - ook uit het buitenland. Immers, hoe meer studenten zij opleiden, hoe meer geld ze van het Rijk krijgen. Iedere student uit Ne derland of de Europese Unie betaalt collegegeld (2006 euro per jaar) en daarop legt de overheid conform Europese afspraken jaarlijks per student 15.000 euro toe. Studenten uit EU-landen meer geld vragen mag niet volgens de Brusselse re gels. Studenten van buiten de EU moeten zelf alle kosten betalen. Dat is volgens de Universiteit Twente overigens een reden waarom internationale studenten vaak beter presteren dan Nederlan ders. Een woordvoerder: „Ze heb ben een hoog studietempo, wat een impuls geeft aan de rest. Dat hoge tempo heeft mogelijk te maken met de kosten die ze moeten maken om hier te kunnen studeren." Omdat er meer EU-studenten in Nederland studeren dan er Neder landse studenten naar EU-landen vertrekken, is dat een dure afspraak voor de Nederlandse schatkist. EU- studenten gaan na hun grotendeels door Nederland gefinancierde op leiding immers meestal terug naar hun eigen land om te gaan werken en belasting te betalen. Inmiddels lijken de onderwijsin stellingen de grip op de toestroom van buitenlandse studenten kwijt geraakt. Ze willen de instroom be perken. Daarbij stellen de Vereni ging Hogescholen en de universi teitskoepel VSNU dat de kwaliteit van het onderwijs in gevaar is, om dat ze van rijkswege minder geld per student krijgen. Daarom, zo stelden zij maandag voor, moet het collegegeld omhoog voor studen ten van buiten Europa en moet er voor Engelstalige opleidingen een maximumaantal plaatsen worden ingesteld. Voor dat laatste is een wetswijziging nodig. In de Tweede Kamer vinden par tijen ook dat de boel is doorgescho- De civiele rechter begint een vorde ring aan het adres van ex-profvoet- baller Peter van Vossen (50). De voormalig linksbuiten was in het veld met opzwepende gebaren al tijd aanwezig, maar schitterde gis teren door afwezigheid in de recht bank van Zutphen. Een advocaat heeft de geboren Zeeuw ook niet. Een van de bedrijven die geld zegt te krijgen van Van Vossen is Lease maatschappij DLM. Hij leende een auto van het bedrijf, maar betaalde op het laatst de huursom niet meer. DLM spande daarom dit kort ge ding aan. „De auto is inmiddels te rug", zegt Sander Goedhart, mana ger bij DLM. Het geld nog niet. Hoe hoog het bedrag is, wordt in de zaak niet duidelijk. Na afloop wil het be drijf geen reactie geven. Feyenoord Van Vossen ging na zijn tijd bij De Graafschap en Vitesse in hartje Borculo wonen, in een riante vrij staande woning met een oprit en een grote tuin. Hij maakte de finan cieel rooskleurige tijden nog mee in het profvoetbal, als speler van on der meer Glasgow Rangers en Fey enoord. Hoe raakte hij in deze financiële rampspoed? Hij is dan wel niet aan wezig in de rechtszaal, maar neemt wel zijn telefoon op. „Ik heb een ge schil met de leasemaatschappij. Dat loopt al een aantal jaren. En ik heb uit de crisistijd een geschil over een hypotheek bij een bank, over mijn vorige woning in Almere. Meer zeg ik er inhoudelijk niet over. Ik kom niet uit dat geschil en daarom heb ik die mensen ingeschakeld van schuldhulpverlening. Die zijn volop bezig om dit voor mij af te tikken. Een goedkopere optie dan advocaten." Mensen die schuldhulp aanvra gen, komen soms uiteindelijk in een schuldsanering terecht. Dan moet j e drie jaar lang van een mini maal bedrag zien rond te komen om zo veel mogelijk schuld af te be talen. Niemand hoeft uit zijn keuze voor schuldhulpverlening te con cluderen dat hem dat ook te wach ten staat, stelt Van Vossen. „Ach, als ze dat wel willen concluderen is dat ook prima. Maar ik ga aftikken. Al leen de hoogte van de bedragen, daar gaat het geschil nu over. En ik raak echt niet aan de bedelstaf." Voetbalmakelaar Na zijn ontslag als voetbaltrainer van Fortuna Sittard in 2015, heeft Van Vossen geen baan meer gehad. Waar haalt hij nu zijn inkomen vandaan? „Binnenkort ga ik als voetbalmakelaar beginnen." woensdag 16 mei 2018 GO Wordt onze collegezaal nu té internationaal? Hanneke Keultjes Den Haag Het aantal internationale studenten op Nederlandse universiteiten groeit. Diplomastudenten op universiteit 300.000 - 250.000 200.000 150.000 100.000 - 50.000 0 Internationaal Nederlands PROGNOSE 2005 2017 2029 1605181 BRON: N ÜPBCJ Een collegezaal in Delft, waar een groot deel van de studenten uit het buitenland komt. FOTO GUUS SCHOONEWILLE Voormalig Oranjespeler Peter van Vossen heeft schuldeisers op zijn dak. De inwoner van het Gelderse Borculo zegt dat hij hulp heeft gezocht om zijn schulden weg te werken. „Daar zijn ze nu volop mee bezig. Het komt goed." André Valkeman Zutphen/Borculo Peter van Vossen: „Ik raak echt niet aan de bedelstaf."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8