Fors minder aangiften fietsdiefstal door 'digitale rompslomp' 7 GOOGLE VAKANTIEBESTEMMINGEN Valencia streeft Barcelona voorbij voor een potentiële stedentrip. Dat ziet Google, dat zoekopdrachten van Nederlanders onder de loep nam. En Duitsers? Die zijn dol l op Nederland. In het kantoor van Google in Amsterdam werd gisteren ons zoekgedrag van de afge lopen maanden gepresenteerd. Adverteerders kenden de resultaten van de inventarisatie al. „Voor hen zijn die goud waard", zegt Christel Schoger, analytisch consultant bij Google. Neem die ongewone piek tijdens Pasen van Nederlanders die op zoek gingen naar wintersportvakanties. „Normaal kijken mensen daar in januari naar. Waarschijnlijk zorgde de kou ervoor dat ze nu ook naar wintersport zochten." Als aanbie ders dat snel genoeg in de smiezen hebben, kunnen ze daarop inspelen met reclames en aanbiedingen. Gebeurtenissen in de wereld zoals aanslagen zie je - net als het weer in Nederland - vrijwel direct terug in ons zoekgedrag. Zo sloegen Nederlanders na de aanslag in Barcelona aan het googelen naar informatie over Valencia. Wat een tijdelijke piek leek, is tot verbazing van Christel Schoger permanenter: er wordt op Google nog steeds meer naar Valencia gezocht dan naar Barcelona. Dat kan heel goed liggen aan berichten over de grote drukte in de stad van Gaudi. Google ziet ook dat we weer naar Turkije willen. Na de politieke onrust stortte het toerisme in, maar inmiddels lonkt de zon toch weer harder. De afgelopen maanden steeg het aantal zoekvragen over Turkije met 46 procent. Google keek ook wie naar ons kikkerlandje willen komen: we zijn het populairst bij de Duitsers. En die zijn keurig volgens het cliché beeld op zoek naar zee en strand, bij voorkeur bij Zandvoort. Ook Den Haag en Amsterdam doen het goed. Britten en Belgen hebben niet alleen interesse in Amsterdam, zo blijkt uit de inventarisatie. Ook Rotterdam, Maastricht en Lisse, met de Keukenhof, mogen zich verheu gen in hun warme belangstelling. Google laat ook zien dat Neder landers het af en toe ook niet meer weten. Zo vragen we de zoekma chine geregeld waar al die exotische bestemmingen precies liggen: Kaapverdië, Curacao, Mauritius en Bora Bora. En als we door het aan bod de zon niet meer zien, is er nog die ene, veelgebruikte zoekvraag. 'Wat is de mooiste plek in Dat blijkt uit politiecijfers die Lo- calFocus van de Stichting Aanpak Voertuigcriminaliteit (AVc) ont ving. De stichting vermoedt dat de drempel om online aangifte te doen hoger is, omdat het sinds juni 2016 verplicht is met DigiD in te loggen. Politiebonden bevestigen dat DigiD een drempel vormt. Jan Struijs van de Nederlandse Politie bond NPB: „Politiemedewerkers geven aan dat er een vermindering is. Mensen denken halverwege: ja dag, dat is me teveel gedoe." Gerrit van de Kamp van bond ACP: „Zeker bij 'oude barrels' hebben mensen geen zin in die rompslomp." De politie denkt dat DigiD-aan- gifte niet zoveel invloed heeft. „Vrijwel iedereen heeft zo'n code, omdat je die ook voor andere zaken Aantal diefstallen ligt naar schatting drie tot vier keer hoger nodig hebt", aldus een politie woordvoerder. „Er is maar een heel kleine groep die hierdoor afvalt, bij voorbeeld toeristen." In de provincies Zuid-Holland en Utrecht werd relatief het meest aangifte gedaan van een gestolen fiets, ruim 19 keer per 1.000 inwo ners. Landelijk gezien ligt dat op 4,6. In Delft werden vorig jaar rela tief de meeste fietsendiefstallen gemeld, bijna 16 per 1.000 inwo ners. Enschede staat met 12,7 fietsen op nummer 2 en ook Utrecht scoort met 12,6 hoog. De Fietsersbond noemt het 'heel jammer' dat de politie weinig tijd heeft om aangiftes van fietsdiefstal te behandelen. Woordvoerder Douwtje de Vries: „Het is heel frus trerend als je weet dat je fiets is ge stolen, maar dat er met die informa tie toch niets gebeurt." Volgens AVc ligt het aantal fiets diefstallen drie tot vier keer hoger dan het aantal aangiften. Het Ver bond van Verzekeraars roept ieder een op om vooral wél aangifte te doen. Woordvoerder Rudi Buis: „Wil je criminaliteit bestrijden, dan moet je zo goed mogelijk in beeld hebben wat waar verdwijnt." woensdag 16 mei 2018 GO Nederlanders naar Valencia, Duitsers naar het strand Valencia is net zo fotogeniek als Barcelona. fotoshutterstock Plaza de la Virgen, het centrale plein in Valencia: terrasjes met uitzicht op de fontein en de kathedraal, fotoshutterstock Carla van der Wal Duitse vakantievierders zoeken op Google vooral naar het strandleven in Nederland, foto frank van rossum Steeds minder mensen doen aangifte van fietsdiefstal. In 2017 werd bijna 79.000 keer aangifte gedaan bij de politie, bijna 20 procent minder dan een jaar eerder. Marcia Nieuwenhuis Hoevelaken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7