'We maken er vier heel mooie jaren van' 7 THOLEN LUDIEKE ACTIE Voor een tientje symbolisch eigenaar zijn van een kerkruitje. Dat is mogelijk nu de Rooms- Katholieke kerk in Tholeninde steigers staat. Op die manier wil de stichting Vrienden van de Onze-Lieve- Vrouw Hemelvaartkerk een deel van de restauratie bekostigen. Het gaat om een ludieke actie, zegt Paul Jas, se cretaris van de stich ting Vrienden van de Onze-Lieve-Vrouw Hemelvaartkerk. Wie wil, kan voor een tientje een van de 1.200 glas-in-lood ruitjes adopteren. Dat maakt Tholenaren een klein beetje eigenaar van de neogotische kerk op de Markt. Goed voor 12.000 euro als alle ruitjes een eigenaar vinden. Het idee komt van Rob Duijm, penningmeester van de stichting. „Je maakt het op deze manier tast baar voor mensen. En tegelijker tijd betaalbaar." Op inschrijffor mulieren aan de muren kunnen Tholenaren straks inschrijven. Volgens Jas gaat het om een eeu wenoud principe. „Notabelen lie ten in de Middeleeuwen al ruitjes maken met een afbeelding van de familie." De vier ruiten gaan bin nenkort op transport naar een gla zenier. Die verwijdert het lood, vervangt waar nodig het glas en bouwt de ruiten weer op in de oorspronkelijke staat. Bouwbedrijf Peters uit Middelburg is begin deze week begonnen met de voor bereidende werkzaamheden in en rondom het kerkgebouw. Voor de totale restauratie is 350.000 euro nodig. Geld dat de stichting en de Sint Christoffelpa- rochie, waar de kerk onder valt, niet hebben. Daarom is gekozen voor deelrestauraties. Met de meest urgente zaken zal worden Een beeldbepalend gebouw met heel bijzondere architectuur aangevangen. Zoals het aanpakken van de glas-in-lood-ruiten in de westgevel van de kerk. Ook de ge vel zelf krijgt een opknapbeurt. Door roestende spouwmuuran kers is over de volle lengte van de muur een scheur ontstaan. Ook het platte dak van een aanbouw en de goten hebben aandacht nodig. De deelrestauratie gaat naar ver wachting een slordige 110.000 euro kosten, een kleine 50.000 euro neemt het Rijk voor reke ning. De parochie zelf legt nog eens 35 mille op tafel. Later staat de kerktoren op de nominatie. Balken en voegwerk zijn in slechte staat, laat Jas zien tijdens een beklimming van de to ren. Ook het glas-in-loodwerk bo ven de ingang van de kerk is toe aan restauratie. „Daar moeten we opnieuw subsidie voor aanvra gen", zegt Paul Jas. Hij wil de kerk zolang mogelijk in stand houden, ook al zitten de kerkbanken zelden nog vol. „Het gaat om een beeld bepalend gebouw met een bijzon dere neogotische architectuur. Dat wil je zo lang dat kan, behouden voor Tholen. De vraag is alleen: willen Tholenaren dat ook?" Het moet de komende tijd blijken met de verkoop van ruitjes. Die gaan leden van de stichting en parochie tijdens de Haven Dagen en brade rie aan de man brengen. De restauratie moet dit najaar klaar zijn. De Rooms-Katholieke kerk aan de Markt is in 1898 ge bouwd op de fundamenten van de Waalse Kerk. Twee jaar later is het gebouw in gebruik genomen. Wethouder Jaap Sinke (SGP), die namens de coalitie het woord voerde, was blij met de 'positief- kritische' steun van oppositiepar tijen. Sinke sprak van 'een mooi moment'. „Ik heb het gevoel dat we nu echt op een nieuw startpunt staan waarin we respectvol met el kaar omgaan. We maken er vier heel mooie jaren van." Zijn voor malig politiek rivaal Marien West- strate benadrukte dat de nieuwe co alitie het begin is van een andere bestuurscultuur. Tekenend noemt de voorman van Leefbaar Reimers waal dat geen van de partijen 'bij het kruisje heeft getekend'. Ook vindt hij het van vertrouwen getui gen dat de drie partijen elkaar op bepaalde punten vrijheid hebben gelaten om een eigen standpunt in te nemen. Volgens Kees Verburg, de nieuwe wethouder van de PvdA, was er voor zijn partij maar één punt dat niet onderhandelbaar was. „Een so ciaal, humaan beleid voor mensen die buiten hun schuld in de proble men gekomen zijn." Huib Bouwman van de Christen- Unie, grote winnaar van de verkie zingen, is teleurgesteld dat er geen raadsbreed akkoord is opgesteld en We staan op een nieuw startpunt waarin we respectvol met elkaar omgaan geen onafhankelijke wethouders zijn aangetrokken. „Maar er staan veel elementen in het coalitieak koord waar we achter kunnen staan." Bouwman vindt het jam mer dat Reimerswaal voor drie in plaats van twee wethouders heeft gekozen, maar volgens Sinke zou dat echter 'onverantwoord' zijn: met de extra taken die het Rijk 'over de schutting heeft gegooid' en het voornemen nog meer aanwezig te zijn op inspraak- en informatie avonden, wordt het werk er volgens hem niet minder op. Voor Thea Laban van de VVD was het 'geen avond van vreugde'. Het stak haar dat de VVD instabili teit werd verweten. De WD-frac- tie was verder kritisch over het voornemen om cultuur over de dorpen te spreiden; ook mist de fractie aandacht voor onderne mers. Olaf Buteijn brak namens het CDA een lans voor een brede school in Krabbendijke. In het coa litieakkoord staat namelijk opgeno men dat niet aangestuurd wordt op een 'verplichte fysieke clustering'. De brede steun voor het nieuwe college kwam ten uiting in de Een sociaal, humaan beleid voor mensen die buiten hun schuld problemen hebben stemming voor de wethouderskan didaten. Dirk Verburg (Leefbaar Reimerswaal) kreeg steun van de volledige raad. Voor de benoeming van Kees Verburg (PvdA) en Jaap Sinke (SGP) stemden respectieve lijk 17 en 16 van de 18 raadsleden. woensdag 16 mei 2018 BE Adopteer kerkruit voor een tientje Timo van de Kasteele Tholen - Paul Jas, secretaris De nieuwe coalitie van SGP, Leefbaar Reimerswaal en PvdA kan op voorzichtige steun van de oppositie rekenen. Dat bleek gisteravond tijdens het debat over het coalitieakkoord en de installatie van de nieuwe wet houders. Joeri Wisse Kruiningen - Jaap Sinke, wethouder SGP - Kees Verburg, wethouder PvdA De Rooms-Katholieke kerk in Tholen. fotogoogle maps

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 73