II 1927 6 tennissport gingen jarenlang aan de Haarlemsche Lawn Tennis Club voorbij. Al werd het, toen de sport in de jaren 70 nadrukkelijk aan popula riteit won, ook aan de Spanjaardslaan een stukje drukker. Opmars en terugloop Het tennis raakte in die jaren zijn eli taire karakter kwijt. Tom Okker boekte internationale successen, dat kon niemand ontgaan. Bovendien kreeg vrijetijdsbesteding een steeds belangrijker plek in het gezinsleven. Sportieve activiteit was niet langer voorbehouden aan de happy few. Clubs groeiden als kool. Van amper 50.000 leden in 1960 kwam de ten- nisbond eind jaren 60 al boven de 100.000 uit. Tot 1994 zette de opmars als tweede sport van Nederland zich voort, met op het hoogtepunt 743.000 bondsleden. Dat was vlak voordat Richard Krajicek, in 1996, Wimbledon zou winnen. De HEMA had in die jaren een tennislijn, waarvan Paul Haarhuis het boeg beeld was. In de jaren 60, 70 en 80 groeiden de tennisclubs als kool De successen van Krajicek, Haarhuis en Eltingh werden echter niet opti maal verzilverd. Wie jarenlang op een wachtlijst stond, haakte gedesillusioneerd af. Tennis kreeg bovendien concurrentie. Van hockey, vooral bij meisjes populair, en voet bal natuurlijk. Leden haakten ook weer af, ze wilden zich minder en minder binden. De lange competitie- dagen begonnen tegen te staan. Het laatste officieel geijkte cijfer, van eind 2016, spreekt van 582.918 KNLTB-leden. De terugloop van de laatste twee decennia heeft geen invloed op de HLTC gehad. Er is een wachtlijst en de zes banen zijn voortdurend in ge bruik. Rita de Lint (73) is al sinds 1973 lid. Dat was destijds niet zomaar wat, lid worden van de Haarlemsche Lawn Tennis Club. „Toen ik hier eens langs liep, met mijn kind in de wagen, om te vragen of ik lid kon worden, stond een chique oudere dame me te woord. Ze had een glaasje sherry in de hand. Zij vertelde waar ik een formulier kon halen, maar dat er ook nog een ballotage was." En dus moest De Lint handte keningen verzamelen en voorspelen voor een commissie. „Gelukkig ken nen we dat niet meer." Aannamebeleid De Lint (73) heeft, zorgvuldig gearchiveerd, thuis nog de schriftjes waarin de geschiedenis van de ver eniging is vervat. Van de oprichtings akte uit 1885, met zwierige hand tekeningen van onder anderen Pim Muiier, tot het uitgetikte verslag van de algemene ledenvergadering waarop De Lint zelf als voorzitter met een voorstel kwam dat 'opval lend eenvoudig' werd aangenomen. In de jaren 90 werd namelijk de bal lotage afgezworen. „Gelukkig maar." Tot die tijd was de club 'behoorlijk ontoegankelijk'. Secretaris Afke de Vreeze is blij dat die tijd voorbij is. „We hebben nog steeds een aannamebeleid, maar dat is nu alleen maar bedoeld om het familiegevoel op de club vast te hou den. Er is hier een aantal families al generaties lang lid. We zorgen ervoor dat iedereen die lid wordt zich hier thuis voelt. Ook wij willen, in de lijn van de tennisbond die 'de klant' tegenwoordig centraal zet, vooral dat iedereen met plezier op de baan staat. We zijn zeker geen slapende of stilstaande club, gaan mee met de tijd. We gebruiken de KNLTB club- app, organiseren toernooien en eve nementen en besteden aandacht aan de groei van onze jeugd. Wij hebben niet alleen een verleden, maar ook ambities voor de toekomst." Die ambities heeft de KNLTB ook; zij heeft de laatste jaren een andere koers ingezet. De bond omarmt nieuwe spelvormen. Competitie- dagen hoeven, dankzij wedstrijd tiebreaks en andere tellingen, niet meer zo lang te duren. Bovendien is er steeds meer aandacht voor andere racketsporten. Zo is padel, dankzij inspanningen van de bond, aan een opmars bezig. Padel, een variant tus sen tennis en squash, is wereldwijd een van de snelst groeiende sporten. Dankzij een glazen achter- en zij wand krijg je een extra kans om de bal in het spel te houden. Rally's du- 1969 Tom Okker als rolmodel 1977 Betty de beste 1980 The ballis out!' Keawint Roland Garros 1968 Open voor profs 1957 't Melkhuisje: een icoon mei 2018 De HLTC beveelt leden nog steeds aan 'in overwegend wit' de baan op te gaan. TENNIS IN NEDERLAND The Flying Dutchman, Tom Okker, bereikt de derde plaats op de wereldranglijst. Hij heeft twee giganten voor zich: Rod Laver en Arthur Ashe. Het jaar ervoor heeft Okker in de finale van de US Open in vijf sets van Ashe verloren. Okkers prestaties leiden een verregaande po pularisering van de sport in Nederland. Betty Stöve weet op weg naar de finale Mar- tina Navratilova te klop pen, maar wint uiteinde lijk Wimbledon net niet. In de eindstrijd buigt ze voor de Engelse Virginia Wade. Als dubbelspeel- ster wint Stöve overi gens wel Grand Slam- toernooien: liefst tien. Tennis wordt een kijksport. De kleu rentelevisie is gemeengoed, zodat we zien hoe smetteloos wit Björn Borg en John McEnroe zijn als ze aan hun legendarische Wimbledon-finale beginnen. Vele tieners identificeren zich met de langharige Borg en de re calcitrante McEnroe (The ball is out!') en besluiten te gaan tennissen. Het begin van de open era. Tot dan is er een strikte scheiding tussen 'nobele' tennisamateurs en degenen die het hart hebben er geld mee te verdienen. Vanaf nu worden ook profs toegelaten tot de Grand Slam-toernooien. De eerste editie van de Dutch Open op 't Melk huisje. De Internationale Tenniskampioenschap pen van Nederland trek ken in de jaren 60 en 70 grote spelers naar Hil- versum, onder wie Rod Laver, Tom Okker, Guil- 5 lermo Vilas en Betty f Stöve. 't Melkhuisje wordt een begrip.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57