Soel wordt soor 1899 5 ss?* Ooit elitair gezelschapsspel, later volkssport die bijna het voetbal als nummer 1 verdrong: tennis in Nederland heeft een lange geschiedenis. De sport blijft zich vernieuwen om aantrekkelijk te blijven. ca. 1500 Hofbaan 1873 De eerste stuiterbal De bond komt rond et zorgvuldig naast de entree van de baan opgehangen bordje laat weinig aan duidelijk heid te wensen over. Hier houdt men een traditie in ere. Ak koord, het is geen keiharde verplichting, maar de Haarlemsche Lawn Tennis Club ziet nog altijd het liefst dat leden, zoals ook bij de oprichting in 1885, in 'overwegend wit' op de baan staan. „We zijn nu eenmaal een club met historie, een vereniging waar we tradities in ere willen houden. Maar dat wil niet zeggen dat we niet met onze tijd meegaan", zegt Afke de Vreeze (51). Ze is secretaris van de HLTC. Minimaal twee keer in de week staat ze op de baan. Daar naast spant ze zich met haar medebestuurs leden in om het de overige 850 leden naar de zin te maken. Dat lijkt hier, in deze idylle, geen al te grote opgave. Bij de club lopen, tegen de landelijke trend in, heel veel vrijwilligers rond. „We hebben het goed hier." Het is een prachtig deel van Haarlem, zo tegen Heemstede aan. Statige huizen, schattige klinkerweggetjes. HLTC is de oudste tennis vereniging van ons land. Opgericht naar Engels voorbeeld en al sinds de oprichting van de KNLTB een voorname club. Tom Okker was, als opgroeiende tiener met veel talent, ook nog een jaartje lid, in 1961 om precies te zijn. Tegen woordig is hij erelid. Een heuse tuincommissie onderhoudt het complex. Het clubhuis, ingericht door een binnenhuisarchitect uit het ledenbestand, straalt veel gezelligheid uit, niet in de laatste plaats dankzij de vrolijkheid van de pachters Angelique en Niels. Op deze tossavond is het een drukte van belang. Aan een tafeltje bestel len vier mannen op leeftijd, na een uur dubbe len, hun sateetje. Thuis kan nog wel even wachten. Alleen wel zorgen dat je geen saus knoeit op dat smetteloze wit. Het moet gezegd, veel ontwikkelingen in de mei 2018 GO De toekomst op de baan Tekst Edward Swier Foto's Pim Ras TENNIS IN NEDERLAND Geen sport in Nederland die zo'n diversiteit aan beoefenaars kent: man, vrouw, jong, oud, amateur, prof. Geen sport die zo goed de eigen broek ophoudt dankzij zo'n 1.700 verenigingen die zelf hun accommodatie en baanverhuur regelen. De vaderlandse tenniswereld in vogelvlucht. De oudste vorm van tennis dateert van voor Christus. In Egypte is het een spel waar bij een kogel over een touw wordt geslagen. In het Frank rijk van de 12de eeuw 'kaats ten' monniken met de blote hand een bal over een touw. Na de uitvinding van het racket neemt het spel een grote vlucht. Filips de Schone zou in Nederland de eerste zijn geweest met een racket. Hij laat rond 1500 een tennisbaan aanleggen bij de Ridderzaal op het Haagse Binnenhof. Met zijn ontwerp van een goed stuiterende rub beren bal geeft de Engelse majoor Walter Wing- field bijna 150 jaar geleden het tennis een nieuwe impuls. De sport wordt louter op gras gespeeld. Niet raar dus dat veel historische tennisclubs zich nog altijd 'lawn tennis'-club noemen, al lig gen er op hun complex allang gravelbanen. FOTOSHUTTERSTOCK Nederland telt al wat tennisvereni gingen, opgericht door notabelen die het spel uit Engeland importe ren. Om uniformiteit in de regels aan te brengen en toernooien te kunnen organiseren besluiten veer tien heren op 5 juni 1899 in het Poolsche Koffiehuis te Amsterdam tot oprichting van de Nederlandse Lawn Tennis Bond (NLTB). Veertig jaar later krijgt de bond het predi- caat koninklijk. Vanaf nu: KNLTB.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 56