Aantal slachtoffers Rahiied A. blijft vaag Volkert van der Graaf noemt gesprekken met reclassering nutteloos ÏlJ, 4 Vier jaar na de vervroegde vrij lating van Volkert van der Graaf (48) botert het nog steeds niet tussen hennen de Reclassering. Hij wil van de meldplicht af en emigreren. Twee jaar nog moet hij het uitzingen. Dan zit zijn straf die hij kreeg voor de moord op Pim Fortuyn er op en heeft hij niets meer met het Openbaar Mi nisterie en de Reclassering te maken. Maar zelfs dat lijkt Volkert van der Graaf niet meer te kunnen opbrengen. Hij wil af van de meldplicht die hem al sinds zijn vervroegde vrijlating in 2014 kwelt. In 2017 wilde het OM hem nog de cel in hebben, omdat hij de verplichte gesprekken zou frustreren. Nu is de gang naar de rechter op ini tiatief van Van der Graaf zelf, omdat de meldplicht zijn voorgenomen emi gratie in de weg staat. En dus stapt de moordenaar van Pim Fortuyn gistermorgen - met witte pet en zonnebril - de Haagse rechtbank binnen. Het is een dag die wat ongelukkig lijkt te zijn gekozen; uitgerekend deze middag wordt de vermoorde politicus elders in de stad geëerd met een aan hem opgedragen prijs voor de 'pilaren van het vrije woord'. Maar de schijnwerpers staan nu vooral gericht op wat Van der Graaf de rechters precies te vertellen heeft. Rustig volgt hij zijn advocaat naar de rechtszaal. Uit zijn rugzak haalt hij een vuistdikke ordner. Op tafel klapt hij een laptop open. Van der Graaf maakt - net als vorig jaar - een betrokken indruk. Als de eerste poging van zijn advocaat is ge strand om het publiek de zaal uit te krijgen, fluistert hij zijn advocaat nieuwe argumenten in om alsnog de deuren van de zaal gesloten te krijgen. Er dreigen te veel persoonlijke details naar buiten te komen en daar zit Van der Graaf duidelijk niet op te wachten, maar de rechter besluit anders. Van der Graaf heeft schoon genoeg van de verplichte gesprekken die hij nu nog elke zes weken moet voeren met de Reclassering, zoveel wordt duidelijk. Hij verschijnt vrijwel altijd, al ging dat ook één keer mis door mis communicatie, maar het contact ver loopt nog steeds uiterst stroef. Lands advocaat Bitter beschrijft die sfeer als onoprecht, dreigend, heilloos en inef fectief. Het gedrag van Van der Graaf gaat soms zo ver dat hij de antwoor- zijn de gesprekken nutteloos. „We hebben het alleen maar over het weer of over het schilderij aan de muur. Waar zijn we dan mee bezig?" Het afgelopen jaar werkte Van der Graaf vrijwillig mee aan een onder zoek door psychologen in de hoop dat de meldplicht zou kunnen eindigen. Maar hoewel de conclusie is dat de meldplicht niet bijdraagt om de kans op herhaling te verkleinen, die is na melijk al op het laagste niveau, wil de landsadvocaat er nog niet aan. den op zijn laptop tikt en aan zijn ver hoorders laat zien. „Er is in het hele land niemand waarbij de meldplicht zoveel problemen oplevert", zegt ze. Een onterecht beeld, pareert Van der Graaf. De reclassering probeert haar fouten op zijn bordje te schuiven. „Dat vind ik niet eerlijk", foetert Van der Graaf. Karikatuur Ook is het volgens hem niet waar dat hij de enige is die zoveel problemen veroorzaakt met de meldplicht. „Er zijn meerdere rechtszaken gevoerd over mensen die helemaal niet komen opdagen." Het OM maakt in de ogen van Van der Graaf een karikatuur van de meldplicht. In zijn werkelijkheid We hebben het alleen maar over het weer of over het schilderij aan de muur In de rapporten staat volgens landsad vocaat Bitter ook dat er nog altijd zor gen zijn over Van der Graaf. Vooral over wat er gebeurt als een van de be schermende factoren in zijn leven wegvalt. Hij heeft nu een huis, een zinvolle dagbesteding, een partner en een dochter en inkomen. Al komt hij in Nederland niet aan een betaalde baan en is dat de voornaamste reden dat hij weg wil. „Wij verzetten ons niet tegen zijn emigratie, maar we we ten ook niet hoe dat precies ingevuld gaat worden. Gaan zijn partner en dochter mee of niet? En hoe gaat hij dan in zijn levensonderhoud voor zien?" Bovendien blijkt uit de rapporten ook dat Van der Graaf weliswaar geen persoonlijkheidsstoornis heeft, maar wel zorgelijke karaktertrekken. Zo heeft hij een grote controlebehoefte, is hij star en rigide. Het zijn volgens advocaat lebbink van Van der Graaf allemaal onterechte argumenten om de meldplicht in stand te houden. De kans op recidive is laag en wordt niet minder met een meldplicht. Daar gaat het volgens hem om. „Het is nu alsof je tegen een pa tiënt in het ziekenhuis zegt: u bent weer beter, maar blijft toch nog maar even in het ziekenhuisbed liggen." De rechter doet op 29 mei uitspraak. Bas Boerma Sander Sonnemans Justitie wil nog altijd geen open heid van zaken geven over het aan tal. A.'s advocaten hebben daarom nog geen idee wat hun cliënt boven het hoofd hangt. Tijdens de tussentijdse rechts zaak tegen Rahiied A. bleek giste ren dat het nog volstrekt onduide lijk is waarvan de verdachte van ze ker drie insulinemoorden nog meer wordt beschuldigd. Het is zenuw slopend voor de man in kwestie, stelt zijn verdediging, tergt zijn twee advocaten én kwelt de nabe staanden van de overledenen. De raadsmannen Robbert van Haneghem en Wouter van Bel, die Rahiied A. bijstaan, balen ervan dat het zo lang duurt voordat ze dos sierstukken in handen krijgen waarmee helderheid over de om vang van de aanklacht kan worden geschapen. „We weten niet meer dan wat twee weken na de aanhou ding van onze cliënt bekend was", reageert Van Haneghem. „Het is een onderzoek van enorme om vang. Er bestaat nog veel onduide lijkheid over wat er op ons afkomt." Rahiied A. werd vorig jaar novem ber in verband gebracht met een aantal overlijdensgevallen en on welwordingen van patiënten. Dit gebeurde nadat in verpleeg huis 't Huys te Hoecke in Putters- hoek een bejaarde bewoonster door een onverklaarbare oorzaak onwel was geworden. Tijdens de behan deling in het ziekenhuis rees het vermoeden dat haar zonder medi sche noodzaak insuline was toege diend, wat dodelijk had kunnen af lopen. In totaal worden door het Open baar Ministerie (OM) vijftien ge vallen onderzocht van het inspui ten van insuline bij patiënten die de medicatie niet nodig hadden en daardoor in levensgevaar zijn ge- bracht. In zeven van de vijftien ge vallen kwamen de slachtoffers te overlijden. Het OM heeft gisteren aangeven dat het politieonderzoek 'nagenoeg is afgerond'. Voor juli en oktober staan nog twee pro-formazittingen gepland. Naar verwachting zal het proces pas begin volgend jaar aan vangen. De advocaten Van Haneghem en Van Bel zeggen nog geen onder- zoekswensen te willen indienen zolang het einddossier niet com pleet is en dus niet vaststaat waar tegen hun cliënt zich moet verwe ren. Zowel Rahiied als zijn verdedi ging hekelt de trage gang van zaken. Rahiied A. zit inmiddels een half jaar vast. woensdag 16 mei 2018 GO 'Waar zijn we mee bezig?' Raymond Boere Den Haag 1 A Volgens Volkert van der Graaf kan hij in Nederland geen be taalde baan vinden, dus wil hij naar het buitenland, fotoanp —Volkert van der Graaf Nog altijd is niet duidelijk of de Rotterdamse zorgmedewerker Rahiied A. (21) wordt verdacht van de dood van meer dan drie bejaarde bewoners van ver pleeg- of verzorgingshuizen Rotterdam A Rahiied A. wordt verdacht van zeker drie moorden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4