ZEELAND GEBOEKT Onze geschiedenis in 211 sonnetten Over het leven van Jan van Brederode SP V Karin Peters laat grote gevoelens graag golven t WEi'i* Jfjll 12 2 Bijna kwamen er Amerikaanse kruisraketten op Vliegbasis Woensdrecht. Heel Nederland in rep en roer. Het waren hectische jaren op de drempel van Zeeland. zv i r was een Koude Oorlog. Er was een kernwapenwedloop. Oost te gen West, de Russen tegen de Amerikanen. In Europa markeerde I het IJzeren Gordijn de scheiding tussen Oost en West. De landen aan de west kant van die scheidslijn behoorden tot het Amerikaanse kamp en de NAVO. Sinds de val van de Muur in 1989 is de Koude Oorlog geschiedenis. Een stukje van die geschiedenis is nu door Tom Duurland van het Nederlands Instituut voor Militaire Historie opgetekend in De wereld kwam naar Woensdrecht - Een vliegbasis te midden van het kruisrakettendebat 1983-1987. Het waren hecti sche jaren, die zich afspeelden op de Bra bantse wal, de drempel van Zeeland. Opeens kwam de Koude Oorlog heel dicht bij. De grote demonstraties tegen de oorlog in Vietnam en tegen kernwapens waren in de ja ren 70 en 80 van de vorige eeuw een grootste delijke aangelegenheid. De discussie over de kruisraketten bracht daar verandering in. Het draaide allemaal om zogenaamde middellange afstandsraketten. De Russen dreigden met hun SS20-raketten een overwicht te krijgen. Met de plaatsing van Amerikaanse Ground Launched Cruise Missiles dacht de NAVO een passend antwoord te geven. Er werden bases ingericht in Engeland, West-Duitsland, Italië en België. Ook Nederland was in het plaat singsprogramma opgenomen. De regering Lubbers wees op 28 juni 1983 Vliegbasis Woensdrecht aan voor de statione ring van 48 kruisraketten. Daarmee werd de Brabantse gemeente plotseling het mikpunt van alle actiegroepen, die zich tegen oorlog in het algemeen en kernwapens in het bijzonder keerden. Bij de basis werd een tentenkamp opgeslagen. Wekelijks, soms dagelijks werd er door vredesactivisten gedemonstreerd. Vaak vreedzaam, soms ook gewelddadig waarbij er vernielingen werden aangericht op de basis. In het boek valt te lezen hoe de discussie over de kruisraketten 'onbedoeld' het hart van de Nederlandse samenleving raakte. Het Ko- mitee Kruisraketten Nee wist in oktober 1983 in Den Haag 550.000 mensen op de been te brengen: de grootste demonstratie in Neder land ooit. Twee jaar later werd er een lande lijke petitie tegen de plaatsing van kruisraket ten georganiseerd en konden er 3,75 miljoen handtekeningen aan premier Lubbers worden aangeboden. In de loop van de jaren werden de protesten bij de hekken van Woensdrecht heftiger, op 1 juni 1984 werd voor het eerst de Mobiele Eenheid tegen betogers ingezet. Duurland besteedt ruime hoofdstukken aan het protest en de gevolgen voor Woensdrecht. De blokkades, de vernielingen, de ontruiming van het tentenkamp van de activisten en -on danks alles- de vaak goede relaties tussen de politie en de activisten. Een wachtmeester van de Rijkspolitie zegt (pagina 119): „In het begin stonden activisten en politie lijnrecht tegen over elkaar, daarna kwam er steeds meer con tact en begrip. We hebben uiteindelijk nog best veel gelachen met elkaar." Naast het activisme geeft het boek ook een beeld van de 650 Amerikaanse militairen die zich op en in de directe omgeving van Vlieg basis Woensdrecht vestigden. Ook de interna tionale politiek komt ruim aan bod. Want uit eindelijk waren het toch Reagan en Gorbats- jov die elkaar vonden en op 8 december 1987 het zogenaamde INF-verdrag tekenden, waarin bepaald werd dat alle middellange af standsraketten moesten worden vernietigd. De bunkers voor plaatsing van de raketten op Woensdrecht waren gereed. Maar de raketten zijn er uiteindelijk nooit gekomen. Tom Duurland: De wereld kwam naar Woensdrecht - Een vliegbasis te midden van het kruisrakettendebat 1983-1987 - Uit geverij Van Wijnen, 192 pag., 22,50 euro. Stichting Korreltje Zeezout presenteert zaterdag 19 mei de dichtbundel vader landse geschiedenis. Dertig dich ters hebben daarin 211 sonnetten geschreven, die met elkaar zijn verweven 'als bloemen in een bloemenkrans'. Voorzitter Anne-Marie Maar- tens van de Stichting Korreltje Zeezout zegt: „Geschiedenis is natuurlijk interessant, maar als je niet oppast is het niet meer dan een opsomming van droge feiten. Door de geschiedenis op poëti sche wijze te beschrijven wordt er een subjectieve laag aan toege voegd." De lezer moet de 'son- nettenkransenkrans' niet te seri eus nemen, meent de voorzitter: „Eigenlijk is 'vaderlandse ge schiedenis' een parodie op een geschiedenisboek. Vandaar dat we de titel met kleine letters schrijven, het is EEN vaderlandse geschiedenis, niet DE vader landse geschiedenis." Onder redactie van Hilde van Beek en Bas Jongenelen werden regels opgesteld, waaraan de dichters zich moesten houden: lengte, rijmschema, metrum en hoe de sonnetten aan elkaar moesten worden gekoppeld. De presentatie begint om 15.00 uur in het Witte Huis in Elle- meet. De bundel telt 120 pagina's en is te koop voor 20,- euro. F rits van Oostrom (1953) geeft donderdag 24 mei in boekhandel De Drvkkery in Middelburg een lezing over zijn nieuwste boek 'Nobel stre ven' (aanvang 19.00 uur). In zijn studie vertelt hij over het leven van ridder Jan van Brederode (circa 1372-1415). Jan van Brederode werd gebo ren op kasteel Santpoort bij Haar lem. Hij werd legeraanvoerder en hoveling van de graven Albrecht en Willem VI. Ook liet hij zich tot monnik wijden en zat enkele jaren in een klooster. In 1407 deed hij het harnas weer aan. Acht jaar later sneuvelde hij roemloos, als huurling, in de fameuze Slag bij Azincourt. In 'Nobel streven' reconstrueert Van Oostrom het leven van ridder Van Brederode. Frits van Oostrom (1953) is histo risch letter kundige. Van 1982 tot 2002 was hij hoogleraar in Leiden, sinds die tijd is hij hoogleraar aan de Uni versiteit van Utrecht. In 1996 won hij de AKO Literatuurprijs voor zijn boek 'Maerlants wereld', over de Vlaamse dichter Jacob van Maerlant. - Zeeuwse schrijvers Gelukkig is het donker in zo'n bioscoopzaal. Het was een film over de overstro ming van 1953. Vast met diep dra matische intenties. Maar de tru cage was zo onbeholpen en het to neelspel zo amateuristisch dat ik het niet uithield toen in namaak- Zeeuws klonk: 't waeter komt, 't waeter komt! Mijn lach leidde van alle kanten tot een streng ssst, ssst. Ik blijf denken dat het niet aan mij lag, maar aan de Nederlandse ac teurs, van wie de meesten slechts overtuigen in de rol van coma patiënt. Met het werk van Karin Peters vergaat het mij net zo. Het Reeuwse kus al1fma.al, Terug naar de Zeeuwse kust heet een omnibus uit 2003. In een van deze werken, Als het riet in de wind, gaan we naar Zeeuws-Vlaanderen voor een ingewikkelde familiehis torie rondom Jacob de Rijke, in derdaad 'rijk en belangrijk'. Maar vrouw en kinderen komen in ver zet. Wat blijft, is herinnering, een andere roman uit de omnibus, speelt op Walcheren. Het zijn de oorlogsjaren, het eiland komt on der water te staan. Iemand voor spelt: 'Dit komt nooit meer goed'. Liefde De meeste personages hebben grotere zorgen, de liefde natuur lijk. Geert wil Marita, maar Marita is gevallen voor een Duitse sol daat. Nadat ze is getrouwd, reist ze naar Duitsland, met het liefdes kind. 'Wat wilt u?' is het welkom. 'Ik kom voor Erich', reageert ze. Karin Peters liet de grote gevoe lens graag golven. Nee, meer com mentaar komt er van mij niet. Ik ben ze niet vergeten, die ssst-kre- ten, en hier heerst geen veilig duister. woensdag 16 mei 2018 Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Frontlinie Woensdrecht Jan van Damme C-viv - DE WERELD KWAM NAAR WOENSDRECHT Een vliegbasis kruisrakettendebat 1913-1987 Een activist bij Woensdrecht tegenover de Mobiele Eenheid, fotoanp FRITS VAN OOSTROM NOBEL STREVEN 1 1 Mario Molegraaf omnibus heel hevig be doeld, maar ik zit te gniffe len. Waar schijnlijk drukte ze bij andere lezers wel op de juiste knop. Ze schreef zo'n honderd boeken, waarvan in totaal ruim een miljoen exempla ren werden verkocht. Titels zoals Het leven is als eb en vloed (1975) en Branding der liefde (1989) maken al duidelijk waarmee ze haar fans raakte. En door de zee-beeldspraak in deze titels kunnen we raden dat we te maken hebben met een Zeeuwse schrijfster, die als Catha- rina Johanna Pieterse-Kodde door het leven ging. Ze werd in 1938 ge boren te Aagtekerke en in 2011 liet men haar daar begraven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44