BUITEN Grutto met kleurringen 9 <w® Zaamslag is een dorp met twee gezichten: van voor de Tachtigjarige Oorlog en erna. Joop Van Hecke, gids bij Gidsenteam Zeeuwsch- Vlaanderen, neemt ons mee door dit unieke kerkdorp in de gemeente Terneuzen. We beginnen bij de protestantse kerk aan het Plein, een van de drie kerken die nog actief zijn. „Zaamslag wordt ook wel het Stap horst van Zeeuws-Vlaanderen ge noemd, omdat er vier kerken zijn", vertelt Joop Van Hecke. Op het plein stond in het middeleeuwse Zaamslag al een katholieke kerk, rond 1800 werd de nieuwe gebouwd. „Een aan tal onderdelen van het oude gebouw Zaamslag wordt ook wel het Staphorst van Zeeuws- Vlaanderen genoemd, omdat er vier kerken zijn zijn bewaard gebleven en nog te zien, zoals de preekstoel binnenin. Van daar dat de kerk een rijksmonument is." We gaan rechtsom langs de kerk naar Voorburcht. Waar twee pilaren staan die de oprijlaan van een ge pleisterde woning symboliseren. Aan de muur van het huis op de hoek hangt een schilderij waarop de dreef uitgebeeld staat. Handig: dankzij Stichting Zaamslag 850 jaar hangen overal in het dorp informatiebordjes bij deze rijksmonumenten. We lopen richting de gepleisterde woning, een oude hoeve. Rechts ligt het Gerrit de Zeeuwpad, vernoemd naar de beheerder van het Schelpen museum. Het pad loopt om de motte van de Torenberg heen, het laatste zichtbare restant van het kasteel van Zaamslag. Het kasteel werd meer maals belegerd en vernietigd. Tijdens de Tachtigjarige Oorlog bleef enkel de woontoren in gebruik als militair steunpunt, de rest werd afgebroken. Bij de herbouw van Zaamslag bleef de toren bestaan, maar in 1697 werd ze uiteindelijk toch afgebroken. In het museum van De Zeeuw zijn ver schillende vondsten van het terrein van De Torenberg te zien. „Maar ook het geraamte van het 'Monster van het Hellegat', een butskop die opgevist werd uit de wateren die Zaamslag omringden, vertelt Van Hecke. We gaan verder naar de krui sing waar de Achterstraat, Stoofstraat en Koepoortstraat samenkomen. De plek waar vroeger de beerputten werden geleegd. „Dat moet hier een geur geweest zijn..." Dat er in de Stoofstraat goud geld werd verdiend met meekrapstoven is dan weer te zien in de Polderstraat. „Tussen 1800 en 1900 trokken de boeren terug naar het dorp. Ze wilden tonen dat ze goed geboerd hadden en bouwden prachtige huizen. Drie daarvan zie je hier nog." Via de Polderstraat gaan we naar de linkse kant van het Plein. In de Kie zelstraat is op nummer twee een ar beidershuisje te zien dat nu dienst doet als Bed and Breakfast en op nummer vier een oude kerk die nu gebruikt wordt als werkplaats. Via de Rozemarijnstraat gaan we de Axelse- straat in waar het Minoxmuseum te vinden is. We eindigen aan Plein 50, het oudste huis van het dorp. Dat er in Zaamslag genoeg te zien is, is dui delijk. „Daarom zijn we gestart met het Gidsenteam: om te tonen dat er ook in midden Zeeuws-Vlaanderen dorpjes zijn met een rijke geschiede nis." NATUURJOURNAAL In de polder Hoedekenskerke, langs de Moertjesdijk, is een prachtig nieuw natuurgebied. De weidevogelstand wordt er ie der jaar rijker en in deze tijd van het jaar is het druk met tureluurs, kieviten, grutto's en scholeksters. Naast de grote gemengde kolonie van kokmeeuwen en visdieven die al van heinde en ver te zien is. Veel weidevogels kiezen een uitkijk post op een weipaal. Zo ook de grutto, die in het voorbijgaan al opviel door zijn uitbundig ver sierde poten. De vogel was door onderzoekers voorzien van kleur ringen. Het bleek nog een hele toer om die ringen nauwkeurig te bekij ken. Want de vogel was maar zel den bij de weg te vinden en betre ding van het gebied is - zeer te recht! - niet toegestaan. Vanuit de verte had ik al een foto gemaakt, maar daar was de combinatie niet echt duidelijk af te lezen. Maar die kans kwam toen de vogels jonge kuikens hadden. Met luid misbaar liepen de oudervogels langs de randen van het gebied om passan ten te verjagen en de gekleur- ringde vogel nam geregeld plaats op een paaltje. Toen was het een fluitje van een cent om een goede foto te maken. Binnen een dag volgde er be richt. De vogel was in 2011 als tien daags kuiken geringd in de polder Zeevang in de Kop van Noord- Holland. Sindsdien was de vogel vrijwel jaarlijks in februari waar genomen in Portugal of Spanje, waar de grutto's zich tijdens de voorjaarstrek massaal verzamelen. Maar er was nog geen enkele waar neming van de volwassen vogel uit de broedtijd. Maar die is er nu dus wel! En die levert meteen een duidelijke illustratie hoe ver jonge grutto's van huis kunnen gaan om zelf een nest te beginnen. Dat is overigens verre van gebruikelijk. De meeste grutto's vestigen zich in de onmiddellijke omgeving van hun geboorteplaats. Als vogelaar blijf je altijd nieuwe dingen ont dekken. woensdag 16 mei 2018 GO Gerard van de Nissestraat I GidsJo0ou Stoofstraat Achterstr Terneuzensestraat iliW Rozemarijnstraat Het oudste huis van Zaamslag. Dorp met rijke historie Gertie De Boey Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: Zaamslag - Joop Van Hecke, gids Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse Geringde grutto, foto chiel jaco busse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41