Matthijs van Nieuwkerk gaat dóórrrrrrr... 3 Tsjechische ober Mirek zint op forse schadeclaim tegen Nederlanders Hij werd in elkaar geslagen door een groep Nederlandse feest vierders. Nog steeds gehavend deed de Tsjech gisteren zijn verhaal. Een van de nieuwe programma's die Van Nieuwkerk gaat maken, wordt vanaf eind september uitge zonden op de prestigieuze zater dagavond van NPO t. De presenta tor, die ook gewoon doorgaat met De Wereld Draait Door DWDD werkt daarnaast nog aan een reis- én een boekenprogramma. Het was de afgelopen maanden een terugkerende vraag: verlaat Van Nieuwkerk de publieke omroep voor een commercieel avontuur bij John de Mol of RTL? Het antwoord is (althans voorlopig) nee, onthult NPO-televisiebaas Frans Klein. Van Nieuwkerk is straks zelfs vaker op de buis dan ooit. Vanaf 9 augustus is hij te zien in het nieuwe interviewprogramma Matthijs met Boeken, waarin Van Nieuwkerk met mensen uit de ac tualiteit praat over een belangrijk boek uit zijn of haar leven. „En we willen het nieuwe seizoen starten met Matthijs Zaterdagavond, daar kan ik nu nog verder weinig over zeggen", aldus Klein. „Ik lees steeds dat hij minder zou willen werken, maar dat is echt niet waar. Wat hij vooral wilde, is zich zelf opnieuw ontwikkelen en ver rijken. DWDD staat vanaf eind sep tember gewoon weer in de pro grammering. Daar is ook geen en kele discussie over, dat is zijn basis. Maar hij vindt het prikkelend en stimulerend om nieuwe formules en concepten te ontwikkelen." Klein zegt ook met Van Nieuw kerk te spreken over 'een reispro gramma'. „Maar dat staat voor vol gend jaar zomer op de rol. De bood schap is vooral: Matthijs schudt aan de boom. Hij is ambitieus, heeft er zin in, is een publieke-omroepman en we gaan gewoon een nieuw avon tuur aan." De reden voor speculaties over een mogelijk ver trek van Van Nieuwkerk heeft te maken met zijn sala ris. Bij de publieke omroep moeten top- verdieners bij het af sluiten van een nieuw contract terug naar de balkenendenorm (dit jaar 187.000 euro op jaarbasis). Dat geldt ook voor Van Nieuw- kerk, die vorig j aar naar ver luidt tussen de 500.000 en 600.000 euro ver diende. De presentator zou dus met meer programma's minder gaan verdienen. De NPO doet geen me dedelingen over con tracten en salarissen, maar in tv-land weten ze dat Van Nieuwkerk zijn nieuwe program ma's deels ook gaat produceren. Zo zou hij alsnog meer dan de norm kunnen verdie nen. Het incident van 3,5 week geleden werd internationaal nieuws door de videobeelden die de Tsjechische po litie verspreidde. Misselijkmakende beelden waarop te zien is dat met name broers Armin en Arash N. uit Den Haag de op de grond liggende Mirek schoppen en slaan. „Ik weet daar niks meer van", vertelt Mirek. „Ik weet alleen nog hoe het gevecht begon, maar vanaf het moment dat ik viel, is alles weg. In het ziekenhuis heb ik de videobeelden ook gezien. 'Horrible', ik had dood kunnen zijn. En er is ook een tijdje gevreesd voor mijn leven." Maar hoe begon het nou? De videobeelden laten vooral de knok partij zien. Niet de aanleiding ervan. Volgens het restaurant wilden de ze ven Nederlanders, die een vrijgezel lenfeest vierden, met eigen alcohol op het terras gaan zitten. Toen hun gevraagd werd weg te gaan, liep het mis. Volgens de Nederlanders ge droegen de obers zich daarbij lomp en agressief. „Echt onzin", zegt Mirek. Hij lacht en schudt zijn hoofd. „Obers in Praag zijn altijd vriende lijk. Zij wilden een picknick houden in ons restaurant, met meegebrachte alcohol. Toen wij hun vroegen weg te gaan, begonnen ze tegen tafels te schoppen. Niet normaal. Ik had pauze, het begon niet eens bij mij. Maar toen het gebeurde, ben ik colle ga's gaan helpen." Excuses Van de zeven Nederlanders kregen er drie voorwaardelijke celstraffen en zitten de broers Armin en Arash nog vast, wachtend op een rechtszaak die ze jaren cel kan opleveren. Armin en Arash (de een sportinstructeur en de ander marketeer bij een verhuisbe drijf) schijnen al excuses gemaakt te hebben en zouden zelfs financiële hulp hebben aangeboden. „Maar ik heb nog niks van ze gehoord", zegt Mirek. „Ik heb nog helemaal geen contact gehad met iemand van die Nederlandse groep." Mirek en zijn advocaat willen bij de aanvallers een forse schadevergoeding gaan eisen. „We focussen volledig op die twee mannen die vastzitten", zegt zijn ad vocaat. Of dat tot een civiele rechts zaak in Nederland leidt, weet de ad vocaat nog niet. Eerst moet de straf zaak nog komen, over enkele maan den. Vrienden van de ober zijn een in zamelingsactie gestart om in het le vensonderhoud van Mirek en zijn ge zin te voorzien. De uitkering bij ziekte is in Tsjechië daarvoor te laag, zeggen zij. Mirek krijgt ook veel steun uit Nederland: berichtjes, bloe men, chocolade, zelfs alcohol. Mede werkers van restaurant Polpo sturen alles door naar hem. En ja, daar wil hij alle Nederlanders voor bedanken. „Het doet mij goed, het helpt." Trekkend met zijn rechterbeen kwam hij gistermiddag aanlopen bij hotel Beseda in Praag. Met zonnebril op, want zonlicht en felle lampen kan hij met zijn verbrijzelde oogkas niet verdragen. Wie dat kapotgeslagen oog wil zien, wordt niet teleurgesteld overi gens. De Praagse ober Mirek heeft er een foto van en die houdt hij net zo lang op totdat elke fotograaf zijn werk heeft gedaan. Slechts honderd meter verderop ligt het restaurant waar hij door een groep Nederlandse feestvierders werd aangevallen. Mi rek wil er niet heen. Al maakt hij een redelijk stabiele en rustige indruk, dat kan hij nog niet aan. Dat hij nog leeft, is sowieso bijzon der. „Ik lag drie dagen in coma. En je weet maar nooit hoe iemand daar uitkomt", vertelt Mirek, eerst in het Tsjechisch tegen een peloton journa listen en daarna met tolk tegen Ne derlandse media. Z'n oogkas in puin, z'n rechterbeen beschadigd, z'n kaak deels gebroken, nog ergens een stuk ijzer in zijn li chaam, zware hersenschudding, de 36-jarige vader is blij dat hij er nog is. Vrienden van de ober zamelen geld in om Mirek en zijn gezin te steunen woensdag 16 mei 2018 GO Matthijs van Nieuwkerk blijft bij de publieke omroep. Sterker, hij gaat er maar liefst drie nieuwe programma's maken. Gudo Tienhooven Hilversum M Matthijs van Nieuw kerk blijft bij de publieke omroep, fotomarcookhuizen Ik lag drie dagen in coma' - Kijk op de site bij /video Ober Mirek doet zijn verhaal over de vechtpartij Victor Schildkamp Praag Mirek laat zien hoe hij zijn oog eraan toe was na de mishande ling in Praag, fotoanp Camera's legden de vechtpartij vast bij restaurant Polpo, eind april. Twee Nederlanders zitten nog vast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3