Rugstreeppad Visdief en kleine mantelmeeuw Hulp aan statushouders te versnipperd N y 3 De Middelplaten bestaan uit twee eilanden en een schier eiland. De toeristische druk in het Veerse Meer is hoog. Mensen en loslopende hon den verstoren de broedgebie den van vogels en dan met name de grondbroeders. Het grootste eiland van de Mid delplaten is een van de wei nige die niet is opengesteld voor recreatie. Dat maakt het eiland ideaal als broedplaats voor beschermde soorten als visdief, kleine mantel meeuw, zilvermeeuw en le pelaars. Helaas zijn er alleen van de visdief nog broedpa- ren. Zo'n vijftig a zestig, ver telt boswachter Paul Begijn van Natuurmonumenten. De rest is verdreven door de vos. Of eigenlijk: vossen. „Bij laag water komt die vanaf het vasteland zo door de geulen het eiland op trippelen en pakt de nesten. We hebben er zogenaamde 'cameravallen' uitgezet, waarmee meerdere vossen zijn waargenomen. Eén vos is al genoeg om alle grondbroeders te doen ver dwijnen. De klok tikt." Paul Begijn: „Het broedsei- zoen is nu te vergevorderd om maatregelen te nemen. Dit najaar gaan we op twee plekken zorgen dat de vos wegblijft. Natuurmonumen ten krijgt 13.334 euro voor maatregelen om dat te berei ken. Om te beginnen op het grootste eiland, op de weste lijke vooroever. Daar wordt een plek van zo'n driehon derd vierkante meter omras terd met stroomdraad. We hopen dat daar de kleine mantelmeeuw en zilver meeuw terugkeren." Erva ring leert dat gebieden waar deze twee soorten broeden, ook aantrekkelijk zijn voor lepelaars. Begijn heeft stille hoop dat deze verdreven soort weer gaat nestelen in de paar bomen die op het grote eiland groeien. „De tweede plek is op het schiereiland aan wal. Daar gaat het om het beschermen van een visdie- venkolonie. We hopen dat deze maatregelen afdoende zijn. Natuurmonumenten wil pas in het uiterste geval zijn toevlucht nemen tot maatregelen die met de jacht te maken hebben. Pas als niets anders helpt, gaan we over op afschieten en maken we het hele gebied vosvrij." Maar niet alleen deze nieuwe Zeeu wen zijn hierbij gebaat, ook vanuit het onderwijs en het bedrijfsleven bestaat grote behoefte aan informa tie over bijvoorbeeld zorg en wet en regelgeving. Dit was de belangrijkste conclu sie van de bijeenkomst Welkom in Zeeland?, die in het kielzog van de Four Freedoms Awards was georga niseerd op initiatief van De Zeeuwse Meesters, een netwerk club van Zeeuwse juristen en men sen die met recht bezig zijn. Sinds 2015 hebben zich zo'n 2.500 statushouders gevestigd in Zee land, min of meer op aanwijzing van het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers. Studenten van Uni- versity College Roosevelt hebben het afgelopen halfjaar onderzocht hoe de integratie van deze groep is verlopen. Verschillen Dat blijkt niet mee te vallen. Ieder een heeft weliswaar een dak boven het hoofd gekregen, maar verder zijn er grote verschillen per ge meente. Een ding is volgens Sara Miellet, die op dit onderwerp pro- Er is behoefte aan praktische hulp en voorlichting motie-onderzoek verricht, duide lijk na gesprekken met tientallen mensen die te maken hebben met deze groep vluchtelingen en de sta tushouders zelf: „Er is behoefte aan praktische hulp en voorlichting. Meer dan aan aandacht voor ab stracte normen en waarden. Ge meenten kunnen hier een rol in spelen." Dat geldt volgens de on derzoekers ook voor het bij elkaar brengen van allerlei zaken waar mee vluchtelingen te maken krij gen zoals inburgering, werk, geld zaken, onderwijs, zorg en huisves ting. Investeren Bij de bijeenkomst waren ook de burgemeesters van Terneuzen en Middelburg aanwezig. Zij pleitten ervoor dat de gemeenten zelf de re gie moeten oppakken en zorgen voor maatwerk. „Als we nu niet in vesteren in deze mensen, betalen we de rekening later", waar schuwde burgemeester Harald Bergmann van Middelburg. Zijn Terneuzense collega Jan Lonink zou graag zien dat enkele grote ge meenten een regionale rol gaan spelen en kleinere gemeenten on dersteunen. „Goede wil alleen is niet altijd voldoende. We moeten dit professioneel organiseren." Di recteur John Anthonise van de Ra bobank Walcheren Noord-Beve land noemde de rol van gemeenten cruciaal. Enquête Aan de Zeeuwse bevolking zal het niet liggen. Uit een enquête door ZB Planbureau blijkt dat 66 procent van de Zeeuwen vindt dat de eigen gemeente vluchtelingen zou moe ten opvangen. Dat is meer dan het Nederlandse gemiddelde van 55 procent. „Rrrr. Rrrr. Ken je dat? Die massale koren, als je op een zwoele avond in de duinen staat? Dat zijn geluiden die rugstreeppad- den maken", weet Luciën Calle van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Maar het dier heeft het moeilijk in Zeeland „In de duinen is te veel stikstof, waardoor de bodem voedselrijker wordt, en de vege tatie dichter. Dat is nadelig voor de pad den." In de Terneuzense wijk Othene is de rugstreeppad nagenoeg verdwenen. „Door de komst van honden, poezen en auto's zijn ze verdwenen. En ze vielen vaak in ri- oolputten, waar ze niet meer uit komen." „We willen in Zeeland minstens vijf bio topen aanleggen en opknappen, waar de rugstreeppadden kunnen leven. We leg gen ondiepe wateren aan, en heuvels van los zand. Daar kunnen de padden overdag in kruipen, om te slapen. Daarnaast willen we in gesprek gaan met de gemeente Ter- neuzen: de padden kunnen weer terugko men in de wijk Othene, omdat ze nog wel voorkomen in de Margarethapolder. We willen bijvoorbeeld trapjes maken in ri- oolputten in de wijk Othene. Daar kunnen we de populatie mee helpen." €32.640,- voorcfe rugstreeppad woensdag 16 mei 2018 Kleine mantelmeeuw. FOTO GETTY IMAGES Wat is het probleem? Wat gaat er nu gebeuren? Visdief met jong. foto bram reinders De hulp aan nieuwkomers in Zeeland is te versnipperd. Er zou één loket moeten komen waar vluchtelingen met een ver blijfsvergunning terechtkunnen om hen op weg te helpen in de complexe Nederlandse samen leving. Hoe werkt het onderwijs, hoe zit het met verzekeringen, met vervoer, met zorg? Theo Giele Middelburg -Sara Miellet Wat is het probleem? Wat gaat er nu gebeuren? x FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35