Put es SGP: poster f bts is respectloos Brandbrief mariniers over verhuizing kazerne 2 JAN VAN DAMME Column Vijf kilometer. Dat is best een afstand. Van Sint Laurens naar de vesten van het stadje Veere, plusminus. Van Groede- zuid naar de watertoren van Oost burg, plusminus. Van Middelburg de Schroebrug naar Vlissingen de Keersluisbrug langs het Jaagpad, ook ongeveer. Ik ben geen marathonloper. Verre van. Vijf kilometer, waar is het terras? Vijfduizend meter diep de grond in. Het stond gisteren ge- blokletterd op de voorpagina van de krant. Over kernafval ging het. Dat is andere koek. Greenpeace hun leven wagen in een motorbootje naast een vracht schip, volgeladen met betonnen vaten. Ze voeren onder de losklep, waarlangs die tonnen de diepzee in moesten rollen. Tegenwoordig hebben we de cleane Covra in Borssele. Met een ontwapenende buitengevel, die zelfs het hart van de meest geharde activist doet smelten. Nu gaat het over de eindberging van het afval. Niet in de oceaan, maar in vijf kilometer diepe boor gaten. Bij Borssele. Lekker gemak kelijk. Daar staat immers ook de kerncentrale. En die Zeeuwen roe ren zich toch niet. De verdwaalde slogan 'geen nieuwe kerncentrale' op een viaduct boven de A58 komt vast uit de spuitbus van een toerist. het als geen ander. Onze bodem, daar moeten we maar een beetje voorzichtig mee zijn. Bovendien. Zie Zuid-Limburg, waar ze nog al tijd kampen met de naweeën van de activiteiten in mijnen die al lang gesloten zijn. Zie Groningen. Toen we ruim een halve eeuw ge leden de gasbel aanboorden was er niemand die aardbevingen voor spelde. niet zag zitten, had hij het opeens over 'wudder'. Dan bedoelde hij 'wij'. Op deze toer: 'Wudder gaan dat helemaal nooit goed vinden'. Dat vond ik stoer klinken. Nu zou hij zeggen: 'Wudder vinden dat ze maar geen putjes moeten gaan gra ven'. Hij had het wel vaker bij het goede eind. Onze bodem, daar moeten we maar voorzichtig mee zijn DESTELLING Vandaag: SGP heeft gelijk; filmposter is respectloos Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters OOK ROOKVRIJE SIGARET KANKERVERWEKKEND» IK KRIJS WEL TABAK VAN WE ROOKlNbUSTRIE Geld voor aanpak bedrijventerreinen Nominatie voor drie boekverkopers Bij nader inzien MIDDELBURG Controles zonder risico op bon Op het affiche is Veldhoens recente schilderij 'Schilder met zijn model' te zien. De SGP-raadsleden Lilian Janse en Cor Tromp vinden dat de vrouw wordt afgebeeld als 'seksueel lustobject' en acht de poster kwet send voor alle vrouwen. „In het bij zonder voor vrouwen die (op welke manier dan ook) slachtoffer zijn, of zijn geweest van seksueel geweld of intimidatie." De SGP vreest dat in den lande het beeld ontstaat dat Vlissingen 'het niet zo nauw neemt met het respect richting vrouwen'. De raadsleden zeggen veel negatieve reacties te hebben gekregen op de poster. „Dit is idioot", zegt Veldhoen over de kritiek. „Naakten worden al sinds de twaalfde eeuw gemaakt, gereproduceerd en verspreid. Rem- brandt heeft het ook gedaan. Wat is er eigenlijk tegen?" Veldhoen begrijpt niet wat er 'weerzinwekkend' is aan zijn werk. Mmfe&Ww Naakten worden al sinds de twaalfde eeuw gemaakt. Rembrandt deed het ook. Wat is ertegen? „Als de mensen van de SGP onder de douche of in bad gaan, vinden ze zichzelf dan ook weerzinwek kend?" Hij heeft juist groot respect voor vrouwen en zijn werk is daar van een uiting, zegt hij. „Ik ben vrij van alle smetten wat dat betreft." Wim Dijkstra, M voorzitter van de raad van toe zicht van Film bythe Sea, is ook verbaasd over de reactie van de SGP. „Het is een poster met een knipoog. Als mensen daar over vallen, dan is dat jammer. Maar als dit soort dingen niet meer kun nen, komen we in een heel vreemde situa tie terecht. Ik heb juist begre pen dat de pos ter heel breed wordt gewaar deerd." Het protest tegen de verhuizing van de marinierskazerne van Doorn naar Vlissingen neemt steeds grotere vormen aan. In een brandbrief aan de bewindslieden van Defensie vertellen tweehon derd jonge officieren waarom ze te gen zijn. Ze leggen de verantwoordelijk bewindslieden uit dat 'de keuze tussen het Korps en gezin pijnlijk is maar eenvoudig'. Ze stellen dat hun gezinnen niet willen meeverhui zen en ze dus niets anders kunnen dan het korps verlaten. Het is de reden waarom nu al veel mariniers vertrekken, aldus de briefschrijvers. Dat wordt nog er ger, verwachten ze, naarmate de voor 2022 geplande verhuizing dichterbij komt. „In die zin zijn de recente cijfers nog maar het topje van de ijsberg." Ze verwijzen naar het vertrek van 73 mariniers in het eerste kwar taal van dit jaar. „We vrezen een leegloop bij het Korps Mariniers, met als gevolg een significante re ductie van de operationele inzet baarheid voor de komende tien tot vijftien jaar." Morgen houdt de Tweede Kamer van 9.30 tot 10.30 uur een hoorzit ting over de verhuizing van de ma rinierskazerne. woensdag 16 mei 2018 Ik zag ooit actievoerders van Als oude darinkdelvers weten we Vroeger, als mijn vader iets echt Reageer op pzc.nl Gisteren: Radioactief afval onder de grond bij Borssele is een prima oplos sing 1398 reacties MIDDELBURG De provincie heeft 1,5 mil joen euro beschikbaar voor het opknappen van Zeeuwse bedrijventerrei nen. Van 4 juni tot en met 27 augustus kunnen ge meenten daar een beroep op doen. Ze kunnen tot een miljoen aanvragen, maar moeten wel het zelfde bedrag ophoesten. Door deze regeling zijn in middels bedrijventerrei nen in Poortvliet, Terneu- zen (Zuid en Handels poort), Goes, Sluis en Koudekerke opgeknapt. VLISSINGEN Drie Zeeuwse boekver kopers zijn genomineerd voor Boekverkoper van het jaar. Manda Hed- dema van De Koperen Tuin, Anthoni Fierloos van het Paard van Troje in Goes en Monique Es- kens van De Drvkkery in Middelburg staan op de shortlist die uit 33 verko pers bestaat. Een stem uitbrengen op een van de kandidaten kan via deze link. De winnaar wordt 27 augustus bekendge maakt. BORSSELE In het verhaal over het plan voor eindberging van hoogradioactief afval in vijf kilometer diepe boorgaten op het terrein van de kerncentrale in Borssele zijn twee fouten geslopen. Urenco in Al melo verrijkt uranium en geen aluminium. Daar naast was hoofdinitiatief nemer van het plan Leo van de Vate werkzaam bij onderzoeksinstituut TNO, maar is hij dat nu niet meer. Veilig Verkeer Nederland gaat twintig snelheids controles in Zeeland houden. Automobilisten lopen daarbij geen risico op een bon. Het zijn me tingen op verzoek van bewoners in een buurt. Op basis van de meting wordt beoordeeld of een campagne nodig is om de snelheid terug te brengen. De SGP-fractie neemt aanstoot aan de poster van Film by the Sea en noemt deze 'respectloos en weerzinwekkend'. Kunste naar Aat Veldhoen vindt die kri tiek 'idioot'. Vlissingen -Aat Veldhoen, kunstenaar M De ge wraakte pos ter van Film by the Sea. Jeffrey Kutterink Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2