O P> O Spike Lee: Trump is een idioot 28 M ANGELA KIJKT TV Umag best weten dat ik heb geaarzeld om het op deze plek te hebben over Waylon bij RTL Late Night maandagavond. Altijd lastig als het om een rel gaat waar je eigen krant onder deel van is. En daarbij: moet ik het wéér over Hum- berto Tan hebben? Alsof ik niet weet dat het wei nig sympathiek overkomt om nog een klap uit te delen terwijl iemand al op de grond ligt. Maar toch moet het vandaag. Omdat ik niet van plan ben om Waylon weg te laten komen met het verhaal dat racisme de échte oorzaak is van zijn boycot van de verslaggevers van deze krant en die van De Telegraaf. Racisme is een ernstige beschul diging. Helemaal als die onterecht is en slechts dient om je eigen straatje schoon te vegen en de aandacht af te leiden van je eigen fouten en falen in Lissabon. Ik zal de feiten nog eens duidelijk op een rij zet ten. Het conflict met deze krant dateert al van eind februari, toen Waylon zijn Outlaw in 'em zong bij De Wereld Draait Door en mijn collega Stefan Raat gever schreef dat dit nummer 'vrijwel gelijk stond aan zelfmoord' op het Songfestival. Ook wilde de zanger excuses voor een allang bijgelegd akkefietje tussen Stefan en Waylons manager. Toen die op 14 april uitbleven, werd Stefan tot persona non grata verklaard. Op dat moment wist nog niemand dat Waylon zijn Eurovisie-act had voorzien van vier krumpende, zwarte dansers. Die waren dé verrassing van de eerste repetitie op 1 mei in Lissabon. Stefan heeft publiekelijk kritiek geuit op de act - wie niet, mijn kinderen werden doodsbang van de boze gebaren en gezichts uitdrukkingen - maar hij heeft niets geschreven dat neigt naar racisme of een debat in die richting aanzwengelt. Voor de goede orde: ik beweer niet dat er door andere lieden op social media geen walgelijke, racistische opmerkingen zijn gemaakt over de enscenering van het optreden ('Waylon die als landheer boven zijn slaven uittorent') en de huids kleur van zijn dansers. Logisch dat die jongens daar kapot van waren en dat Waylon er woest over werd. Maar laten we niet twee dingen die niets met elkaar te maken hebben, door elkaar husselen in een ijdele poging om het gekneusde imago van Waylon op te vijzelen. Met een of twee welgemikte vragen had Tan het warrige verhaal van Waylon kunnen en móeten ontkrachten. Want met valse beschuldigingen doe je de noodzakelijke strijd tegen racisme meer kwaad dan goed. Maar zoals eerder gezegd: Hum- berto verlangt zichtbaar naar zijn laatste uitzen ding, de kritische kijker nog meer. GuidoSpek in stuk van Kees Prins Backstreet Boys terug ZOMERPROGRAMMERING NPO Wéér een tv-zomer vol herhalingen? Niks daarvan, klinkt het trots bij de publieke omroep. NPO-bestuurders Shula Rijxman en Frans Klein noemen een waslijst aan nieuwe titels, waaronder een quiz met Astrid Joosten en twee programma's met Rutger Castricum. In S.P.E.Lshow met Astrid Joosten gaan telkens drie be kende Nederlanders een taal strijd aan met een panel van 26 onbekende Nederlanders; in De Opvolgers duikt Quote- hoofdredacteur Sander Schimmelpenninck in de wereld van families die generaties lang een be drijf runnen en nu zoeken naar een nieuwe eigenaar; Rutger Castricum brengt in Weg met de Buren ruziënde buren samen en dezelfde presentator volgt tijdens het WK Voetbal de Ma rokkaanse gemeenschap in Hup Ma rokko Hup. Het is slechts een handvol nieuwe Wij willen de Nederlanders die hier blijven deze zomer informatief en verstrooiend bedienen titels die de komende maanden van start gaan bij de publieke omroep. Het was een jaarlijks terugkerende klacht: waarom toch al die herhalin gen? Televisiebaas Frans Klein van de NPO wil die kritiek definitief smo ren. De publieke omroep staat 'aan', luidt de boodschap. „Wij weten dat veel Nederlanders hier blijven tijdens de zomer en die willen we zowel relevant, informa tief als verstrooiend bedienen. Daarom willen we de versterking die vorig jaar is ingezet (Klein doelt op actualiteitenprogramma's als M na De Wereld Draait Door en Jinek na Pauw, red.) niet alleen continueren, maar ook nieuwe programma's op het menu zetten deze zomer." Gedurende een tirade van meer dan tien minuten gaat de zwarte filmmaker tekeer tegen de hui dige bewoner van het Witte Huis. Hij noemt hem diverse keren een 'motherfucker' en 'een volslagen idioot'. De woede van de militante Lee, die met een opgeheven, ge balde vuist de zaal betrad, heeft vooral te maken met het slot van zijn film BlacKkKlansman. Daarin laat hij echte beelden zien van het drama in Charlottesville vorig jaar. Extreemrechtse groepen en tegende- monstranten raakten slaags. Daarbij vielen tientallen gewonden en overleed een jonge blanke vrouw nadat een auto op de protestmars in reed. Lee vroeg toestemming van de moeder van de overledene om de beelden in zijn speelfilm, een zwarte komedie over de Ku Klux Klan, te gebruiken. Ook Trump komt in zijn film voor met zijn omstreden uitspraak dat het ge weld in Charlottesville van beide kanten kwam. Lee: „Die kloot zak had toen de kans om te zeggen dat mensen elkaar met liefde en niet met haat moeten bejegenen. Hij pakte niet de kans om de handelwijze van de KKK te veroordelen." De Amerikaanse fil mer wees in zijn betoog er nadrukkelijk op dat het pro bleem niet alleen in zijn eigen land aan de orde is. „Deze rechtse nonsens vinden overal ter wereld aftrek. We moeten overal op onze hoede zijn." Quote van de dag Ik ben vereerd, verheugd en doodsbang Racisme h woensdag 16 mei 2018 GO THEATER Guido Spek speelt de hoofdrol in Late Lente, een door Kees Prins ge regisseerde tragikomedie. De acteur, be kend van Goede Tijden Slechte Tijden, staat op het toneel naast Ellen Pieters en Sjoerd Pleijsier. MUZIEK De Backstreet Boys brengen morgen voor het eerst in vijf jaar een nieuwe single uit. Het nummer heet Don't Go Brea- king My Heart. Het lied is een voorproefje van een nieuw album van de band dat later dit jaar uitkomt. 3 ■o Slaperige tv zomer Is echt passé Sander Schimmelpenninck Matthijs van Nieuwkerk Gudo Tienhooven 44 Frans Klein, NPO „Ik ga zijn naam niet noemen", zegt regisseur Spike Lee tij dens een bewogen persconfe rentie op het Filmfestival van Cannes voor zijn nieuwe film BlacKkKlansman. Maar ieder een in de zaal weet over wie het heeft: president Trump. Ab Zagt Belgische komiek 'fiilippe Geubels speelt volgend jaar de hoofd rol in zijn eigen sitcom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28