GELD&GOED 1 2: 3; 4 27 Verzilveren Rijk aan stenen, maar arm in geld? Zo benut je de overwaarde op je huis. Van een huis huren tot geld lenen bij je kinderen. e huis is meer waard dan de hypotheek, of misschien heb je zelfs helemaal geen hypo theek meer? Dan heb je overwaarde. Helaas zit dat geld vast in stenen, waardoor je het niet kunt gebruiken om van te le ven. Hoe verzilver je de over waarde van je huis? We zetten de mogelijkheden op een rijtje. De simpelste manier om de over waarde te verzilveren is verhui zen naar een goedkopere koop woning. Je moet dan wel reke ning houden met de bijleenrege ling, die voorschrijft dat de over waarde van het huidige huis ge bruikt moet worden voor de fi nanciering van de nieuwe wo ning. Anders is de rente niet over het hele hypotheekbedrag aftrek baar. Voorbeeld: je besluit 40.000 euro van de overwaarde niet in je nieuwe huis te stoppen, waar voor je een hypotheek van 250.000 euro afsluit. Dan mag je slechts over een hypotheekbe drag van 210.000 euro (250.000 - 40.000) de rente aftrekken. Het deel van de hypotheek ter hoogte van de niet gebruikte overwaarde (40.000 euro) belandt in box 3: belastbaar inkomen uit sparen en beleggen. Dat kan fiscaal soms ook voor delig zijn, vertelt onafhankelijk financieel planner Iris Brik. „Een lening is namelijk een schuld die je mag aftrekken van je vermogen in box 3." Doordat je 40.000 euro hypotheek als lening mag aftrek ken, hoefje dus minder belasting (vermogensrendementsheffing) te betalen. Komt je vermogen daardoor onder de vrijstellings grens grens van 30.000 euro (of 60.000 euro voor stellen) dan hoefje zelfs niets te betalen. Een huis huren nadat je je wo ning hebt verkocht is natuurlijk ook een optie. Maar houd er wel rekening mee dat de huurprijs elk jaar stijgt. Dat kan een behoor lijke hap uit je woningwinst ne men. Besluit je na drie jaar of lan ger te hebben gehuurd toch weer een huis te kopen, dan hoefje bij aankoop de 'oude' overwaarde daar niet meer in te investeren. Wie liever niet verhuist, kan pro beren de hypotheek te verhogen of een extra lening af te sluiten. Als je over voldoende inkomen beschikt, kun je in aanmerking komen voor een krediethypo theek. Aanbieders zijn Florius, Rabobank en SNS. Een krediethypotheek werkt als een doorlopend krediet, met het huis als onderpand. Aflossen en opnemen mag onbeperkt, tot aan de afgesproken limiet. Zo kun Wie voldoende inkomen heeft, kan in aanmerking komen voor een krediethypotheek je bij Rabobank tot 67,5 procent van de marktwaarde van je huis lenen. Bedragen die je aflost, kun je ook weer opnemen. Bij een krediethypotheek be taal je een variabele rente. Die is gekoppeld aan de rente in de markt, waardoor de lasten per maand behoorlijk kunnen ver schillen. De hypotheekrente is overigens niet af trekbaar omdat je het geld consumptief gebruikt. Wie niet over voldoende inko men beschikt voor het afsluiten van een krediethypotheek, kan een opeethypotheek overwegen. Voorwaarde is wel dat je de AO W-leeftijd hebt bereikt. De woning dient als onderpand, als zekerheid voor de bank dat de schuld wordt terugbetaald. Het voordeel van de opeethy potheek is dat je geen maandlas ten hebt. De rente die je aan de bank verschuldigd bent, wordt elke maand opgeteld bij het leen- bedrag. De hypotheekschuld loopt dus op terwijl je het geld vrijelijk kan besteden. Net als bij de krediethypotheek is de rente niet aftrekbaar. Je moet de lening aflossen bij verkoop van de wo ning. Ook de opeethypotheek kent met Rabobank en Florius een be perkt aantal aanbieders. Bij de Rabo kun je opnemen totdat de kredietlimiet is bereikt, daarna moet je aflossen. Heb je daar niet de middelen voor, ben je genood zaakt de woning te verkopen. Bij de Floruis Verzilver Hypo theek hoefje niet gedwongen je woning te verkopen als de kre dietlimiet is bereikt. De lening wordt afgelost met de verkoop opbrengst als je het huis verlaat. Een nieuwe optie voor het opne men van overwaarde is de Verzil- verlening van SVn: het Stimule ringsfonds Volkshuisvesting Nederlandse gemeenten. Deze lening is nog maar net gelanceerd en wordt nu alleen nog in de ge meenten Huizen en Wijdemeren aan geboden, maar waarschijnlijk volgen binnenkort meer ge meenten. Voor deze lening geldt geen in- komenstoets en gedurende de looptijd betaal je geen rente en aflossing. De rente wordt jaarlijks bij het schuldbedrag opgeteld. De lening wordt afgelost na verkoop van de woning of na overlijden van de eigenaar. Met een rente van 1,7 procent is SVn goedkoper dan de banken. Voor het afsluiten van de lening rekent SVn 475 euro. Zie voor meer informatie svn.nl. Als je leent bij de kinderen, vereffen je de rekening bij verkoop van het huis Kun je niet terecht bij bank of ge meente? Dan is wellicht geld le nen van de kinderen een moge lijkheid. Zo'n krediet stelt ouders in staat 'thuis' te blijven wonen en biedt een aanvulling op het inkomen. De verschuldigde rente kan bij het krediet worden opgeteld. „De rekening met de kinderen wordt vereffend bij verkoop van het huis, bijvoorbeeld als de langstle vende ouder is overleden", licht financieel planner Brik toe. Een andere oplossing is het huis aan (een van) de kinderen te verkopen en samen de woning te delen. Volgens Brik overwegen kinderen steeds vaker hun ou ders tijdens de laatste levensfase in huis te nemen. Wie inwoont bij de kinderen moet wel reke ning houden met lagere inkom sten (AOW) en toeslagen. Dat komt doordat je dan als samen wonend wordt gezien. Wel zijn er extra vrijstellingen te verkrij gen voor de erfbelasting, of als er sprake is van mantelzorg. Het klinkt aantrekkelijk: je huis verkopen, cashen en het direct weer terughuren. Toch is deze zogeheten 'sale-and-lease-back'- constructie vaak een dure oplos sing om de overwaarde van je woning te verzilveren. Zo levert je huis allereerst min der op, omdat de koopprijs op 80 procent van de marktwaarde wordt gesteld. Stel dus dat je wo ning wordt getaxeerd op 250.000 euro, dan ontvang je daarvan maar 200.000 euro. Daarnaast bedraagt de huur doorgaans 6 procent van de wo- ningwaarde. In ons rekenvoor beeld komt dit uit op 15.000 euro per jaar. Daarbij komt nog dat huurprijzen jaarlijks stijgen. Daardoor teer je snel in op je ver mogen, waardoor je alsnog ge dwongen bent om te verhuizen als je de maandlasten niet meer kunt betalen. woensdag 16 mei 2018 GO Haal de overwaarde uit ie stenen Kaj van Arkel J Verhuis naar een goedkopere woning Ga (tijdelijk) 1 huren Sluit een krediet hypotheek af Reageren? Mail naar goederaad @persgroep.nl Leen geld met een opeethypotheek Wc Nieuw: verzilver je overwaarde bij de gemeente —Iris Brik, financieel planner 6 Doe zaken met de kinderen 7Verkoop je huis en huur het terug

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27