GELD&GOED Zuiver Waarvan tikte 24 Activity tracker Heb je geen idee hoeveel je per dag beweegt? Met een activity tracker om de pols kun je het voortdurend nagaan. Ons panel test er vijf. L Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. Ze is oud en lichamelijk een wrak. Maar met haar verstand is niets mis. Ze beseft: haar einde nadert. Als ze nog wil regelen wat ze in gedachten heeft, moet het nu en hier. Dus zit ik op een doordeweekse morgen aan haar zie kenhuisbed. Een iele, bijna doorzichtige gestalte met spierwit haar. Maar haar sprekende ogen staan helder. Ze heeft geld, vertelt ze. Niet op de bank, maar contant in huis. Bewust, om geen sporen achter te laten voor haar dochter. Ze wil niet dat die na haar dood ook maar iets van haar erft. „Ik heb haar al meer dan dertig jaar niet gezien", zegt ze. „En ik hoef haar ook niet meer te zien." Een familieruzie uit een ver verleden die nooit is bijgelegd. Het geld, zegt ze, moet naar haar vriendin. Die heeft haar al die jaren bijgestaan en is ook in haar laatste dagen haar grote steun en toeverlaat. Ik heb geen reden om te twijfelen aan haar wilsbe- kwaamheid. Maar ik besef: het moet wel snel, ze heeft niet lang meer. De volgende dag ben ik te rug met haar testament. Twee dagen later krijg ik haar overlijdensbericht. Kort na de crematie meldt haar vriendin zich. Ze heeft overal in huis bankbiljetten gevonden die haar overleden vriendin had verstopt. In laat jes, dozen, tasjes en blikjes. Een bedrag van in to taal 92.000 euro. Wat moet ze daarmee? Ik vertel haar dat zij dat geld mag houden, om dat ze de enige erfge naam is. Maar dat ze, als ze het volgens de regels wil spelen, het op een bankrekening moet zet ten en aangifte moet doen bij de Belasting dienst. Anderen zouden mis schien in de verleiding komen het geld buiten zicht van de fiscus houden. Geen haan die daar naar kraait. Maar deze vrouw is integer. Na een telefoontje van mij aan de bank dat het niet om crimineel geld gaat, kan ze het geld op een reke ning zetten. Daarna doet ze aangifte. De Belastingdienst legt haar een heffing op van 30 procent erfbe- lasting. Ook moet ze nog een flink bedrag beta len aan achterstallige inkomstenbelasting van haar vriendin. Van de 92.000 euro is dan nog net de helft over. Het deert haar niet. Over de kans dat de dochter zich binnen vijfjaar meldt om haar legi tieme portie - ongeveer 45.000 euro - op te eisen, maakt ze zich niet druk. Dat ze dan moet beta len, het zij zo, zegt ze. Voor haar telt een zuiver geweten zwaarder. In laatjes, dozen, tasjes en blikjes vindt ze 92.000 euro Het is muisstil bij at letiekvereniging ARGO te Doetin- chem. Wie goed de oren spitst kan deze zonovergoten lente dag bijna de mussen van de kantine horen vallen. Vier hardlopers op de baan werken zich in stilte in het zweet. Ieder zijn tempo: eerst kuierend, later in volle galop. Alle vier zijn uitgerust met een acti vity- of fitnesstracker: een hightech polsbandje dat onder meer hun stap pen telt. Óm de nauwkeurigheid van deze wearables te toetsen, tellen de sportievelingen een middag zelf hun passen mee. Prevelend benen ze over de baan. 197198199200. „Hé, ik heb er gratis zes stappen bijgekre- gen", merkt trainer Maike den Hou- ting op. Ruis In tijden dat social media haast dicht slibt met sportschoolspiegelselfies en spinaziesmoothies, mag het geen wonder heten dat fitnesstrackers als warme broodjes over de toonbank vliegen. Meten is weten. Wie snel in shape wil komen, kan maar beter bij houden of hij voldoende van zijn gat komt. Een fitnesstracker is boven dien meer dan een stappenteller. Af hankelijk van het merk en model heb je meteen een sportlogboek, hart slagmeter, personal trainer, slaapana- list en zelfs meditatiecoach om je pols. Het principe is simpel. Dankzij in gebouwde sensoren registreren de polsbandjes elke beweging. Op basis van die ruwe data kan vervolgens het aantal stappen, hoogtemeters, calo rieën, tempo en - 's nachts - de slaap- cyclus worden ingeschat. Let wel: enig natte vingerwerk is hierbij on vermijdelijk. De trackers krijgen na melijk ook een boel ruis voor de kie zen: de drager beweegt wel degelijk, maar zonder een stap te verzetten. Een onrustige slaper? Je kunt zomaar /SU 7S- woensdag 16 mei 2018 Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl Matthijs Meeuwsen Lopen, rennen, Maike den Houting (48) Doorgewinterde hardloper en trainer bij ARGO Atletiek. Julien de Jong (25) Personal trainer bij Body Business Coaching in Apeldoorn. 9 Tom Haze (29)Tester van besteproduct.nl, traint al elf jaar in de sportschool. Marijke de Vries (32) Houdt van crossfit en hardlopen én test voor besteproduct.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24