wi som w 21 Rampdag Chaves, Dumoulin valt Geen ronde waar leven en dood zo aan de koers worden gekoppeld als in de Giro. Vandaag rijdt het peloton door Filottrano, een eerbetoon aan de verongelukte oud-winnaar Michele Scarponi. Eerste zege in Nations League Tolhoek maakt indruk in VS Bertens nu snel uitgeschakeld UITSLAGEN Aan de wand van de graftombe van de fa milie Scarponi han gen tekeningen van Tomasso en Gia- como, de tweelingbroers die het sinds 22 april 2017 zonder vader moeten stellen. Ze hebben papa juichend geportretteerd, of met de bloemen van de winnaar in zijn handen. De tekeningen han gen tussen foto's van Michele Scarponi en geel met turquoise bloemstukken. Links in het familiegraf ligt een vuistdik boek, waarin niet alleen wielerfans uit Italië, maar uit heel de wereld een tekst hebben ach tergelaten voor de vorig jaar ver ongelukte wielrenner. Op de be graafplaats aan de Strada Provin ciale 8 heerst rust. Maar op het graf van Scarponi komen nog al tijd veel mensen af. Twee oudere mannen met dikke, gebruinde kuiten hebben hun racefiets even tegen een boom geplaatst en gaan zwijgend naar binnen. Scarponi stierf tijdens een trai- ningsrit nadat hij werd aangere den door een dorpsgenoot in een busje. Op de fatale kruising tus sen de Via G. Schiavoni en de Via dell'Industria hangen twee inge lijste foto's. Sei grande campione, staat er als begeleidende tekst. Scarponi werd na de schorsing van Alberto Contador met terug werkende kracht winnaar van de Giro van 2011. Zelf werd hij ook een keer geschorst, nadat hij klant van de Spaanse dopingarts Eufe- miano Fuentes bleek te zijn. Maar Scarponi bleef geliefd in het pelo ton. Hij was kleurrijk, altijd in voor een grap. Door de straten van zijn geboorte- en woonplaats Fi lottrano vloog de tamme papagaai Frankie vaak een tijdje met hem mee, soms landend op zijn hand, arm of schouder. Afgelopen maart zat Frankie een dagje in een kooi, toen Scar poni in Tirreno-Adriatico al met een finish in Filottrano werd geëerd. Adam Yates, de broer van de huidige rozetruidrager Simon, won die etappe en overhandigde de bloemen aan een van de zoon tjes van Scarponi. Vandaag volgt een hommage in de Giro. In de stad waar zijn weduwe nog altijd woont, is er geen ontko men aan de omgekomen wielren ner. Het pittoreske centrum hangt vol met posters - Scarponi is overal. Het peloton zal er van daag amper oog voor kunnen hebben: na de passage in Filot trano is het nog slechts twintig kilometer tot de finish in Osimo. Toch was het voor de organisa tie geen vraag of Scarponi op een speciale manier herdacht moest worden. De Giro hangt van emo tie aan elkaar. Neem alleen al de voorbije twee etappes. Zondag, op weg naar de Gran Sasso, werden beelden vertoond van Marco Pan- tani, die daar in 1999 een over winning boekte. Dat de Italiaan stijf stond van de doping en over leed na een overdosis lijkt op die momenten niets uit te maken. De etappe van gisteren, van Penne naar Gualdo Tadino, liep dwars door de Abruzzen, de regio die zwaar getroffen werd door aardbevingen, 's Ochtends werd een ceremonie gehouden, waarbij koersdirecteur Stefano Alocchio en de uit de streek afkomstige renner Giulio Ciccone kransen neerlegden. En zo is er geen ronde waarin het leven en de dood voortdurend zo aan de koers wor den gekoppeld als in de Giro. Het fietsende eerbetoon aan Scarponi zal niet het laatste zijn. UITSLAGEN ETAPPE Vandaag woensdag 16 mei 2018 m OSPOW i rjpjpgy In Filottrano ontkom je niet aan Scarponi VOLLEYBAL De Oranje-vrou wen hebben hun eerste wed strijd in de nieuwe Nations League gewonnen. De ploeg van bondscoach Jamie Morri- son was in het Russische Je- katerinenburg met 3-0 (25-20 26-24 25-13) te sterk voor Thailand. De Nations League is de vervanger van de World Grand Prix. In totaal doen er zestien landen mee, die vijf driedaagse toernooien spe len. WIELRENNEN Antwan Tol hoek (24) heeft een sterke rentree gemaakt na drie maanden afwezigheid van wege knieklachten. De Zeeuw eindigde als vierde in de tweede etappe van de Ronde van Californië. Hij trachtte in de slotklim van 12 kilometer aan te klampen bij winnaar Egan Bernal, maar dat lukte net niet. Hij steeg naar de vierde plek in het klassement. TENNIS Kiki Bertens heeft bij het toernooi in Rome geen vervolg kunnen geven aan haar succesweek in Madrid. Ze verloor in de eerste ronde van de Griekse Maria Sakkari: 6-2 4-6 6-3. Bertens speelde vorige week in Madrid ook in de eerste schifting tegen Sak kari. Toen won ze nog in twee sets en haalde uiteindelijk de finale. TENNIS Rome. Mannen. 1ste ronde: Pouille (Fra/16) - Seppi (Ita) 6-2 3-6 7-6 (3), Ba- silasjvili (Geo) - Baldi (Ita) 6-4 4-6 6-4, Schwartzman (Arg/14) - Jarry (Chi) 6-4 6-1, Dzumhur (Bos) - Verdasco (Spa) 6-3 6-1, Tsitsipas (Gri) - Coric (Kro) 4-1 opg, Shapovalov (Can) - Berdych (Tsj/15) 1-6 6-3 7-6 (5). Vrouwen, 1ste ronde: Sakkari (Gri) - Ber tens (Ned) 6-2 4-6 6-3, Babos (Hon) - Errani (Ita) 6-3 7-6 (6), Begu (Roe) - Peng (Chi) 4-6 6-4 6-1, Kerber (Dui/11) - Diyas (kaz) 6-2 7-6(6), Kasatkina (Rus/14) - Tomljanovic (Aus) 6-0 6-4, Sjarapova (Rus) - Barty (Aus) 7-5 3-6 6-2, Koeznet- sova (Rus) - Hercog (Pol) 6-2 6-4, Svito- lina (Óek/4) - Martic (Kro) 6-1 6-2, Se- vastova (Let/15) - Mladenovic (Fra) 6-3 3-0 opg. WIELRENNEN Ronde van Californië, 2de etappe (Ven- tura-Gibraltar Road): 1. Bernal (Col) 155 km in 4.14.00,2. Majka (Pol) +0.21,3. A. Yates (GBr) +0.25,4. Tolhoek (Ned) +0.30, 5. Martinez (Col) z.t. Klassement: 1. Ber nal, 2. Majka +0.25,3. A. Yates +0.31,4. Tolhoek +0.40,5. Durasek (Kro) +0.40. Pim Bijl Filottrano 10de etappe, Penne-Gualdo Tadino 1. Matej Mohoric (Slo/Bah) 6.04.52 2. Nico Denz (Dui/AG2) +z.t. 3. Sam Bennett (ler/Bor) +0.34 4. Enrico Battaglin (Ita/LoJ) z.t. 5. Davide Ballerini (Ita/AGi) z.t. 18. Tom Dumoulin (Ned/Sun) z.t. 135. Esteban Chaves (Col/Mit) +25.25 Algemeen klassement 1. Simon Yates (GBr/Mit) 43.42.38 2. Tom Dumoulin (Ned/Sun) +0.41 3. Thibaut Pinot (Fra/Grp) +0.46 4. Dom. Pozzovivo (Ita/Bah) +1.00 5. Richard Carapaz (Ecu/Mov) +1.23 16. Sam Oomen (Ned/Sun) +2.57 GUALDO TADINO De langste etappe van de Giro - met winst voor Matej Mohoric - is uitgelo pen op een drama voor Esteban Cha ves. De nummer 2 van het klassement verloor 25 minuten en daarmee is het gedaan met de luxe positie van Mitchel- ton-Scott, de ploeg van rozetruidrager Simon Yates. Tom Dumoulin, die in de natte finale nog wel ten val kwam, staat nu tweede. Chaves was het grootste slachtoffer van de explosieve start van de 239 kilo meter lange etappe. Direct na de start, op de bijna 16 kilometer lange beklimming van de Fonte della Creta kwam hij al in de problemen. „Geen kracht in mijn benen en ik kon de eerste groep niet volgen." Het was voor Sun web (Dumoulin), Sky (Chris Froome) en Groupama (Thibaut Pinot) het teken om het tempo op te schroeven en Cha ves te elimineren. Osimo 11de etappe 156 km Ancona Foligno 20 km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21