Marjan Berk Kritiek op afpakken paspoort jihadisten 15 Wim Kan smeet de pot afschmink- vaseline in de pauze naareen schuilende Corry Vonk POETIN NIEUWE BRUG h082ehI7?* Wegens neuroti sche angst voor te laat komen zit ik ruim drie kwartier te vroeg in theater De Kleine Ko medie gezellig aan de koffie met een mevrouw uit Amstelveen, die net als ik dol is op de optre dens van Erik van Muiswinkel. Zij vertelt dat ze geen voorstel ling van hem overslaat. Ik schaam mij dat ik Erik vooral ken van zijn meesterlijke televi sie-imitaties van allerlei bekende bobo's en andere opmerkelijke fi guren. En mijn hoge verwachtin gen van de voorstelling stijgen al leen maar verder door het onge remde enthousiasme van de Am- stelveense mevrouw. Na een zeer korte nacht ben ik wel toe aan een beetje verbale verwennerij. En dat wordt het. Met als enige rekwisiet een banaan ter onder steuning van zijn vrolijk grim mige verbale geweld gaat de ca baretier anderhalf uur los. Ik hang aan zijn lippen daar in die aangename bonbonnière die De Kleine Komedie nog steeds is. cabaret van Wim Kan en Corry Vonk. Vier maanden per jaar speelden we in het De La Mar Theater. En in mei verhuisden we naar De Kleine Komedie voor een publiek dat met bussen uit het hele land werd aangevoerd. We repeteerden altijd voor die eerste voorstelling in het voor ons weer nieuwe theater, en volgden dan de aanwijzingen van Wim Kan. ETij leidde ons door de grillige anatomie van het gebouw voor het eerste nummer, waarbij wij - 'de meiden van Kan': Maya Bouma, Mimi Kok, Sant Heyer- mans (kleindochter van Lier man), Marijke Hoving - gewa pend met stofzuigers en bezems het toneel afliepen om vervol gens achter in de zaal weer op te duiken. die eerste voorstelling daad krachtig de leiding over en zij duwde ons door een zijdeur de naast het theater gelegen Halve Maansteeg in, tot verbijstering van de daar lopende mensen. Door welke deur we het theater ooit weer zijn binnengekomen ben ik vergeten. Maar niet de pot afschminkvaseline die Wim in de pauze van de voorstelling woedend naar de onder tafel schuilende Corrie smeet! gedurende een hele maand in De Kleine Komedie op- en af gaan in de vier éénakters Kwartet voor Twee (van Michael Frayn), die wij samen speelden en die hij ook regisseerde. Ik leerde veel van hem. „Jij weet niet hoe je moet opkomen. En ook niet hoe je weer afgaat!" riep hij ontsteld. „Dat komt door het cabaret. Je staat er al en dan gaat het licht aan. En als je klaar bent gaat het licht weer uit. Maar dit is to- nééél!" Na een hele maand te hebben genoten van de intimiteit van De Kleine Komedie trokken wij het land in. De eerste avond van de tournee was in Nijmegen, in de oude schouwburg. Ik pro beerde die grote zaal naar mijn hand te zetten door uit volle borst te spreken. Waarop Willem mij toesiste: „Wat sta je toch te schreeuwen!" „Maat het is hier zo groot!" piepte ik terug en meteen dimde ik mijn geluid. Dat is het voordeel van schrij ven. Daarvoor hoefje alleen maar te zitten. 'Tot het er staaat', zoals Kees van Kooten schreef. H 6 Anis Z., Driss D., Hatim R. en Nou- reddin B. zijn bekende Syriëgangers van het eerste uur. Al snel na het begin van de burgeroorlog in Syrië in 2013 trekken de vier Haagse jiha disten naar het strijdgebied. Ze worden er strijders voor IS of een andere terreurgroep. Via sociale media deden ze verslag vanuit het kalifaat. Maar die Twitter- en Face- bookprofielen zijn al lang verwij derd en niemand in de rechtbank bij Schiphol weet op deze dinsdag precies waar de vier nu zijn. Ver moedelijk nog steeds in Syrië. Maar Driss D. is hoogstwaarschijnlijk al twee jaar terug gesneuveld en of Anis Z. nog leeft, is onduidelijk. De overheid weet één ding wel zeker: we willen ze niet meer terug in Nederland. Minister Blok (toen nog van Veiligheid en Justitie) liet eind vorig jaar weten dat hij de vier het Nederlanderschap had afgeno men. Blok baseerde zich daarbij voor het eerst op een vorig jaar nog aangescherpte wet: als iemand een bedreiging voor de veiligheid van Nederland is, kan zijn nationaliteit worden ingetrokken. Dat mag nu ook al als iemand nog niet door een rechter veroordeeld is. De vier jihadisten om wie het nu gaat, zijn al wel (bij verstek) veroor deeld: tot zes jaar cel. Die straf moe ten ze uitzitten als ze ooit nog te rugkomen naar Nederland, maar door het intrekken van hun natio naliteit wil Nederland voorkomen dat ze zich überhaupt hier aan de grens melden. „Discriminatie", vindt advocaat Wassenaar. Want lang niet alle on geveer driehonderd Nederlandse Syriëgangers hebben een dubbel paspoort. En van mensen die maar Als die persoon hier een gevaar is, is hij dat dan niet in Marokko? één nationaliteit hebben, mag je die niet afpakken. Stateloosheid mag niet, volgens internationale verdra gen. „Wil de minister beweren dat jihadisten met een dubbele natio naliteit een groter gevaar zijn voor Nederland dan jihadisten met één paspoort? Hij zal zeggen: nee, maar zo kunnen we wel een deel van de mensen hier weren. Daarmee cre- eer je dus een soort tweederangs Nederlanderschap." Waar het vooral om gaat, vindt de landsadvocaat, is dat de jihadisten zich hadden kunnen realiseren dat het consequenties heeft als je je aansluit bij een terreurgroep. „Dan kun je verwachten dat het land waar je vandaan komt, zich tegen je keert." Marokko Maar Nederland moet zijn 'eigen boontjes doppen', vindt advocaat Wassenaar. „Deze mensen zijn in Nederland geboren en getogen, maar kunnen straks alleen nog maar naar Marokko toe. En als die persoon hier een gevaar voor de na tionale veiligheid is, is hij dat dan niet in Marokko? Terwijl hij daar niet meer vervolgd kan worden voor het zich aansluiten bij een ter roristische organisatie, want dat is in Nederland al gebeurd. Is het dan niet eerlijker om hem hier zijn straf te laten uitzitten?" Van het intrekken van een natio naliteit wordt Nederland ook niet per se veiliger, betogen experts. Als een kwaadwillende jihadist terug wil naar Nederland, doet hij dat toch niet met zijn eigen paspoort: dat staat al wereldwijd geregis treerd. Recent teruggekeerde jiha disten, die nog steeds Nederlander zijn, meldden zich juist eerst bij een Nederlands consulaat in Syrië of Irak, daarna werden ze onder bege leiding van de marechaussee naar Nederland gevlogen en hier vastge zet. De rechtbank doet over zes we ken uitspraak. woensdag 16 mei 2018 GO Cabare Ik denk aan mijn jaren bij het Maar Corrie Vonk nam tijdens In 1972 leerde Willem Nijholt mij Vladimir Poetin rijdt voor het eerst over de 19 kilometer lange brug van het zuiden van Rus land over de Straat van Kertsj naar de in 2014 geannexeerde Krim. De Russische president klom gisteren bij de officiële opening zelf ach ter het stuur van een vrachtwagen. Poetin voerde in de truck een colonne aan met tiental len zware voertuigen. Vanaf vandaag mag ie dereen gebruikmaken van de brug, waar vanaf volgend jaar ook een trein over gaat rijden. De Europese Unie stelt in een verklaring dat het bouwen van de brug een nieuwe inbreuk vormt op de soevereiniteit en territoriale integriteit van Oekraïne, fotoafp De overheid heeft de Neder landse nationaliteit afgepakt van vier Marokkaans-Neder landse jihadisten. Discriminatie, stellen advocaten in de eerste rechtszaak daarover, en het over de Marokkaanse schutting gooien van een Nederlands pro bleem. Cyril Rosman Schiphol —advocaat Wassenaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15