Hij gaat nog een *--« jaar door! Opening ambassade van VS in Jeruzalem tart Palestijnen Felle protesten in Gazastrook bij 70ste verjaardag Israël Israëlisch leger doodt tientallen demonstranten P4 Experts willen eindberging in boorgaten bij kerncentrale Borssele P18 Robin van Persie van Feyenoord stelt zijn afscheid uit Sla hoogradioactief afval definitief op in vijf kilometer diepe boorga ten op het terrein van de kerncen trale in Borssele. Dat is veiliger en stukken goedkoper dan dit type ra dioactief afval bergen in een 500 meter diepe bergmijn, zoals het Rijk vooralsnog wil. Het kan relatief snel (binnen 30 jaar) en het voor komt waarschijnlijk veel maat schappelijke weerstand. Deze op lossing lanceert nucleair expert Leo van de Vate (in het dagelijks leven senior onderzoeker bij TNO). Van de Vate publiceerde gisteren zijn alternatief dat hij samen met Herman Damveld (anti-kernener- gieorganisatie Laka), Jan Prij (Ener gie Onderzoek Nederland) en Leo Vons (nucleaire onderzoekscen trum NRG) heeft bedacht. De vier verdiepen zich al jaren in de eind- berging van radioactief afval. Van de Vate was onder andere program mamanager van een commissie die de regering adviseerde over de de finitieve opslag. Granietlaag Een bergmijn kost naar schatting zo'n 2 miljard euro. Van de Vate denkt met 500 miljoen euro klaar te zijn door hoogradioactief afval in drie boorgaten van 5 kilometer diep op te slaan. Daar ligt het veilig in glas en beton ingepakte hoogradio actief afval in een granietlaag. De boorgattechniek heeft een hoge vlucht genomen door ervaringen in de olie- en gasindustrie. De beste plek daarvoor is de kerncentrale in Borssele, die eind 2033 sluit. Anders dan het Rijk vindt hij het geldverspilling om laag- en middel- radioactief afval ondergronds te bergen. Dat kan veilig in ondiepe bunkers op het terrein van alumi- niumverrijker Urenco in Almelo, zegt hij. Daarom is zijn alternatief veel goedkoper dan al het radioac tief afval diep in de aarde op te slaan in klei- of zoutlagen. Bovendien zal een bergmijn overal op protesten van burgers, lo kale overheden en instanties zoals waterwinbedrijven stuiten. Vol gens Van de Vate wordt dat gevaar omzeild als radioactief afval wordt opgeslagen op de terreinen van de vervuilers. Borssele als opslagloca tie voor hoogradioactief afval heeft drie voordelen. De Zeeuwen zijn al decennia gewend aan de kerncen trale en de landelijke opslag voor radioactief afval (Covra). Daarnaast is het transport praktisch: de Covra Zeeuwen zijn al gewend aan de kerncentrale en opslag bij Covra ligt dichtbij de kerncentrale. En mocht er ooit een tweede kerncen trale bij Borssele verrijzen, dan kunnen er makkelijk twee boorga ten extra worden gemaakt. Op dit moment ligt nucleair afVal opgeslagen bij de Covra in Borssele. Het kabinet wil dat afval, waarvan ruim 400 kubieke meter hoogra dioactief afval, pas rond 2130 onder gronds opslaan. Het wil de ko mende decennia leren van opslag methoden in andere landen. Vol gens Van de Vate is het maatschap pelijk onverantwoord het probleem zo ver vooruit te schuiven. Hij wil dan ook dat er snel een haalbaar heidsonderzoek naar 'zijn' me thode komt »p3, ZEELAND 2 Nieuwsmedia van geweld Radioactief afval 5 km diep Frank Balkenende Borssele -Leon van de Vate Vandaag nog warm pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1