Uniformen uit politiebureau gouden buit voor dieven Netta wint op vleugels #metoo 7 SONGFESTIVAL TERUG IN EIGEN LAND Met een achtiende plaats op zak keerde Waylon terug van het Eurovisie Songfestival. Hij ging voor de winst, maar kwam geen moment in de buurt. Nee, hij was niet teleurgesteld, zei hij in de Portugese nacht. Dat leek hem een zinloze emotie. Bij Way lon overheerste na zijn achttiende plaats op de Songfestival de trots. „Ik ben blij dat ik mijn nek heb uitgestoken. Ik heb iets anders ge daan dan de anderen." Die benadering leverde hem een klassering op aan de onderkant van de Eurovisie-tabel. Was hij dan niet voor de eindzege naar Lis sabon afgereisd? „Dit is niet waar voor we kwamen en ook niet wat we hadden verwacht, nee", zei hij. „Ik ben door veel mensen goed be grepen en door een heleboel men sen ook niet." Waylon werd zaterdag bij de vakjury's dertiende. De slechts 32 punten van het kijkers-publiek wierpen hem ver terug in het klas sement. Het was het slotakkoord van een woelige Songfestivaltien- daagse, waarin Waylon op het po dium zijn muzikale passie toonde, maar naast de bühne met overgave de controverse zocht. Kritiek Hij raakte van streek van kritiek op zijn podiumact en verloor die wrevel ten opzichte van de pers ook niet meer. Er volgde een boy cot (Waylon wilde niet meer spre ken met het AD en met De Tele- worden beschouwd, heeft die in zending aan zichzelf te wijten. Waylon nam in de aanloop de ene verkeerde beslissing na de an dere. Hij koos uit vijf in De Wereld Draait Door geëtaleerde songs uit gerekend het minst toegankelijke lied en veranderde daarna om on duidelijke redenen van gedachten over zijn podiumact. Het werd geen sobere presentatie van een rockster met gitaar, maar een chaotische revue van agressief ogende dansers. Krumping, zo do ceerde Waylon het Songfestival- publiek op dwingende toon. Wie dat niet begreep was niet 'slim ge noeg', schreef hij op sociale media. Kostbare fouten Het bleken kostbare fouten op zoek naar de eerste Nederlandse Songfestivalzege in 43 jaar. AVRO- TROS wil dolgraag weer eens winnen, maar moet ook zijn eigen rol in deze teleurstellende afloop grondig evalueren. Het lijkt erop dat de Nederlandse delegatie te weinig regie had over zijn inzen ding. Kwam OG3NE vorig jaar weg met het weigeren van een door de omroep aangedragen potentiële Songfestivalsong, ook Waylon mocht zijn eigen koers varen. Hij negeerde suggesties vanuit de selectiecommissie dat andere songs wellicht geschikter waren dan Outlaw in Em. Ook tijdens de keuze voor krumping en de pers boycot nam de omroep voetstoots de lijn van zijn deelnemer over. Die had, zo meldde commissielid Daniël Dekker tegen NRC, juist 'bijna lopen drammen' of hij dit jaar mocht meedoen. Waarom vanuit die uitgangspositie niet meer invloed op Waylons eigenge reidheid kon worden uitgeoefend, is een vraag die de omroep zich absoluut moet stellen. De huidige opstelling is te laks om in de buurt te komen van de eindzege. graaf) en haalde zelfs in de pers conferentie na de tweede halve fi nale nog uit naar zijn critici. „Die moeten zichfucking schamen", zei hij tijdens de bijeenkomst, die doorgaans slechts dient als carrou sel van felicitaties en bedankjes. Waylon wilde het 'een plekje beter doen dan eerste keer'. Toen werd hij samen met Ilse DeLange tweede in Kopenhagen. De halve finale van Lissabon noemde hij 'een formaliteit je'. Daarna zou de strijd om de zege ontbranden. Die strijd begon inderdaad, maar Waylon nam er geen mo ment aan deel. Hij was al zover weggezakt bij de bookmakers dat de spotlight in de laatste dagen permanent langs hem heen scheerde. Hoewel Waylon gisteren nog schamperde dat hij eerst van een vrouw met een baard (Con- chita Wurst, red.) en nu van een kippenimitatie verloor, doet hij er beter aan naar zichzelf te kijken. Want dat de Nederlandse Songfes tivalinzending als mislukt moet Het lijkt erop dat er geen wapen- kluizen zijn opengebroken. De po litie is op zoek naar getuigen of ca merabeelden van de inbraak in het politiebureau aan de Vondellaan in Haren. Politiewoordvoerder Anthony Hogeveen van de eenheid Noord- Nederland noemt de inbraak 'naar en vervelend'. Aan motieven waarom inbrekers kiezen voor een politiebureau wil hij zich nog niet wagen. „We kunnen nog niet in gaan op achtergronden of scena rio's. Eerst moeten we inventarise ren wat weg is en alle sporen na gaan." Voorzitter Jan Struij s van politie- vakbond NPB vindt het incident zorgwekkend. „Een politie-uni- form is goud waard voor crimine len. De politie moet goed nadenken over haarv eigen kwetsbaarheid. Wanneer politiebureaus onbe mand zijn, word je kwetsbaarder, ondanks alle inbraakbeveiliging en het cameratoezicht." Het is niet voor het eerst dat bij de eenheid Noord-Nederland unifor men worden gestolen. Afgelopen najaar werd bij drie agenten uit die regio ingebroken en werden zowel uniformonderdelen als een dienst- wapen gestolen. In het criminele milieu zijn poli tie-uniformen zeer gewild. Nep- agenten troggelen regelmatig geld af van toeristen door bekeuringen uit te schrijven die contant moeten t In het zware milieu worden politie- uniformen gebruikt voor ripdeals worden afgerekend. Maar ook in het zware milieu worden politie-uni formen gebruikt. Bijvoorbeeld bij ontvoeringen of zogeheten rip deals, waarbij drugs worden gesto len. Zo beroofden nepagenten in maart van dit jaar Moldavische toe risten in het Zuid-Hollandse Schel- luinen. Ze fouilleerden de vakan tiegangers in het kader van een 'on derzoek naar drugs'. Ze namen een flinke som contant geld mee. In februari van dit jaar werden twee nepagenten uit Rotterdam veroordeeld. Op de A16 tussen Rot terdam en Breda troggelden ze dui zenden euro's af van buitenlandse automobilisten die te hard gereden zouden hebben. De mannen had den kort de politieopleiding ge volgd. Toen ze daarmee stopten, hadden ze niet alle kleding terug gegeven. Criminelen zijn actief op zoek naar politie-uniformen. In novem ber vorig jaar sloegen dieven toe in een stomerij in het Brabantse Ze venbergen. maandag 14 mei 2018 'Trots, niet teleurgesteld' Stefan Raatgever Lissabon Kijk op de site bij /video Bekijk de aankomst van Waylon op Schiphol. Waylon wordt bij aankomst op Schiphol belaagd door de media, fotoanp In een slag tussen twee pop koninginnen won de Israëli sche Netta Barzilai (25) op het Eurovisie Songfestival van Eleni Foureira namens Cyprus. Netta's Toy bleek als reactie op #metoo precies de tijdsgeest te raken. Terwijl concurrente Eleni al tijdens de uitslagenronde van de zenuwen haar tranen de vrije loop liet, oogde Netta juist strijdbaar en ui termate vrolijk. Haar Toy was al ver voor het Songfes tival begon favoriet voor de eind zege. „Ik heb geprobeerd me voor die druk af te sluiten", ver telde ze op de nachtelijke pers conferentie. „Ik was nerveus, maar vooral voor mijn eigen op treden." Netta schreef de song met het bondige refrein Tm not your toy/You stupid boy' over vrouwenemancipatie, maar ook over haar jeugd waarin ze veel vuldig werd gepest. Ze stopte een kippenimitatie in haar lied, omdat ze niet lan ger een bangerik (een 'chicken') is die weg loopt voor haar pes- ters. De zangeres verklaarde daarom dat met haar zege was gekozen voor di versiteit en voor 'zijn wie je bent'. Een op het Songfes tival traditioneel populaire bood schap. Toch zei ze: „Ik hoefde geen boodschap uit te dragen, die ben ik namelijk zelf. Hoe ik er ook uitzie of hoe ik me ook voel, ik mag er zijn." De politie Noord-Nederland is in verlegenheid gebracht door een hondsbrutale inbraak in het poli tiebureau van Haren. Afgelopen nacht zijn er verschillende uni formstukken meegenomen. Koen Voskuil Haren Politie-uniformen zijn gewild in het criminele milieu, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7