Fruitplukkers niet op'n kluitje Groede krijgt muzikale en culturele zomer Supermuis 16 ZE ONDERWIJS DE LAATSTE LOODJESA maandag 14 mei 2018 Commentaar Zeeland draait voor een belangrijk deel op seizoensar beid. Dat geldt zeker voor de fruitteelt in het oosten van de provincie. Elk jaar zijn er duizenden tijdelijke werkne mers nodig. De gemeente Reimerswaal probeert dit al jaren in goede banen te leiden, maar dit blijkt lastig. De huisvesting moet goed zijn en er is draagvlak nodig bij de vaste bewoners van de dorpskernen. Dat lukt wel als bedrijven hun seizoenwer kers zelf onderdak bieden. Maar als overal in de Reimers- waalse dorpen groepen buitenlanders opduiken met hun ge heel eigen werkritme en hun eigen cultuur, dan ligt irritatie op de loer. Daarom wil de nieuwe coalitie van SGP, Leefbaar Rei merswaal en PvdA voorkomen dat tijdelijke arbeidsmigranten in grote groepen bij elkaar in de buurt wonen. Deze maatregel lijkt een forse ingreep in de vrijheid van mensen. Waarom zou je die gastarbeiders niet gunnen dat zij hun eigen kring vormen? Het is al geen pretje om zo ver van huis je geld te moeten verdienen. En dan moet je je vrije tijd ook nog in je eentje of in een kleine kring van landgenoten doorbrengen. Toch is deze aanpak wel te billijken. Zeeland krijgt elk jaar een golf arbeidsmigranten te verstouwen. Hun inzet heeft grote economische voordelen. Voor hen en voor de Zeeuwse bedrijven. Maar dit blijft alleen goed gaan als het ge wone leven in de Zeeuwse dorpen niet te veel wordt verstoord. Daarom is het begrijpelijk dat de Reimerswaalse coalitie de dorpen probeert te beschermen. Coalitie Reimerswaal zet terecht rem op grote groepen arbeidsmigranten in dorpen Stichting Vrienden van de Grote Kerk Groede staat in de start blokken voor het zomerseizoen. De agenda staat bol van muzi kale en kunstzinnige activiteiten én er is weer een tweedaagse editie van Groede Festival. Sophie Stockman Groede De organisatie nam vorig jaar gas terug met Kleintje Groede Festi val, een bescheiden editie van het culturele evenement dat jaarlijks honderden bezoekers trekt. De or ganisatie wilde na het tienjarig ju bileum nadenken over een andere formule en zichzelf verrassen. Ko mende periode wordt er steeds meer bekendgemaakt over het programma voor het eerste week end van september. Daarnaast exposeert er iedere maand een andere kunstenaar in de Grote Kerk. Tot en met 31 mei hangt er werk van Willem Ploum en daarna volgt Jan Duivenvoorde. Ook is het jaarprogramma van Groede Live! bekend. The Kik Dave von Raven en Arjan Spies van The Kik treden 26 mei op, met The Brightt als voorprogramma. Er steeds meer bekendgemaakt over het programma voor het eerste weekend Er komen nog meer grote namen naar Groede, zoals Thijs van Leer en Menno Gootjes van Focus op 14 juli. Het hele programma is te vin den op grotekerkgroede.com. ALMANAK Daar is ze weer: Io. Zij heeft dit hoekje van de krant al vaker ge vuld met haar verhalen over bloedige slachtpartijen. Io de doder van muizen, merels en duiven. Io de kat die nog steeds denkt dat zij kan vliegen. Maar ook zij heeft een andere kant. Laatst zit ze op twee meter afstand van haar brokkenbak en tuurt er strak naar. Een veld muisje klimt de bak in en neemt een kattenbrokje in haar bek. Io zit als versteend, be duusd over zo veel brutaliteit. Het muisje - met de brok nog in de bek - kijkt Io aan en rent on gedeerd naar buiten toe. Vrouw botst met auto tegen boom Woningbrand blijkt geblakerde tosti Jongens opgepakt voor vernieling KWADENDAMME Dronken man kan auto niet vinden Scholieren beginnen vandaag met hun eindexamens. Vmbo- leerling Acelya Cildir, haar moeder Keziban Karabacak, docente Vivian deBucken conciërge René Busropan van het Zeldenrust-Steelant College in Terneuzen vertellen over de voorbereidingen. Cornelleke Blok Terneuzen 'Ik kan wel wat hebben' Acelya Cildir (17) uit Sas van Gent wil niets liever dan slagen voor haar vmbo-examen. Na de zomer begint ze aan een mbo-opleiding tot gastvrouw bij Scalda in Middel burg. „Ik ben zenuwachtig. Als ik het niet haal, moet ik een jaar op nieuw doen. Dat wil ik niet." Ge lukkig staat ze er goed voor. „Ik heb vijf compensatiepunten. Ik kan dus wel wat hebben. En ik heb dit jaar goed opgelet tijdens de lessen. Dan weet je al heel veel. Ik leer soms sa men met een vriendin. Dan over horen we elkaar. Voor biologie en maatschappij kunde moet ik nog wel veel leren. Voor maatschappij- kunde moet je veel moeilijke woor den kennen. En voor biologie moet je gewoon heel veel dingen uit je hoofd weten." Acelya is blij dat haar eerste examen Nederlands is. „Dat vind ik een makkelijk vak. We heb ben veel geoefend op school." 'Als ze slaagt, kan ze aan een nieuw leven beginnen' Acelya's moeder Keziban Karaba cak (40) houdt haar hart vast. „Ik ben erg gestresst", vertelt ze. Dat komt vooral omdat Acelya haar op leiding combineert met een bij baan als serveerster bij een lunch room in Terneuzen. Ze werkt er in sommige weken bijna fulltime. Ook afgelopen weekend draaide ze flink wat uren. „Ze neemt weinig rust. Ik zeg heel vaak tegen haar dat ze moet gaan leren." Acelya lacht. „Dat vind ik irritant." Haar moeder: „Haar diploma is heel belangrijk, ONLINE VEILING Voertuigen, Gereedschappen en Tuinmaterieell METAALBEWERKING w.o. knipscharen, puntlasapparaten "Bege" en "Welca", boren, zagen, metaallintzaag "Lambers", zetbanken; WERKPLAATS/ AANNEMERSMATERIAAL w.o. meetapparatuur, compressors "Powerplus", gereedschappen, veel isolatiemateriaal w.o. "Isover", containerunit; garage inventaris w.o. remmentestbank "VLT"; HUISHOUDELIJK APPARATUUR w.o. wasmachines, koelkasten, drogers, koelvriescombinaties, vaatwassers, gasfornuizen, combisteamers; podiumapparatuur w.o. microfoons, meng panelen, elektr. gitaren "Squier"; speedboot "Vega"; zeilboot "Boeyertje"; www.TraostwijkAuctions.com e? Tip? redactie@pzc.nl GOES Een vrouw is gisteravond met haar personenauto tegen een boom gereden in Goes. Het eenzijdige ongeluk vond rond 18.20 uur plaats op het Colijn- hof. Er is een ambulance ter plaatse geweest die de vrouw heeft onder zocht op letsel, maar ze hoefde niet naar het zie kenhuis. De auto raakte beschadigd en is wegge sleept door een ber gingsbedrijf. De toe dracht van het ongeval is niet bekend. MIDDELBURG De Veiligheidsregio Zee land heeft zaterdagoch tend gewaarschuwd voor een middelbrand in een Middelburgse woning. In de woning braakte een tosti-ijzer rook uit. De be woner had een tosti te lang in het tosti-ijzer laten zitten. Daardoor kwamen er lichte rook wolken van het apparaat af. Uit voorzorg waar schuwde de Veiligheids regio rond 11.45 uur voor een middelbrand. GOES De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag vier jongeman nen aangehouden die verdacht werden van het vernielen van een aantal auto's in Goes. De jon gens fietsten over de Beatrixlaan in Goes. De melder, die naast het bel len van de politie ook de verdachten achtervolgde, was de eigenaar van één van de auto's waar de jongens mee bezig waren geweest. Een dronken man deed zaterdagavond tijdens een dorpsfeest in Kwa- dendamme aangifte van diefstal van zijn auto. Dat voertuig bleek ech ter gewoon een straat verderop geparkeerd te staan. De politie heeft de man een blaastest laten uitvoeren, waaruit bleek dat hij te veel ge dronken had. Stilte voor Vmbo-leerling Acelya Cildir en haar moeder Keziban Ka rabacak. foto's peter Nicouw-r-7-' - V SLUITING woensdag 23 MEI Bezichtiging: dinsdag 22 mei van 10.00 tot 16.00 uur te Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 62