Dubbelrol Provincie laat halve ton aan subsidie liggen Lisette te Velde is chirurg en bestuurder van het Adrz medisch centrum fiTTf In februari kreeg het instituut voor natuureducatie en duurzaamheid IVN 2 miljoen euro van de Postco deloterij. Bedoeld om overal in Ne derland tiny forests aan te leggen: minibosjes met inheemse natuur, ontwikkeld met en gedragen door buurtbewoners. Goed voor de leef baarheid, voor de biodiversiteit en als buffer voor klimaatextremen. „In de stad ontstaan bij langdu rige warmte hitte-eilanden en bij langdurige regenval zie je dat de ri olering het niet altijd aan kan. Een bosje van twee- tot vierhonderd vierkante meter midden in de wijk zorgt voor verkoeling en vangt wa ter af', prijst senior projectleider IVN Zeeland Vincent van der Veen. Planten, dieren én mensen vinden er een verstild toevluchtsoord waar de lucht nét iets zuiverder is en stadsgeluiden slechts gedempt doorklinken. De 2 miljoen moest - via het IVN - in principe verdeeld worden on der gemeenten van 100.000 inwo ners. Zeeland heeft die niet. Van der Veen wist toch voor elkaar te krij gen dat er 50.000 euro naar Zeeland komt. „Daar willen we vijf tiny fo rests mee realiseren. We zoeken stukken grond waarop je zoiets kunt aanplanten. Volgens mij zijn er nog heel veel plekken waar bouwprojecten niet doorgingen: daar kun je mee spelen. Moeten die nou echt helemaal bebouwd wor den? Er zijn ook veel plekken die nu kaal grasland zijn. En saaie ge meentenplantsoenen en pleintjes." Bezwaren Niet alleen grond, ook een bijdrage van 10.000 euro per minibosje is nodig. „Want je hebt 20.000 euro nodig voor de aanplant, grondbe werking en begeleiding", legt Van der Veen uit. Uiterlijk 2021 moet de 2 miljoen vergeven zijn. Maar het zou zo maar kunnen dat de pot al eerder leeg is: terwijl in Zeeland gemeenten vooral bezwaren lijken te zien of verklaren dat bos niet in Zeeland thuishoort, lopen andere provin cies zich warm. Ronduit teleurstellend is de reac- Als Zeeland gewoon niet wil, is het niet zo gek als die 50.000 euro daarbuiten besteed wordt tie van de Zeeuwse politiek, geeft Van der Veen aan. „Ik heb alle poli tieke partijen aangeschreven in de grotere Zeeuwse gemeenten: dit is er, zouden jullie er iets mee willen? Alleen GroenLinks in Vlissingen en het CDA en D66 in Goes hebben de moeite genomen te antwoorden. Van de rest: geen enkele reactie." Dat steekt hem vooral, omdat het Handboek Tiny Forest wel al ne gentig keer gedownload is door in woners van Zeeland (van de IVN site). „Er is dus onder de burgers wel degelijk interesse, maar die vindt geen gehoor bij de politiek." Van der Veen vreest dat het Zeeuwse geld straks opgeëist wordt door partijen buiten Zeeland. „De grondhouding in Zeeland is: 'ja, maar...' Als de conclusie is dat Zee land gewoon niet wil, is het niet zo gek als die 50.000 euro daarbuiten besteed wordt." m maandag 14 mei 2018 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl P20 Explosies van kleuren in een overweldigende bloemenzee. Kees Jacobse uit Schoondijke heeft groene vingers, zoveel is duidelijk. Hij opende kijk- tuin Juust Wa 'k Wou vijfentwintig jaar geleden voor publiek. Afgelo pen weekend zette de jubilaris de 'tuindeuren' weer open. Zijn geheim voor een mooie tuin? „Stel niet uit. Doe win- terklusjes in de winter en ga in het voorjaar meteen aan de slag." P19 Zeeland negeert minibosjes Zeeland dreigt een halve ton subsidie mis te lopen voor de ontwikkeling van 'belevingsna- tuur' in verstedelijkt gebied: de zogenaamde tiny forests. Ondine van der Vleuten Vlissingen - Vincent van der Veen, senior projectleider IVN Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 61