NASA loeitrots op Mars-helikoptertje BOEK NU! 5 DE MOOISTE REIZEN Opst-appLcuubstn, büu, Cu de, buwrb/ EFFeweg.nl oF bel 08810 30 800 I BWQQ til in de procedure tot de benoeming van de vicevoorzitter. De in het oog springende vragen zijn: kan de verpletterde PvdA met negen zetels met Dijsselbloem als niet-jurist wel de vicevoorzitter van de Raad van State leveren? En maakt D66 met de benoeming van De Graaf haar handen niet vuil aan klassieke achterkamertjespolitiek? Dijsselbloem zegt in kleine kring: „Ik heb de agenda voor 2or8 schoon geveegd." Hij gaat de strijd aan, denkt een grote kans te hebben en zal voor alsnog niet op een andere baan jagen. Zijn manuscript over de eurocrisis is ingeleverd bij uitgeverij Prometheus. Rond de zomer komt het boek uit. ADVIES Wat doet de vicevoorzitter van de Raad van State? i Het dillema van Kajsa Ollongren: kiest ze voor partijgenoot De Graaf of niet-jurist Dijsselbloem telijk opvoeden. Die taak vervulde vicevoorzitter Tjeenk Willink bij de achttienjarige Willem-Alexander. Gesprek met de koning Degene die over de benoeming van de vicevoorzitter gaat, is D66-vice- premier Kajsa Ollongren. De solli citatiebrief moet officieel worden gericht aan 'Zijne Majesteit de Ko ning', maar wordt geadresseerd aan de minister van Binnenlandse Zaken. Zij zal wel met de koning spreken over de kandidaten voor de functie. Ollongren staat voor een duivels dilemma. Mocht zij Dijsselbloem een betere kandidaat vinden dan partijgenoot De Graaf, durft zij dan de beste te kiezen? Vindt ze na de sollicitatiegesprekken De Graaf de beste kandidaat, dan heeft ze alsnog de schijn tegen dat ze aan partijpolitiek doet. De nieuwe NASA-telg weegt nog geen twee kilo. De romp heeft de grootte van een honkbal en zijn spanwijdte is iets meer dan een meter. Het helikoptertje vliegt in 2021 boven Mars. De helikopter, die nog geen naam heeft, gaat mee met de onderzoeks- missie Mars 2020. Die wordt in juli van dat jaar gelanceerd en arriveert zeven maanden later op de planeet. „De helikopter geeft een extra di mensie aan de zoektocht op Mars", zegt astronoom Dave Lavery van de NASA. Hij maakt een vergelijking met de Sojourner, de eerste Marsro ver. Het karretje had het formaat van een magnetron en reed in 1997 rond op de planeet. „Mobiel onder zoek gaf ons een heel nieuwe kijk op hoe je daar dingen kunt doen", aldus Lavery. Collega Thomas Zurbuchen maakt een vergelijking met de pres taties van de gebroeders Wright, die 117 jaar geleden de eerste vlucht maakten op aarde. „Een nieuwe groep van Amerikaanse pioniers gaat nu bewijzen dat je dat ook kunt in een andere wereld", zegt hij. Als alles goed verloopt, kunnen er op andere missies ook helikopters mee: voor navigatie, om de landers te begeleiden, en voor het vervoer van proefmonsters. Testen met een prototype in het Jet Propulsion Laboratory (JPL) van NASA, in een ruimte met vergelijk bare omstandigheden als op Mars, waren zeer succesvol. Kwetsbaar „We hebben geen piloot die vanaf de aarde het helikoptertje met een joystick kan besturen. Daar is de af stand veel te groot voor", zegt MiMi Aung, projectmanager van het JPL. De helikopter kan een serie vlucht- commando's ontvangen die hij zelfstandig uitvoert. Dat maakt het experiment extra kwetsbaar. Vlie gen op Mars is geen sinecure. De lucht is er zo dun, dat de vlucht van het helikoptertje daar net boven de grond kan worden vergeleken met een vlucht op aarde op meer dan 30 kilometer hoogte. Op aarde vloog een helikopter nooit hoger dan 12 kilometer. De helikopter heeft twee ca mera's aan boord. Een geeft zicht vooruit, de ander kijkt naar bene den. De helikopter moet in een maand vijf korte vluchten maken. De eerste duurt 30 seconden, tot een hoogte van drie meter. De vluchten daarna duren meer dan 90 seconden, waarbij honderden meters worden afgelegd. De rotor bladen draaien tegen elkaar in met 50 omwentelingen per seconde. Na dertig dagen wordt de heli kopter op de laatste landingsplaats aan zijn lot overgelaten. De Mars- lander gaat daarna verder met eigen onderzoek. Hoogtepunten van TiroL, Kirchberg va. €409,- €30,- Loch Lomond, Glen Coe en Edinburgh Schotland va. €489,- Omstreden pleidooi Pikant aan de sollicitatie van De Graaf is dat hij in 2000 als fractie voorzitter van regeringspartij D66 een omstreden pleidooi hield om het staatshoofd uit de Raad van State te verwijderen. De Graaf wilde de mo narchie moderniseren en daarmee 'het staatshoofd op afstand van de politiek zetten'. Dat was 'logischer voor het democratische gehalte van ons bestel' en 'veel minder kwets baar voor het staatshoofd zelf. De verandering kon worden ingevoerd na de troonswisse ling. De Graaf deed zijn voorstel op een moment dat er weinig vertrou wen was in de toe komstige koning. „Als het staatshoofd niet langer direct betrokken is bij het politieke circuit, ontvalt automa tisch de grond voor speculaties over invloed ach ter de schermen en ongecontro leerde macht", hoopte De Graaf. Koningin Beatrix was destijds not amused. Mocht De Graaf toch vicevoorzitter worden, dan zal hij de naaste adviseur van koning Willem-Alexander zijn. Hij zal ook prin ses Amalia staatsrech- maandag 14 mei 2018 GO De vicevoorzitter heeft de da gelijkse leiding over de Raad van State. Voorzitter van het adviesorgaan voor de regering is de koning. De vicevoorzitter is het boegbeeld en presenteert jaarlijks zijn verslag. Dat grijpt hij vaak aan om te waarschuwen voor ontwikkelingen en trends in de Tweede Kamer, de wetgeving en de samenleving. Wetsvoorstellen worden voorge legd aan de Raad van State, die kritiek levert. De vicevoorzitter is voorzitter van de afdeling advi sering, met meer politieke leden van de Raad van State. De afde ling bestuursrechtspraak, waarin geschillen worden beslecht, heeft een eigen voorzitter. Een impressie van het helikoptertje op Mars. fotoepa Marskarretjes Opportunity en Curiosity krijgen over een paar jaar gezelschap van een helikop tertje. Het onderzoek op de rode planeet begint daarmee aan een nieuw bijzonder hoofdstuk. Hans van Zon Rotterdam Kijk op de site bij /video Zo gaaf de helikopter aan de slag op Mars. 8 daagse busreis Een topper in ons reisaanbod! We rijden de imposante bergpassen: de Gerlospas en Grossglockner Hochal- penstrasse, bezoeken de beroemde Krimmler water vallen, de stad Innsbruck en de Swarovski Kristalwelten. In de sfeervolle stadjes Rattenberg, Kitzbühel en Zeil am See vindt u die typisch Tiroler sfeer. korting p.p. VERTREKGARANTIE Inbegrepen 7 hotelovernachtingen 7 maal ontbijtbuffet en (3-gangen)diner Welkomstdrankje met Apfelstrudel Tirolerjodelavond in het hotel Gratis WiFi in de lobby van het hotel Vervoer per Comfort Class touringcar Vertrekdata en prijzen 15,22,29jun, 6jul 13,20,27jul, 3,10,17 aug 24,31 aug £4397 €409,- .£4497 €419,- .£4397 €409,- GEEN AANBETALING! 7 daagse busreis Een prachtige kennismaking met Schotland! U verblijft 4 nachten in het natuurpark de Trossachs, waar de Lowlands en de Highlands elkaar ontmoeten. U ziet het mooie meer Loch Lomond en één van de mooiste passen: de Glen Coe. Maak een rit met de authentieke stoomtrein Dacobite en bezoek de hoofdstad Edinburgh. Inbegrepen 4 hotelovernachtingen met ontbijt en diner 2 nachten aan boord van nachtboot Rotterdam - Huil v.v. in 2-persoonsbinnenhut op basis van logies en ontbijt Vervoer per Comfort Class touringcar Vertrekdata en prijzen 20 mei lOjun ljul 12aug. 2 sep. €499,- €519,- €579,- €589,- €539,- 23 sep€519,- 30 sep€489,- Alle fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. (jjji) Piet Hein Donner, de huidige vicevoorzitter. FOTO ANP D66-kandidaat Thom de Graaf, fotohh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5