Weg met de stokpaardjes Literair met een Korreltje Zeezout in Ellemeet Actieplan voor tekort vrijwilligers brandweer Pizza 2 Stickers en sleutelhangers attenderen hulpverleners op achterblijvende dieren. 'Red mijn kat!' NOODPAKKET CODICIL Commentaar De vierjaarlijkse analyse Staat van Zeeland rammelt. On langs rees het vermoeden dat de onderzoekers van ZB Planbureau hebben aangestuurd op onderbouwing van hun eigen visie en dat zij de analyse hebben gekleurd. Onder zoeksbureau APE bevestigt nu dat de cijfers over de ontwikke ling van Zeeland niet neutraal zijn gepresenteerd en dat de conclusies onvoldoende berusten op feiten. Dit klinkt als een doodvonnis. De provincie Zeeland komt als opdrachtgever ook niet ongeschonden weg. ZB Planbureau is niet goed begeleid. Is de Staat van Zeeland 2017 waardeloos? Nee. De cijfers zelf zijn betrouwbaar. Als ze alsnog neutraal worden uitgelegd, kan Zeeland er toch beleid op ontwikkelen. Verder past de Staat in een reeks metingen die in de toekomst goed kan wor den gebruikt. Voorwaarde is wel dat de onderzoekers die er dan mee aan de slag gaan zich niet opnieuw verliezen in doel- redeneringen. Betekent dit het einde van ZB Planbureau? Het is nog iets te vroeg voor een antwoord. Bureau Berenschot bekijkt al of het beleidsonderzoek in Zeeland anders moet worden geregeld. Het is verstandig op dat advies te wachten. Verder maakt het heel veel uit wat er gebeurt met de keiharde conclusies van APE. Directeur Perry Moree van ZB Planbureau durft nog te spreken van een 'prima rapport' - cijfermatig dan. Maar daar gaat het niet om. Zijn onderzoekers moeten hun stokpaardjes afzweren. Alleen dan is er misschien nog wat te redden. Keiharde conclusie van APE klinkt als het doodvonnis voor ZB Planbureau Schrijvers en dichters verzamelen 20 mei in Ellemeet voor een lite raire middag van de stichting Kor reltje Zeezout. De bijeenkomst is een vervolg op het goed bezochte evenement afgelopen oktober in paviljoen Corazon met Dichter des Vaderlands Ester Naomi Perquin. Het KoZeZo Klein zegt het al: de literaire samenkomst aan de Dorpsstraat 5 in Ellemeet wordt kleinschaliger van opzet dan het treffen aan het strand een halfjaar geleden. Vooral ook laagdrempelig, verzekert stichtingvoorzitter Anne-Marie Maartens. Het is geen wedstrijd, er is geen jury en er is geen theatrale setting. „KoZeZo Klein is een ontmoetingsmoment en -plaats van dichters, schrijvers en publiek om te luisteren naar en praten over literatuur. Er zullen ge vestigde dichters optreden, zoals Dieuwke Parlevliet, Thom Schrijers en Ruud Galle, maar ook begin nende auteurs als Marijke Mayer." De samenkomst is kleinschalig en laagdrempelig van opzet KoZeZo Klein biedt ook een open podium. Wie zijn gedichten die middag wil voordragen, kan een mail sturen naar: a.maartens@icloud.com. Het pro gramma begint om drie uur. ALMANAK Die vriendengroep was een dagje de provincie uit om elders eens lekker de toerist uit te han gen. In het zonovergoten Zuid- Hollandse plaatsje werd 's avonds besloten om bij een Itali aans restaurant te gaan eten, be kend bij één van hen. Of het nou voor de lol was, of om indruk te maken op de jonge, ietwat Medi terraans aandoende serveerster, is nog altijd niet duidelijk. Maar dat één van de vrienden ineens wat woordjes Italiaans bleek te spreken en zo zijn pizza bestelde, verraste eenieder. Ook de ser veerster. „Sorry, ik spreek geen Italiaans." Auto's niet tot aan ingang ziekenhuis Rondwandeling struikelstenen Extra voorstelling Een Sneeuw GOES Tweedehands kledingverkoop Je wordt van je fiets gereden. Zo hard dat je niet meemaakt hoe je in de ambulance naar de intensive care gereden wordt. Wie weet wan neer en of je weer bij kennis komt. Wat als er dan thuis een hond of kat naast een lege bak zit te kniezen? Omdat je alleen woont. Stichting Dierenvoedselbank Walcheren heeft een oplossing: een noodpakket met een sticker voor op je voordeur of in je hal, een sleutel hanger en informatiekaartjes om bij je te dragen. De boodschap die er op staat, is voor de hulpverleners: help, thuis zitten mijn dieren nog! Niet onverstandig in een maat schappij met steeds meer alleen staanden, vonden de vijf bestuurs leden van de stichting. „Stel dat er brand uitbreekt en je niet thuis bent. Dieren verstoppen zich vaak. Hoe moet de brandweer weten dat er een kat in een kast gekropen is? Een nachtmerrie waar veel mensen niet bij stilstaan", zegt oprichtster Jolanda Lichtenberg. Een sticker in de hal 'Red mijn kat!' en de brand weer weet wat te doen. De stichting bedacht het pakket als middel om wat geld in kas te krijgen. De Dierenvoedselbank za melt dierenvoer in en deelt dat uit aan mensen die geld te kort komen om hun dieren eten te geven. Soms komen er gelddonaties, maar vaste gulle gevers zijn er nog niet. De be vriende drukker Art &D-Sign Goes zorgde voor honderd pakjes die op Koningsdag op de Vlissingse vrij markt werden verkocht. Lichten- Niet elke familie zit te springen om een hond over te nemen Er komt een landelijk actieplan om de problemen rond brandweervrij- willigers op te lossen. Vier leden van het Veiligheidsberaad, dat wordt gevormd door de voorzitters van de 25 veiligheidsregio's, stude ren op oplossingen. Onder hen is Jan Lonink, burgemeester van Ter- neuzen en voorzitter van de Veilig heidsregio Zeeland. „Het vol krijgen van een auto met zes mensen, waarbij een chauffeur en een bevelvoerder aanwezig is, wordt steeds moeilijker", zegt Lo nink. „Ook de eisen die worden ge steld aan vrijwilligers, worden steeds zwaarder, waardoor meer mensen afhaken. Verder neemt de periode waarin vrijwilligers be schikbaar zijn af. Vroeger was dat vaak tientallen jaren, nu soms 'maar' zeven jaar." Slagvaardig Samen met zijn collega's van Leeu warden, Apeldoorn en Breda kijkt burgemeester Lonink welke oplos singen denkbaar zijn om een slag vaardige brandweer mét vrijwilli gers overeind te houden. Het is de bedoeling volgende maand in het Veiligheidsberaad met een notitie te komen. „Het is een discussie die nog wel enige tijd in beslag zal ne men." vrijdag 11 mei 2018 e? Marcel Modde Ellemeet Tip? redactie@pzc.nl GOES Het ADRZ in Goes draait de maatregel dat auto's en taxibusjes niet meer helemaal tot aan de in gang mogen rijden niet terug. Dat concludeert de Goese wethouder André van der Reest na een gesprek met het zie kenhuis. Van verschil lende kanten is geklaagd over de maatregel, omdat mensen die slecht ter been zijn nu ver moe ten lopen. Er komt vol gens de wethouder nog wel een evaluatie. ZIERIKZEE Het Stadhuismuseum or ganiseert vanaf 15 mei elke dinsdag een rond wandeling met gids langs de 22 zogeheten struikel stenen in Zierikzee. De stenen herinneren aan de Joodse inwoners die in 1942 werden wegge voerd en vermoord in Duitse vernietigingskam pen. Ze werden in 2017 geplaatst voor hun toen malige huis. Elke steen vermeldt naam, geboor tejaar en datum van over lijden. ZIERIKZEE Theatergroep Zierik brengt 30 mei (20 uur) een extra voorstelling van de tragi-komedie 'Een Sneeuw' in Theater De Verdieping. Wegens succes van de eerdere voorstellingsreeks en de wachtlijst met belang stellenden is besloten tot deze reprise. Het verhaal speelt zich af begin jaren tachtig in het huis van Agnes Quint en haar vriend Panda. Reserve ringen: www.theater- groepzierik.nl. Leuke tweedehands kle ding scoren en tegelijk arme gezinnen in de pro vincie een handje hel pen. Het kan zaterdag, tijdens de tweedehands kledingverkoop op de Grote Markt in Goes (09.00 tot 15.00 uur). Met de opbrengst koopt de Kledingbank Zee land heren- en kinderjas- sen en -schoenen voor Wat als je Claudia Sondervan Vlissingen -Jolanda Lichtenberg, oprichtster Stichting Dierenvoedselbank Walcheren Rolf Bosboom Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 61