Conclusies omstreden ZB-rapport niet gedragen door feiten Bluesfestival zet Kwadendamme op zijn kop Een noodpakket voor je huisdier vrijdag 11 mei 2018 pzc.nl e-maii: redactie.terneuzen@pzc.nl Liever zes dagen hardlopen dan zes dagen op het strand liggen. Met die ge dachten begon Sanne Heymann afgelo pen zondag aan een avontuur waarin ze van Veenendaal naar Nieuwvliet loopt, een afstand van 215 kilometer. Gisteren kwam ze aan in Kapelle, vandaag volgt de laatste etappe over Walcheren naar Nieuwvliet, waar vrienden wonen. De Grand Southern Zeeland Trail noemt ze het. Op eigen initiatief, voor haar plezier. „Van hardlopen en op het strand liggen word je allebei bruin en krijg je zweet op je bovenlip, maar het avontuur dat je erbij cadeau krijgt, daar kan geen flamingo luchtbed aan tippen." Haar partner Sjoerd Kreijns op de fiets Campers, busjes en tenten nemen bezit van elke vierkante meter gras. Wat gebeurt er met je huisdieren als jou iets overkomt? Jolanda Ligtenberg heeft een oplossing: een noodpakket C.ii -4K Jk f' ZB Planbureau heeft in de Staat van Zeeland de eigen visie zwaarder laten wegen dan de feiten. Bovendien is het rapport te haastig opgesteld. Ernst Jan Rozendaal Rolf Bosboom Middelburg Dat is de bevinding van onderzoeks bureau Ape Public Economics (APE), dat in opdracht van de pro vincie het omstreden rapport heeft doorgelicht. APE heeft onderzocht of de feiten in de Staat van Zeeland objectief, actueel en betrouwbaar zijn, of ze op neutrale wijze zijn ge presenteerd en of de conclusies ge dragen worden door de feiten. Ja, nee en nee, zegt APE. ZB Planbureau stelt in de Staat van Zeeland dat de trek vanuit de dorpen naar de steden niet te stoppen is. In plaats van dat tij proberen te keren en voorzieningen in dorpen over eind te houden, zou de politiek moeten investeren in de verdere ontwikkeling van de steden - en dan met name Vlissingen-Middelburg. Die visie valt ZB Planbureau op zich niet te verwijten, vindt APE. Maar wel dat die de presentatie van de feiten en daarmee de conclusies van de Staat van Zeeland heeft ge kleurd. „En dat is niet wenselijk." Tijdsdruk De - op zich - juiste feiten zijn selec tief gepresenteerd. Er te weinig aan dacht geweest voor vergelijkingen in de tijd en met ontwikkelingen el ders, mede doordat 'de afronding van het definitieve rapport onder grote tijdsdruk heeft gestaan'. Daar door heeft de begeleiding van het rapport, zowel intern als extern, niet goed gewerkt. Dat Zeeland vergrijst en ont groent, zoals ZB Planbureau signa leert, klopt. Maar volgens APE gaat het om kleine verschuivingen in de bevolkingsontwikkeling, terwijl 'de gekozen bewoordingen in de Staat grote veranderingen in korte tijd lij ken te suggereren'. Mensen vertrekken van het plat teland naar de stad, 'maar de om vang daarvan is sterk afhankelijk van de gekozen interval'. Sinds 2ot5 is het aantal inwoners op het platte land zelfs licht gestegen. Aan de ZB-aanbeveling om alle kaarten op de steden te zitten, 'lig gen geen feiten ten grondslag'. Ook ziet het bureau geen enkel bewijs voor de stelling dat een bundeling van voorzieningen meer hoogopge leiden naar Zeeland trekt. Over de Staat van Zeeland ont stond begin dit jaar grote ophef De PZC toonde aan dat de gegevens op basis waarvan een 'leegloop' van het Zeeuwse platteland werd gesigna leerd, niet klopten. De Zeeuwse po- Cijfermatig gezien is het nog steeds een prima rapport - Perry Moree, directeur ZB litiek zette daarna grote vraagtekens bij de waarde en betrouwbaarheid van het rapport. Ook nut en nood zaak van ZB Planbureau werden ter discussie gesteld. Directeur Perry Moree van ZB Planbureau zegt 'heel erg blij' te zijn dat de feiten in de Staat van Zeeland wél kloppen. „Cijfermatig is het nog steeds een prima rapport." De pro blemen met de 'toonzetting', zoals hij het noemt, en de tijdsdruk heeft de kwaliteitscommissie van de ZB ook geconstateerd. „Dat is iets waar we goed over moeten nadenken." Blunders zoals met de leegloopcij- fers wil de ZB voorkomen door on derzoeken vóór publicatie aan ex terne wetenschappers voor te leg gen. Gedeputeerde Staten onderschrij ven de conclusies van het APE-rap- port en nemen de aanbevelingen over. Daarnaast is bureau Beren schot gevraagd antwoord te geven op de vraag of ZB nog wel de aange wezen partij is om het Zeeuwse be leidsonderzoek uit te voeren. De uit komsten daarvan worden in het na jaar verwacht. ZEELAND 2 It ilometer FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN ZEELAND 5 ZEELAND2 V: A 3 Staat van Zeeland te gekleurd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 45