5 BLUESFESTIVAL KAMPEREN Ook verslaggever Michiel Bouwman zet zijn tent op naast het festival terrein. „Een interview moeten we nu doen. Over twee dagen ben ik mijn stem kwijt." as Woensdag, 12.45 uur, Sportweg Kwadendamme. Campers. Busjes. Tenten en tentjes. Stoeltjes en koelboxen. Gelach en begroetingen. Al de mensen hier lijken elkaar te kennen. Maar als buitenstaander word ik net zo vriendelijk begroet. Dagen voor het Bluesfestival Kwadendamme écht begint, wordt het gebied naast de Sportweg al geconfis queerd door festivalgangers. Iedere vierkante meter gras is vruchtbare grond voor een andere tent. De grote feesttent ligt even verderop, duidelijk in het zicht op het ter rein van de voetbalvereniging, in de zon te wachten. Het zijn veelal vijftigplussers die zich aangetrok ken voelen tot dit festival, maar vooral tot de sfeer. Op een cam pingstoeltje, in de zon en met een drankje hebben ze al gauw 'the blues'. Lief en leed Ik ga zitten bij een groepje dat kamp heeft gemaakt op een stuk gemeentelijk gras. De vorige avond is het, traditiegetrouw, al omgedoopt tot camping De Ara. Een grapje voor ingewijden. Vijf tig meter van de feesttent. De ko mende dagen is het het domein van een groep vrienden die uit de buurt van Sliedrecht, uit Brabant, en 'gewoon' uit Zeeland komt. Douchen kunnen ze bij boer Pier, een eindje verderop. Voor 5 euro mogen ze een kwartier. Ze komen hier al jaren en zullen veel beken den tegenkomen, zeggen ze. Hans ('Straks komt er nog een Hans. Die noemen we tweedehans') wijst naar de overkant van de weg. „Dat plekje is van Jack en Mieke. Die staan altijd daar." Zo wordt de ten tenpuzzel steeds meer compleet maar die wordt moeiteloos gelegd. Kan er nog een tentje achter de auto? Tuurlijk. Ondertussen zor gen ze voor muziek uit een box en jankt er een gitaar in de binnen- tent. Stroom hebben ze ook, van Peter en Hanneke Peeters die er naast wonen. Jaren geleden zorgde Peter daarvoor omdat een van de campinggasten het nodig had voor een anti-snurksysteem. Vrienden zijn ze inmiddels van elkaar, die lief en leed met elkaar delen, zegt Hanneke. „Vorig jaar was er een begrafenis in Brabant waar we naartoe zijn gegaan. Is er een bruiloft, dan worden we ook uit genodigd. We krijgen hier veel vriendschap van terug." Op het weitje van boer Pier (Pe ter van 't Westeinde) en zijn vrouw Marianne staat inmiddels een eerste tentje. Dan durf ik de mijne ook wel op te zetten. Of be ter gezegd: te gooien. De opvouw- instructies wapperen op een label aan de binnenkant. Zorgen voor Straks komt er nog een Hans. Die noemen we tweedehans morgen. Boer Pier stelt al jaren zijn grond ter beschikking aan kampeerders. Vroeger stonden er alleen een paar dixi's, tegenwoor dig staat er ook een toiletwagen en zijn er wat douches. Woensdag, 15.38 uur. De tijde lijke, gratis camping dijdt uit. Ook aan de Siguitsedijk staan nu kam peerders en op mijn veldje wordt het ook drukker. Leo - flinke baard, zwarte doek op zijn hoofd - parkeert zijn pick-up en laadt zijn spullen uit. Hans Blom uit Zierik- zee zet zijn tent op naast de mijne. Hij viert een jubileum: „Ik kom hier voor de vijfentwintigste keer. In al die jaren heb ik één keer ruzie gezien. En dat was tussen een stel letje waarvan de één een ander wel leuk vond." Vanavond is hij nog alleen, daarna komt zijn fami lie. Toevallig is hij dan ook jarig. „Dit is de mooiste verjaardag die je kunt hebben." Woensdag, 21.43 uur. Her en der zitten koppen die hun gitaar heb ben neergegooid en ZZ Top zó hebben verlaten voor Kwaden damme. Het is en blijft natuurlijk een bluesfestival. Dat is tattoo's, gitaren, rook, bier. Hier zijn geen moeilijke mensen, maar er is een gemoedelijkheid die zich uit in een stoot op de schouder of een herinnering aan een dronken avontuur van jaren terug. Kwa dendamme heeft er in zo'n week end ineens honderden inwoners bij. Kassa voor de middenstand, die anticipeert met warme brood jes in de ochtend en een maaltijd in de avond. Tot in de nacht blij ven de campingstoeltjes bezet met geouwehoer en gelach. „Michiel- leke, wilde gij nog een pilske?". Donderdag, 08.25 uur. Best fris, zo'n meinacht in een tent. Als ik uitleg dat ik maar voor een nachtje langskwam, zorgt dat overal voor verbaasde blikken. Het is nog niet eens begonnen! Maar als ik terug kom tijdens het festival, zie ik ze nog wel, beloven ze me. Leo grijnst. „Je herkent me aan m'n baard." En hij gaat verder met zijn sudoku. R vrijdag 11 mei 2018 PC Kwadendamme op zijn kop Michiel Bouwman i'P'S-tJ, (Vlnr.:) Hans, Fred, Will en Sylvia kamperen in het dorp vlak bij de geelwitte festivaltent. foto mechteldjansen - campinggast Hans A Spaghetti voor Joop en Marijke uit Schijndel. Ze staan hier on geveer al voor de tiende keer. foto johan van der heijden A Sylvia uit Ovezande doet een afwaS. FOTO MECHTELD JANSEN A Michiel Bouwman voor zijn tent bij het festivalterrein .fotojohanvan DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33