Betuttelend O mmm O O 16 PSYCHOLOGELD HEMADEAL Als vrouwen nou eens beter gaan onder handelen, dan verdwijnt die loonkloof vanzelf. Tenminste, dat beweerde Elske Doets, ceo van Jan Doets Reizen, in Nieuwsuur. Ze was afgelopen weekend op tv om haar mening te geven over een nieuwe IJs landse wet die bedrijven verplicht om man nen en vrouwen gelijk te betalen. Zo niet, dan riskeren ze een boete van 400 euro per dag. Doets is tegen dergelijke 'betuttelende' maatregelen en stuurt Nederlandse vrouwen liever naar een onderhandelingscursus. Daar krijgen ze dan haarfijn uitgelegd hoe ze beter voor zichzelf op moeten komen. Over betutte ling gesproken. Nederlandse vrouwen verdienen in het be drijfsleven 5 tot 7 procent minder voor het zelfde werk. Tot 2015 nam de loonkloof tussen mannen en vrouwen nog langzaam af, maar hier kwam de afgelopen jaren een kentering in voor de leeftijdsgroep 35-plus. Dat ligt niet aan de belabberde onderhandelingstactieken van deze groep, maar aan het feit dat vrouwen hun werk vaker voor langere tijd stilleggen voor familieomstandigheden: ze krijgen een kind of worden mantelzorger. Hun salaris staat daardoor tijdelijk stil en dat lopen ze niet meer in. Uit onderzoek van de Columbia Business School blijkt dat vrouwen net zo goed kunnen onderhan delen als mannen. Zolang ze dat maar voor een ander doen. Wanneer ze hun ei gen salaris moeten bespre ken, stellen vrouwen zich minder assertief op en speelt bijvoorbeeld ook mee of ze hun gespreks partner aardig vinden. Volgens de Amerikaanse onderzoekers past dit bij het zorgzame karak ter van de vrouw. Bij mannen was er geen ver schil tussen het voeren van onderhandelingen voor zichzelf of voor anderen. Conclusie: een cursusje zorgzaamheid voor mannen kan de loonkloof ook dichten. Niet betuttelend be doeld, natuurlijk. Uit een ander onderzoek onder 4600 Aus tralische werknemers blijkt bovendien dat vrouwen even vaak om een loonsverhoging vragen. Maar dat ze die gewoon minder krij gen. Je zou kunnen betogen dat al die vrou wen dat superonhandig aanpakken. Maar één van de onderzoekers stelt dat het niet anders kan dan dat het voor een deel pure discrimi natie tegen vrouwen is. Volgens de onderzoe kers is hun studie zo belangrijk omdat de de heersende opvatting weerlegt dat de loon kloof vooral de schuld van vrouwen zeifis. Net als Doets redeneert. Ik vrees dat kwaliteiten die vaker voorko men bij mannen op de werkvloer nog altijd meer worden gewaardeerd. Zoals assertiviteit, doorzettingsvermogen en prestatiegericht heid. En dat typisch vrouwelijke kwaliteiten als empathie, zorgzaamheid en verantwoor delijkheidsgevoel minder worden beloond. Boetes zijn wellicht de enige remedie tegen deze onrechtvaardige loonkloof. Doets pruilde dat strengere regels echter weer extra papierwerk voor bedrijven opleveren. Het zal wel. Boetes zijn wellicht de enige remedie tegen de loonkloof Wolters Kluwer Aperam Aegon SBM Offshore Compleet uit de lucht vallen komt het nieuws niet. Vo rig jaar september kon digde Hema-topman Tjeerd Jegen al aan de mo gelijkheden voor verkoop te verkennen. Sinds die tijd zijn meerdere kopers in beeld geweest, zoals het Britse Clayton Dubilier Rice en een consortium van Gilde en Alpinvest. Het wordt dus investeringsfonds Core Equity dat de uit 1926 stammende Hol- landsche Eenheidsprijzen Maatschappij Amsterdam gaat inlijven. Hoewel Hema én de koper niet willen reageren op een op handen zijnde deal, bevestigen bron nen de overeenkomst. Het ligt voor de hand dat een aankondiging zeer bin nenkort officieel naar buiten komt. Het grote struikelblok bij de over name was tot dusver de prijs. De Britse eigenaar, investeringsfonds Lion Capi tal, wenste 1 miljard euro voor de Ne derlandse keten te vangen. Heel vreemd is die eis niet eens: Lion Capital kocht Hema in 2007 van Maxeda voor liefst 1,1 miljard euro. Het bedrijf werd vervolgens volgehangen met schulden, een beproefde tactiek van in vesteringsfondsen. Alleen pakte dat bij zonder slecht uit toen de crisis uitbrak. Rond 2010 kwam het nog bijna tot een verkoop aan Ahold, maar uiteinde lijk liep ook die overname stuk op de prijs. Daarna ging het snel bergafwaarts en schreef Hema jarenlang dieprode cij fers. Verkoopbaar Om het bedrijf 'verkoopbaar' te maken, kreeg de Nederlandse topman Tjeerd Jegen bij zijn aantreden zo'n drie jaar geleden nadrukkelijk de opdracht mee het Nederlandse karakter beetje bij beetje los te laten en Hema te transfor meren tot een internationale keten. Die transformatie lijkt zijn vruchten af te werpen. Inmiddels telt Hema circa 750 filialen, waarvan al 200 in het bui tenland. In België (97 filialen), Frankrijk (65 vestigingen) en Duitsland (10 filia len, 70 gepland) timmert Hema aan de TIJDSLIJN weg. Ook zit de keten in Groot-Brittan- nië, Luxemburg, Spanje en Oostenrijk. Met name Fransen en Spanjaarden zien Hema als hip. De winkels draaien daar beter dan hier in Nederland. Begin dit jaar zette het bedrijf koers naar het Midden-Oosten. Nog dit jaar worden drie winkels in Dubai geopend. Ook komt er een winkel in Oostenrijk. Intussen is een aantal kleinere Ne derlandse filialen al omgebouwd naar de internationale formule. Zo zijn de kleine opgangen met hoge rekken ver vangen en is er meer licht en ruimte in de winkels. Maar belangrijker: Hema draait aan zienlijk beter. Toch schreef het over 2017 nog altijd 31 miljoen euro aan rode cijfers in de boeken. Wel werd het laat ste kwartaal van vorig jaar met een piepklein winstje van zes miljoen euro afgesloten. De jaaromzet eindigde op 1,2 miljard euro, 3,5 procent hoger dan in 2016. Belgen Als Hema daadwerkelijk in handen van Core Equity komt, zou dit pas de tweede aankoop zijn voor het Belgische investeringsfonds. De investeerder werd vorig jaar oktober opgericht en heeft sinds die tijd 1 miljard euro opge haald. Volgens het FD wordt de helft van dat geld in Hema gestoken, terwijl de andere helft met schuld wordt gefi nancierd. Daardoor zou de schuld van de retailer flink dalen, waardoor er ruimte is voor verder internationale ex pansie. Core Equity is gevestigd in Brussel, maar is veel minder Belgisch dan op het eerste oog lijkt. Een deel van de mede werkers was voorheen werkzaam bij de Amerikaanse investeerder Bain Capital. Op de website meldt het in tegenstel ling tot veel andere investeerders te willen focussen op de lange termijn. Tegelijk worden kapitaalverschaffers wel jaarlijkse rendementen van 20 pro cent voorgespiegeld, vertelt een bron aan het FD. Dat lijkt haaks op elkaar te staan. Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. O vrijdag 11 mei 2018 GO Na licht verlies woensdag herstelde de uitgever zich prima. m Kwartaalcijfers van de roestvrijstaal- fabrikant werden door beleggers goed ontvangen. Zonder duidelijke reden zakte de verzekeraar flink weg op de Am sterdamse AEX. De maritiem dienstverlener ziet nog geen oplossing voor zijn problemen in Brazilië. Rotterdam/Brussel 1926: opening eer ste twee winkels 1927: eerste win kel buiten Amster dam 1928: de tiende winkel gaat open 1958: Hema intro duceert het fran- chisesysteem 1964: opening van eigen distributie centrum in Utrecht 1983: eerste editie Hema Ontwerp wedstrijd 1984: de eerste Hema in België 1997: 20 nieuwe winkels in België 2002: de eerste Hema in Duitsland 2006: de eerste Hema in Luxem burg 2006: opening handelskantoor in Zuidoost-Azië 2007: 400ste win kel opent. Maxeda verkoopt Hema voor 1,1 miljard aan Lion Capital 2009: eerste Hema in Frankrijk 2009: opening eerste stationswin kel Amsterdam CS 2010: de 500ste winkel gaat open 2011: 25ste editie Hema Ontwerp wedstrijd 2011: opening 600ste winkel 2012: opening eer ste stationswinkel op Gare du Nord - Parijs E o c IU Natasja de Groot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16