Apple gebruikt drones voor navigatiekaarten Agenten ontsnappen in boot aan PTSS EUWS 11 Italiaans kopstuk Augusto La Torro actief ondanks gevangenschap Maffiabaas Augusto La Torre, die in 1996 in Nederland werd opgepakt, leek 22 jaar lang een modelgevangene. Maar aan het eind van zijn straf kon hij zijn maffia-dna niet langer verbergen. Hij kocht wapens om zijn clan weer op sterkte te brengen. Zijn straf zit er bijna op, maar een te rugkeer naar zijn geliefde kustplaats Mondragone kan hij voorlopig verge ten. De 55-jarige maffiabaas Augusto La Torre wacht een nieuw proces en hoogstwaarschijnlijk een nieuwe veroordeling. Alles wijst erop dat de voormalige baas van de machtige La Torre-clan, die tentakels had in Schotland en Ne derland, oude glorietijden wilde la ten herleven. Zijn familieleden koch ten dit jaar automatische vuurwa pens om de lokale macht te grijpen. Eind vorige maand, in alle vroegte, lichtte de Italiaanse politie vier van hen van hun bed. Als La Torre had verteld waar hij zijn met drugshandel verdiende mil joenen had verstopt, was hij allang een vrij man geweest. Toen in 2003 zijn vrouw werd opgepakt, liep La Torre over naar justitie. Als spijtop tant biechtte hij veertig moorden van zijn clan op. Hij vertelde de politie plekken waar botresten lagen begra ven. Lichamen van slachtoffers had hij in een put laten gooien, waarna een handgranaat ze in kleine stukjes blies. Een barbaarse methode, die nog steeds 'alla Mondragonese' wordt genoemd. Ondanks al die bekentenissen gaf justitie La Torre geen strafverminde ring. De reden: hij gaf geen openheid over mogelijk honderden miljoenen die in een Nederlandse bankkluis zouden liggen. In Mondragone, de thuisbasis van de La Torres, is het in Nederland verborgen fortuin een be grip. 'Ik ben de Italiaanse bank niet', is onder Italianen een uitdrukking om aan te geven dat het geld je niet op de rug groeit. In Mondragone is dat ver basterd tot: 'Ik ben de Nederlandse bank niet.' La Torre, die behoort tot de Napoli- taanse mafïïatak Camorra, werd in de jaren 90 gezocht voor grote cocaï netransporten uit Zuid Amerika. Op de vlucht voor justitie week hij uit naar Nederland. Zijn steenrijke za kenpartner Raffaele 'Rockefeller' Barbato, die een Nederlandse vrouw had, bezorgde hem een slaapplek bo ven een schietclub. Door op kleidui ven te schieten, kon La Torre een beetje in vorm blijven. In 1996 kwam justitie hem op het spoor. Zo werd hij samen met zijn broer Antonio op Schiphol gearres teerd en aan Italië uitgeleverd. De vangst was groot nieuws. Camorra- baas La Torre had jarenlang met ijze ren hand over Mondragone gere geerd. Hoewel hij grote hoeveelhe den cocaïne en Nederlandse hasj im porteerde, verbood La Torre drugsge bruik in zijn woonplaats. Een man die toch begon te dealen, lokte hij naar een boerderij en schoot hem dood. Ook hield hij 'zijn' stad in de jaren 80, toen aids wereldwijd om zich heen greep, virusvrij door ieder een verplicht te laten testen. Mon dragone moest een plek blijven waar je zonder condoom seks kon hebben, vond La Torre. Toen een van zijn clanleden besmet bleek met het hiv- virus, wachtte hem de kogel. Zoals meer maffiabazen verdiende La Torre ook geld aan matchfixing. In 1999 had de Camorra veel geld inge zet op concurrenten van Marco Pan- tani, de grote favoriet in de Giro d'Italia. Toen Pantani in bloedvorm bleek en al dagen in de roze trui rondreed, greep de maffia in. La Torre biechtte later aan justitie op hoe de Camorra dopingartsen had laten om kopen om te rommelen met Pan- tani's bloedbuisjes. De renner werd uit de ronde gezet vanwege te hoge hematocrietwaarden. Celstraf Eenmaal in de gevangenis leek Au gusto La Torre zijn leven te beteren. Hij werd vegetariër en studeerde zelfs af als psycholoog. Maar, zoals ze Ik zit dan wel vast voor een lidmaatschap van de maffia, maar ik kan nog steeds mensenlevens beëindigen in Italië zeggen, een luipaard kan zijn vlekken niet veranderen. In februari 2015 startte de politie een onderzoek naar La Torre en onder meer zijn broer en zijn zoon. Vanuit zijn cel liet de Camorrabaas een officier van jus titie bedreigen die onderzoek deed naar zijn familie. Zijn boodschap was: „Ik zit dan wel vast voor maffia lidmaatschap, maar kan nog steeds levens beëindigen." Omdat belas tende telefoongesprekken zoals deze zijn opgenomen, krijgt La Torre het vermoedelijk zwaar in zijn volgende proces. Rest nog de vraag: wordt zijn ver moedelijk in Nederland gestalde mil joenenvermogen ooit nog gevonden? Een woordvoerder van de Landelijke Eenheid kon gisteren niet zeggen of Italië om Nederlandse hulp heeft ge vraagd in het nieuwe onderzoek naar de La Torre-clan. CUPERTINO Apple gaat drones inzetten om de navigatiekaarten van Apple Maps te verbeteren. Het bedrijf heeft toestemming gekregen om te experimenteren met drones in de staat North Ca- rolina, meldt techsite Tweakers. Apple is betrokken bij een van de tien projecten die van het Amerikaanse ministerie van Transport mogen meedoen met een drone-onderzoekspro- gramma. Hierbij mogen organisa ties onbemande luchtvaartuigen testen en komen zij in aanmer king voor uitzonderingen op de bestaande regels van de Federal Aviation Administration, zoals 's nachts vliegen en vliegen boven drukbevolkte gebieden. Apple bevestigt tegenover Reu ters dat het met de drones gaat testen en beelden van gezichten en kentekenplaten gaat vervagen bij publicatie. Het bedrijf zal nauw samenwerken met de staat North Carolina Een groot aantal partijen had- zich voor het programma aange meld. Onder meer Amazon en dronefabrikant DJI bevonden zich onder de 149 gegadigden, maar zij haalden de selectie niet. Het programma kan bedrijven een technologische voorsprong bieden in de dronesector. ROTTERDAM Ongeveer 150 agen ten uit de Rotterdamse eenheid kunnen dagelijks niet de straat op vanwege een posttraumatische stressstoornis (PTSS). Een speciale Rotterdamse aanpak is zo succesvol dat dit initiatief nu landelijke na volging krijgt: de mannen roeien. Agenten die lijden aan PTSS heb ben vaak last van nachtmerries, slaapstoornissen of spanningen door stressvolle gebeurtenissen tij dens het werk. Niet alleen het aan tal agenten dat niet aan het werk kan, is zorgwekkend. Volgens Hans van Dolderen, commissaris van de Rotterdamse politie, zitten er in deze regio ook meer agenten thuis ten opzichte van andere korpsen. „PTSS is binnen de eenheid Rotter- dam een issue. Grote regio, grote stad, er zijn veel zware incidenten, veel geweld tegen collega's. Meer dan 'normaal', voor zover je van normaal kunt spreken." Daarom kwam Van Dolderen, naast alle initiatieven die vanuit de landelijke top al worden genomen, met een eigen initiatief: meedoen aan een roeiwedstrijd. „Ik geloof dat als je deze collega's een nieuwe uit daging geeft, je veel kunt bereiken." Eind mei wordt het project geë valueerd, maar zowel de deelne mers als de leiding van de Rotter damse politie zijn al zo enthousiast, dat Amsterdamse agenten binnen kort ook al met elkaar de boot in stappen. Vanwege de kosten is een vervolg nog niet zeker, maar de in tentie is er volgens Van Dolderen. „Wellicht weer een volgende groep en een eigen boot. Vanuit goed werkgeverschap wil ik het zeker verder verkennen. De mensen zijn ons grootste kapitaal." vrijdag 11 mei 2018 GO 'Maffiabaas verstopt fortuin in Nederland' Koen Voskuil Mondragone De maffiabaas kort nadat hij werd opge pakt. Hij zit inmiddels al meer dan twee decennia in de cel. —Augusto La Torre Een recente foto van Augusto La Torre. Door samen te roeien, verwer ken de agenten hun trauma's. FOTO SANNE DONDERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11