k. w:£ej>iE\>WAt „nSv we kenden het helemaal niet' 7 dagen Duitsland 9 AN° NiENk Vader geeft stelende zoon aan boomstammen ook om hun beelden te verplaatsen, dus hun ongelooflijke beeldcultuur was op een gegeven moment niet meer mogelijk door gebrek aan hout. Ze waren gedwongen over te gaan op een andere cultuur: een vogelcultuur, die beter aan sloot bij het nieuwe ecologische evenwicht op het eiland. Ze konden nog een beetje aan de kust vissen. En met zeefruit en af en toe een eitje hebben ze zich gered. Wel duurzaam, maar toch een beetje kaler." I N DE^E 2.itf£N ALLE Ehk0LENU=IV. Scrrnyt 0P éi- -UMUw^ei vomck De dief die de laatste weken van zeker twintig dure auto's emblemen stal in Tilburg, is achterhaald. De vader van de 15-jarige verdachte herkende zijn zoon op bewakingsbeelden die maandagavond in Bureau Brabant werden getoond. De embleemdief stuurde in maart een excuusbrief naar een van de auto-eigenaren, nadat hij ontdekte dat hij recht in de bewakingscamera had gekeken. De auto-eigenaar schreef op Fa- cebook dat hij de beelden naar buiten zou brengen als de dief zich niet zou melden. De jon gen meldde zich anoniem in een klassieke excuusbrief. 'Het spijt mij zeer. Ik weet niet wat mij bezielde', stond erin. Ook stuurde hij een tas mee, vol met gestolen auto-emblemen. Hij is gisterochtend verhoord. Ebola steekt weer de kop op L 'Eenzame haan is geen feest' Twee doden bij treinongeluk Angstige bemanningsleden schoten bij dat eerste contact zo'n tien bewoners dood. We moeten alert blijven met Paaseiland, vindt Boersema. Maar hij ziet geen urgent pro bleem. De gevolgen van kli maatverandering zullen er be scheiden zijn, denkt hij. „Bijna heel Paaseiland ligt royaal boven zeespiegelniveau, dus de stij ging van het water is niet direct problematisch. Het is geen eiland zoals in de Stille Zuidzee, met uitgestrekte lage stranden en palmboompjes. De erosie die kan optreden als het allemaal wat droger wordt, zal ook nau welijks effect hebben op Paas eiland. Ik zie het niet als het meest bedreigde eiland als ge volg van de dingen die ons de komende 50 of 100 jaar te wach ten staan." Missen We kunnen wel iets heel anders leren van de geschiedenis van Paaseiland, stelt Boersema. Na melijk dat er gaandeweg heel veel kan verschralen in onze leef omgeving, zonder dat wij het als zodanig ervaren. We passen ons aan en weten een paar generaties later al niet meer wat we missen. En dat is verontrustend, vindt hij. Ook de Paaseilanders pasten zich steeds aan. Hun bomen ver dwenen. Deels door de kap, deels doordat jonge bomen werden weggevreten door ratten. „Zon der bomen konden ze geen zee waardige kano's meer bouwen. Daardoor verdween zeevis van hun menu. Ze gebruikten die Vrolijk De Paaseilanders raakten niet gedeprimeerd door hun boom loze eiland. De Nederlanders en andere Europeanen die aan wal kwamen, beschreven altijd een redelijk vrolijk en gezond volk je. In de tweede helft van de ne gentiende eeuw woonden er ongeveer 4.500 mensen. Het ging fout toen Peruaanse ar- beidsronselaars het eiland over vielen. Boersema: „Die hebben in 1863 ruim 1.400 Paaseilanders meegenomen. Dat is een enorm drama geworden. Ze werden allemaal ziek en velen gingen dood. Er zijn uiteindelijk vijf tien overlevenden teruggekeerd naar het eiland. Maar die had den ziektes onder de leden, waardoor er nog meer Paasei landers omkwamen. Uiteinde lijk bleven er 110 over. Maar die hebben hun geschiedenis gereset en hun eigen cultuur deels heruitgevonden." bestaat dus dat het veulen met zware afwijkingen wordt gebo ren." Voor de zekerheid heeft ze een test laten uitvoeren bij de merrie, waarvan de uitkomst bin nenkort bekend wordt. Een paard draagt een veulen iets meer dan elf maanden, dus het duurt nog een hele tijd voordat het lot van het veulen bekend is. „We hebben er ook wel over nagedacht de drachtigheid te stoppen, maar dat hebben we in overleg met de dierenarts toch niet gedaan. Het hartje klopte gewoon." Naast de gezondheidskwestie is er ook het financiële verhaal. Een inseminatie is prijzig, die kost al snel 1.000 tot 1.500 euro. Als die uiteindelijk leidt tot de geboorte van een veulen met potentie, is de opbrengst een veelvoud daarvan. Zo'n veulen kan zomaar 16.000 tot 50.000 euro opleveren, zegt Brem- mer. Op dit moment denkt ze nog niet na over stappen tegen de eige naar van de hengst. Eerst wacht ze de uitslag van de - door de heng- steneigenaar betaalde - test af. So wieso vindt ze, net als een aantal andere fokkers, dat er niet meer doorgefokt mag worden met de hengsten die drager zijn van WFFS. „Ook als een veulen geen afwijkingen krijgt, bestaat de kans dat het afwijkende gen aan het dier is doorgegeven. Dat blijft in de toekomst toch een risicofactor." Veulens met WFFS worden soms dood geboren. Als ze bij de geboorte nog wel leven, hebben ze ernstige huidafwijkingen, krijgen ze snel pijnlijke wonden of heb ben ze last van gewrichtsproble men. Doorgaans sterven ze al snel of moeten ze worden geëuthana- seerd. Dat ook veelgebruikte Neder landse hengsten drager van het 'foute' gen zijn, heeft een flinke schokgolf veroorzaakt. Paarden stamboeken NRPS en KWPN zijn er uiterst alert op. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 7ocpg Kasteelhotel diner 3 dgn Den Helder/Texel woensdag 9 mei 2018 GO Paaseiland o hoort bij Chili A De excuusbrief van de jonge dief. foto buurtpreventie koolhoven TILBURG KINSHASA In de Democratische Republiek Congo zijn twee gevallen van het zeer be smettelijke ebola vastgesteld. Van tien andere mensen wordt gedacht dat ze de ziekte hebben, maar is dat nog niet zeker. De ebola- gevallen zijn ontdekt in de noordweste lijke stad Bikoro. Congo verklaarde in juli vorig jaar dat de toen heersende ebola-epidemie voorbij was. SCHIERMONNIKOOG Dierenorganisaties willen een verbod van de traditie op Schiermonnikoog om een haan drie dagen lang op te sluiten in een mand op een 18 meter ho ge mast. Dit hoort bij het Kallemooifeest. AICHACH In het zuiden van Duitsland zijn twee mensen om het leven gekomen door een treinongeluk. Veertien anderen raakten gewond. Hoe het ongeluk bij Aichach kon gebeu ren is nog niet dui delijk. Een passa- gierstrein en een goederentrein bot sten maandagavond op elkaar. De machi nist van de passa- gierstrein en een passagier overleef den de klap niet. Stenen beelden Bevolking: 4000 Oppervlak:163,6 km2 Bezoekers: 50.000 /jr De wereldberoemde beelden op Paaseiland. FOTOSHUTTERSTOCK Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Gezellig familiehotel, dichtbij Duisburg en Essen. Tip! Natuurpark Hohe Mark. 6 nachten in 3* Art Inn Hotel Dinslaken (8,0) -7 O 6 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren, wifi, wandel- en fietsroutes Aankomsten t/m dec. Betaal pas bij aankomst! 4* Kasteel Coevorden (8,1) 3* Hotel Den Helder (7,8) gratis wifi 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt lx een 3-gangen diner lx diner (dagschotel) Gratis parkeren en wifi OD*B Incl. bootkaartje Texel DjF»™

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9