'Dat paarden-gen was schrikken, Klimaatverandering heeft bescheiden effect op uniek stukje aarde 8 Volgens de VN moeten we ons zorgen maken om Paaseiland. Maar deze eeuw verdwijnt het heus niet in de golven, stelt Paaseilanddeskundige Jan J. Boersema. Verschraling is een groter gevaar. Terwijl er veel plekken op aarde zijn die ern stiger worden be dreigd, pikten interna tionale media vooral Paaseiland uit het VN-rapport. Waarom eigenlijk? Omdat Paas eiland met zijn mysterieuze beel den - die allemaal met de rug naar de oceaan staan - nog steeds een magische klank heeft, zegt Jan J. Boersema, hoogleraar Grondsla gen van de Milieuwetenschappen in Leiden. Dé Nederlandse Paas eilandexpert schreef een boek over het afgelegen eiland, 3.700 kilome ter uit de Chileense kust. Het ei land is voor sommige wetenschap pers model geworden voor de risi co's die mensen nemen als ze slecht omgaan met de natuur en bijvoorbeeld te veel bomen kap pen. Maar Paaseiland heeft ook een Nederlandse connectie, van wege de naam die het kreeg van de Nederlandse ontdekkingsreiziger Jacob Roggeveen die het eiland aandeed op paaszondag in 1722. Sabrina Bremmer uit het Drentse Meppen heeft net een test laten doen. Ze wacht in spanning het lot van haar drachtige merrie af. Met zorg koos ze het zaad voor haar uit. Het luistert nauw, in de paarden- wereld. „Je zoekt een hengst uit die qua eigenschappen het beste bij de merrie past", zegt Bremmer, die sinds een jaar of zeven fokt, zowel voor de verkoop als voor eigen ge bruik. „Als je een merrie hebt die heel wild is, kun je beter geen hengst kiezen die dat ook is. Dan bestaat de kans dat het veulen on handelbaar wordt." Zo puzzelen fokkers voort, tot ze een wederpartij vinden die op zo veel mogelijk punten een goede match vormt. In het geval van de merrie van Bremmer was dat ei genlijk Lord Leatherdale, een hengst uit de Brabantse stal van Van Olst Horses. „Omdat dat logis tiek moeilijk was, hebben we uit eindelijk voor Everdale gekozen, een zoon van Leatherdale. Zes we ken geleden is de merrie geïnsemi- neerd." Afwijkend Onlangs bleek dat Everdale een van de hengsten is die het afwijkende WFFS-gen in zijn bloed heeft. Dat kan, als hij wordt gekruist met een merrie die ook drager is van het gen, leiden tot de geboorte van een veulen met ernstige gezondheids problemen, in de meeste gevallen met dodelijke afloop. „Dat was schrikken", vertelt Bremmer. „We hadden er nog nooit van gehoord. Maar de kans woensdag 9 mei 2018 GO 'Paaseiland niet zomaar opgeslokt door de zee' Bob van Huët Paaseiland expert Jan J. Boersema. TTgiv - Mark Meppelink en Sabrina Bremmer met hun merrie die is geïn- semineerd met zaad van een hengst met WFFS. foto eric brinkhorst Veel Nederlandse paardenfok kers zitten in onzekerheid, nu bekend is dat de gevaarlijke genafwijking WFFS ook in Ne derland voorkomt. Ze willen weten of ook hun paard drager is van het gen. Sander van Mersbergen Meppen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8