Advocaat wil Van Agt horen over einde treinkaping in 1977 a 7 OUD-PREMIER DRIES VAN AGT Oud-Premier Dries van Agt is boos en verdrietig over de aantijging dat hij de opdracht heeft gegeven om de Molukse trein kapers in 1977 dood te laten schieten. Oud-premier Van Agt, was in 1977 minister van Justitie. Drie voor malige officieren heb ben onlangs getuigd dat de militairen die destijds de trein moesten bestormen de opdracht kre gen om alle kapers te doden. Van Agt zou die opdracht gegeven hebben. In 1977 kaapten negen gewapende Molukkers de trein bij De Punt. Bij de bestorming van de trein, na drie weken onderhandelen, stierven zes kapers en twee gegijzelden. De nabe staanden stellen dat een aantal van de kapers al uitgeschakeld was en dat ze daarna geëxecuteerd zijn. Om dat te bewijzen, zijn ze een proces be gonnen. De advocaat van de nabe staanden, Liesbeth Zegveld, wil Van Agt nu oproepen als getuige. Van Agt: „Ik heb al een aantal ma len gezegd dat die aantijging vol strekt ongegrond is. Dat het eenvou digweg niet waar is. De waarheid is eerder andersom. Wij hebben het consigne uitgegeven: neem zo weinig mogelijk mensen het leven. Dat is het verhaal. De werkelijkheid en de waarheid. Ik voel me ongelofelijk be smeurd en tekortgedaan." „Ik ben verplicht te verschijnen als de rechter me oproept. Tenzij ik doodziek in een ziekenhuis lig. En ik zou bijna doodziek worden van deze buitengewoon pijnlijke aantijging." „Die hoop begin ik te verliezen. Het komt telkens terug. Ik voel me daar echt beledigd door. Zwaar tekort ge daan ook. Ik kan me nog steeds niet voorstellen dat serieuze mensen een van ons daar toe in staat acht. Toen niet en nu niet. En dan gaat het niet alleen om mij. Ik ben de enige die nog leeft, maar we hebben het hier ook over lieden als Joop den Uyl, en Max van der Stoel. Mensen van deze morele kwaliteitdaar past deze aan tijging niet bij." „Ik doe daar geen uitspraken over. Ik wil de rechter niet beïnvloeden." „Dat kun je niet stellen! Op basis van de kennis die ik toen had, hebben we naar waarheid de vragen beant woord." „Ik kan alleen zeggen wat ik al gezegd heb. Ik heb geantwoord met de ken nis die ik toen had. Die kogelregen? Er zijn aanmerkelijk meer kogels af gevuurd dan ik had verwacht. De kop van de trein werd beschoten, maar de gedachte was dat de gijzelnemers weg zouden duiken en dat ze dan he lemaal niet gewond zouden raken. Dat was de bedoeling en dat was ook de instructie. Ik heb geen onwaarhe den gesproken." Gisteren werd bekend dat Zegveld de voormalige CDA-politicus wil la ten oproepen om te getuigen. De ad vocaat staat na bestaanden bij van twee dood geschoten Mo lukse treinkapers. De advocaat kreeg eind januari de eerste twee nieuwe verklaringen van voormalige officieren binnen die zeggen dat de mariniers achter de scher men van hogerhand de op dracht hadden gekregen om de kapers niet gevangen te nemen, maar dood te schie ten. Dat is in strijd met in ternationale regels. Vorige week kwam daar nog een derde verklaring bij. Ze zeg gen dat ze een en ander van anderen hebben gehoord. Ze waren niet zelfbij de ac tie. bloedt. Hij moet nu open heid van zaken geven. Ie dereen moet zijn verant woordelijkheid nemen in deze zaak. Die ligt niet al leen bij de mariniers." „Voor het eerst komen er drie officieren naar buiten die op verschillende mo menten van hun comman dant hebben gehoord dat ze de kapers niet gevangen moesten nemen, maar moesten doodschie ten. De mariniers die we tot nu toe hebben gehoord, ontkenden dat steeds, ook toen we ze onder ede hoorden bij de rechter. Dat waren geen officieren. De ver klaringen zijn belangrijk, omdat wij zo mogelijk toch de leiding kunnen horen." „Deze mensen zijn al een hele tijd met deze zaak be zig, maar vroegen zich af waar en hoe ze hun infor matie kwijt konden. Ze kunnen niet tegen onrecht en vinden dat de nabestaan den recht hebben op het hele verhaal." Zegveld hoorde vorig jaar elf oud-mariniers over hun handelen bij De Punt. Net als de Nederlandse staat ontkenden die dat er zo'n geheime geweldsinstructie was. Uit hun verklaringen bleek dat ze direct op de ka pers schoten, zonder te kij ken of die zich overgaven. L MET STUKKEN ALS ROYAL SALUTEENBANDOF BROTHERS woensdag 9 mei 2018 PC Joris Gerritsen -4 Dries van Agt, toenmalig minister van Justitie, fotohh Nijmegen Als u opgeroepen wordt als getuige, gaat u dan? Het duikt keer op keer op. Komt u hier ooit nog vanaf? Het is ruim veertig jaar geleden. U bent juridisch onderlegd. Kan men u nog iets nadragen? U hebt destijds ook Kamervragen beantwoord. Je kunt stellen dat u toen niet de waarheid sprak tegen de Tweede Kamer. U stelde toen bijvoorbeeld dat er geen kapers door een kogelregen zijn getroffen. Dat was wel zo. Advocaat Liesbeth Zeg veld heeft niets persoon lijks tegen oud-premier Dries van Agt. Maar de on derste steen moet boven komen in een proces over de treinkaping bij De Punt in 1977, zegt ze nu drie mariniers met nieuwe ver klaringen komen. Raymond Boere Den Haag U heeft Van Agt boos en verdrietig gemaakt. Hij zegt dat de aantijging volstrekt ongegrond is. Wat vindt u daarvan? „Ik ken hem heel goed. Het is ook niets persoonlijks te gen hem. Maar ik kan niet net doen alsof mijn neus Hoe belangrijk zijn deze nieuwe verklaringen? Waarom komen deze mariniers nu pas met hun verklaringen? Op zaterdag 26 mei 2018 om 14.30 uur geeft het Vrijwillig Fanfarekorps der Genie een bijzonder openluchtconcert in de 'binnentuin' van het Watersnoodmuseum. Het orkest vertelt met haar muziek het verhaal van Ramp, Hulp en Wederopbouw, en de Deltawerken. Het concert staat in het teken van de 65-jarige herdenking van de Watersnoodramp van 1953. Inclusief Wat: Uniek openluchtconcert Waar: Watersnoodmuseum te Ouwerkerk Wanneer: Zaterdag 26 mei 2018 Hoe laat: 14.30 uur Prijs: 6 (i.p.v. 10) p.p.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7