Schatten uit het muZEEum gaan digitaal PZC zoekt bezorgers! €200 10 ZE Zeeland Solar gaat over een maand in bedrijf r start premie Krantenbezorgen.nl woensdag 9 mei 2018 Het Zeeuwse maritiem MuZEEum werkt hard aan de digitale ontsluiting van de collectie. Veel is al online te vinden op collectienederland.nl René Hoonhorst Vlissingen Het muZEEum laat op het di gitale platform niet alleen zien wat bezoekers in het museum tegenkomen. Ook bijzon dere kunstwerken en voorwerpen uit hun depot zijn te vinden. Op collectienederland.nl zijn de verza melingen van meer dan negentig musea en culturele instellingen te vinden. De Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed is de grote initiator van het ontsluiten van museale collecties. Dit is ook voor de musea zelf van groot belang, zegt hoofd collecties Pol Verbeeck van het muZEEum. Die kunnen zo inventariseren of andere musea bezittingen hebben, die zij zelf voor een overzichtsten toonstelling kunnen gebruiken. Dat geldt ook voor buitenlandse musea en instellingen, omdat de site is gekoppeld aan Europeana, waar digitale presentaties uit heel Europa zijn te zien. Daarnaast biedt het systeem het muZEEum ook de gelegenheid 'online-presentaties' uit de collec tie (en uit andere collecties) te la ten zien op haar website. Verbeeck staat te trappelen om mensen meer schatten uit het archief te laten zien. „We zijn een Vlissings mu seum. Maar we zijn als specialist in onderwaterarcheologie ook voor de rest van Nederland interessant." Verbeeck denkt vooral aan de verzameling voorwerpen uit de Rooswijk, een VOC-schip dat ver ging voor de kust van Engeland. Mensen die stukken uit de col lectie van het Vlissingse mu ZEEum willen raadplegen, vinden nog niet alle informatie. Veel voor werpen moeten nog worden gefo tografeerd en beschreven. Ver beeck: „Daar zit nog jaren werk in." EDLUKOll Tanneguy Descazeaud, directeur Zeeland Refinery. foto lex de meester Wij zoeken bezorgers voor de bezorging van de ochtend kranten, waaronder PZC, de Volkskrant en AD. 6 dagen per week verwachten abonnees hun krant voor 07.00 uur 's ochtends in de brievenbus (op zaterdag voor 08.00 uur), Je bezorgt gemiddeld 1 tot 1,5 uur per dag, De minimumleeftijd is 15jaar (voor grotere wijken 18 jaar). Startpremie 200 Wij zoeken bezorgers in onder andere: Coes Kapelle Ben of ken jij iemand die op zoek is naar een goede bijverdienste? Meld je aan! Frank Balkenende Nieuwdorp Naast Zeeland Refinery in het Sloegebied groeit een ruim 11 hectare ofwel 22 voetbalvelden groot zonnepark. De olieraffina derij van de aandeelhouders To- tal en Lukoil zet daarmee niet de eerste, maar wel een zeer zicht bare stap naar verdere vergroe ning. Total Solar, een onderne ming binnen de Total Group, legt het park aan. Het kwik wijst 27 graden aan. De zon brandt op de schedel. Op de zonneweide van Zeeland Solar, zoals het park officieel heet, mon teren installateurs zonnepanelen. Het is deze dag dorstig werk. Jam mer dat de stekker er nog niet in zit, want op zo'n zonovergoten dag kunnen de in totaal 28.440 geplande zonnepanelen 12,5 me gawattuur leveren. Genoeg om de helft van het aantal huishoudens in de gemeente Borsele (4300) van groene stroom te voorzien. Over een dikke maand is Zeeland Solar gereed en kan er wel energie worden geoogst. Zeeland Refi nery kan dan 23 procent van zijn energiebehoefte uit het zonne park 'tappen'. De zonneweide moet 25 jaar meegaan. Algemeen directeur Tanneguy Descazeaud kijkt vergenoegd uit over het zonnepark in aanbouw. „Ik ben blij en ook trots. Al jaren hebben we ambitie om efficiënter met energie om te gaan. We wil len de beste en energiezuinigste raffinaderij van Europa zijn. Dit park is een nieuwe stap om nog duurzamer te werken." De keuze We willen de beste en energiezuinigste raffinaderij van Europa zijn - Tanneguy Descazeaud, directeur Zeeland Refinery om een kwart van de energiebe hoefte uit zonnestroom te halen, is deels puur lijfsbehoud. Als de vraag naar op olie gebaseerde pro ducten vroeg of laat daalt, zijn de groenste en energiezuinigste raf finaderijen de laatsten die de poort moeten sluiten. „Zeeland Refinery wil de laatste der Mohi kanen zijn", zegt Descazeaud glimlachend. Hydrocracker De raffinaderij is al ruim tien jaar bezig om energiezuiniger te pro duceren. Energiekosten vormen 60 procent van de productiekos ten, dus daar is winst te behalen. De aandeelhouders Total (55 pro cent) en Lukoil (45 procent) heb ben honderden miljoenen euro's geïnvesteerd om de raffinaderij energie-efficiënter te maken. Zo is in 2014 de hydrocracker sterk verbeterd. De 'kraker', de grootste ter wereld, is het kloppend hart van de raffinaderij. De hydrocrac ker kan zware gasolie verwerken tot verschillende soorten brand stoffen. Voor de toenmalige mi nister Kamp van Economische Zaken reden om bij de herope ning in Vlissingen-Oost het lintje te komen doorknippen. Om de capaciteit te vergroten, be sloten de aandeelhouders vorig jaar nog eens 40 miljoen euro in de hydrocracker te pompen. Niet alleen op eigen terrein wil Zeeland Refinery vergroenen. „We zoeken ook nadrukkelijk sa menwerking met andere bedrij ven. Ik noem onze restwarmte die we doorsluizen naar Martens Ha venontvangstinstallatie en de Co- vra", zegt Descazeaud. Zeeland Refinery neemt ook deel aan het platform Smart Delta Resources, waarin elf grote industriële be drijven samen zoeken naar ma nieren om minder CO2 uit te sto ten. Vorige maand presenteerden ze hun plan: 85 tot 95 procent minder C02-uitstoot in 2050. Ambitieus. Descazeaud: „Om dat te halen, zullen we CO2 deels moeten opslaan." BE Zonnepark voedt Zeeland Refinery na drie maanden goed bezorgen*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 68