Kuuroord Boterhoek: mooi plan, mits... Bescherming voor strandplevier 6 Scharendijke wil niet alsnog toeristen Niemand die maandagavond het erf van de Boterhoek kwam oplo pen, kon onder een stevige schou derklop van Jan Gaanderse heen. Er waren verse bolussen en kisten vol frisse appels. Op de akker ston den borden met strakke artist im- pressions. En aan de geluidsinstal latie in de oude kapschuur kon menig gemeentehuis nog een puntje zuigen. De presentatie die architect Jan- Harmen van den Hamer en pro jectontwikkelaar Jeroen Plaisier hielden, was tot in de puntjes ver zorgd. Dat moest ook wel: dit was het moment waarop zij Scharen dijke en de Schouwse gemeente raad, beide goed vertegenwoor digd, moesten overtuigen. Dat lijkt deels te zijn gelukt. Freek Zuidmeer, die aan dezelfde Weelweg woont, was onder de in druk van het plan en de onderbou wing van medici die stellen dat be hoefte bestaat aan plekken waar mensen kunnen herstellen van hun verslaving of burn-out. „Dit is zo anders dan wat we al hebben hier. Tenminste, als het wordt zo als voorgesteld. Daar ga ik maar vanuit." Ik vraag me af of er goede afspraken worden gemaakt Dat deed ook kersvers raadslid Jet van Gent, nota bene van Groen- Links. „Ik weet dat er veel boos heid heerst in het dorp, maar ik ga altijd uit van het goede van men sen. En ik vind dit een prachtig plan. Dit past hier!" Collega-raadslid Johan Panne- koek van Christen Unie was het daarmee eens, maar toonde zich argwanend. „Het plan ligt niet vast genoeg. Ik kan mijn kiezers niet uitleggen dat dit geen recreatie is." En als het dan niet is, dan wordt het dat wel, waarschuwde Scha- rendijkenaar Willem Dijkshoorn. „Dat trucje kennen we inmiddels. Zonde, want deze akker is goede bouwgrond." Die nieuwe woningen zijn hard nodig, zei Kees Louwerse. „Ook voor alle mensen die op dat kuur oord zouden komen werken. Laat de gemeente eerst maar eens een bouwlocatie aanwijzen. Dan mag dit plan van mij worden uitge voerd." „Maar wat nou als de exploitant failliet gaat?", vroeg Gerard Cobus sen, eigenaar van camping Duin en Strand. „Ik twijfel niet aan jullie oprechtheid, maar ik vraag me af of er goede afspraken worden ge maakt. Of alles wel stevig vast komt te liggen. Oók dat het echt geen park wordt." Want daar zit het pijnpunt in Scharendijke. Niemand wil nog extra parken. Wij ook niet, bena drukte architect Van den Hamer. Dat geloofde iedereen ook wel. „Maar wat gebeurt er als het kuur oord niet gevuld raakt?", vroeg An neke Elenbaas zich hardop af. „Ko men er dan niet toch gewoon toe risten? En wordt het dan niet als nog een park? Het is zonde voor de eigenaren. Ik badminton al heel lang met Marian Gaanderse. Ik gun de familie een goede afloop." Rennen kan-ie als de beste, maar broeden gaat de strandplevier minder makkelijk at. Zijn favoriete broedplek is ook populair bij recreanten. Een beschermd vogeltje is het, de strandplevier. Die zijn eitjes het liefst uitbroedt in het overgangsge bied tussen strand en duinen. Om dat ook recreanten daar graag rond hangen, gaat het met de vogel niet zo goed. Het plan is de broedlocatie van de strandplevier, op het Ver- klikkerstrand bij Nieuw-Haam- stede, bij wijze van proef te be schermen. Dat gebeurt tijdens het broedsei- zoen van 15 mei tot en met 15 juli. Met 80 centimeter hoge paaltjes en touwen wordt een gedeelte van het strand afgeschermd in de hoop dat het broedsel jonkies oplevert. Jaarlijks trekt het Verklikker- strand meerdere broedpaartjes aan, maar natuur en recreatie gooien elke keer weer tussentijds roet in het eten. Vlogen er in Nederland in 1974 nog meer dan 800 broedpaart jes rond, inmiddels is dat aantal tot 150 gekelderd. Reden voor Staats bosbeheer om de plekken af te schermen. De gemeente Schouwen-Duive- land gaat met dat plannetje ak koord. Het Verklikkerstrand staat al als natuurstrand te boek, is niet su- perdruk en er blijft voldoende ruimte over voor de recreant die langs de waterlijn loopt. Naaktstrand Vanachter de touwen valt het broe dende vogeltje misschien zelfs wel te bewonderen. Voor bezoekers van het nabij gelegen naaktstrand wordt een corridor gemaakt, zodat ze naar de zee kunnen lopen. Ook ligt in de buurt een 'calamiteiten route', die van de gemeente altijd beschikbaar moet zijn. De gemeente heeft vliegensvlug ingestemd met het plan, maar be nadrukt dat het om een 'pilot' gaat die na twee maanden wordt geëva lueerd. Mochten er negatieve effecten optreden, dan kan de stekker er zonder problemen weer uit worden getrokken. IN DE REGIO Presentatie cd Anne-Marith Motortoer Bommenede Expositie Leny de Vos Rommelmarkt MIJN DORP, MIJN STAD Woensdag Donderdag woensdag 9 mei 2018 SD Mooi plan, daar zijn de meesten op de Boterhoek het wel over eens. Maar de inwoners van Scharendijke willen wel de zeker heid dat het vitaliteitsresort niet alsnog een vakantiepark wordt. Wendy Wagenmakers Scharendijke - Gerard Cobussen Esme Soesman Nieuw-Haamstede Strandplevier. fotochieljacobusse ZIERIKZEE Anne-Marith Boone presenteert zater dag haar nieuwste cd. Ze verzorgt de presentatie op de Sauter vleugel bij Jacobs Guitars, 's Middags zijn ook de cd's te koop. Van 14.00 tot 15.00 uur is iedereen welkom. ZONNEMAIRE De achtste editie van de Bommene- demotortoer vindt zaterdag plaats. De tocht vertrekt van uit Zonnemaire. Vanaf 08.15 uur is het verzamelen bij Café Bommenede en staan de brood jes, koffie en thee klaar. De kosten be dragen 5 euro. Deelname aan de lunch en het buffet na afloop brengen extra kosten met zich mee. De terug komst is omstreeks 17.00 uur. Vanaf 19.00 uur is er live muziek in het café. Aanmelden kan via de website cafe- bommenede.nl. BROUWERSHAVEN In De Kunstcadeau winkel opent zater dag de schilderijen expositie 'Een leven in kleur' van kun stenares Leny de Vos. De kunstena res werkt met acryl en maakt vooral ab stracte schilderijen. De opening begint om 16.00 uur. De expositie is te zien tot en met donder dag 21 juni en is ge opend van woens dag tot en met za terdag, van 11.00 tot 17.00 uur. RENESSE Zaterdag wordt rondom de kerk een rommel- en boekenmarkt ge houden. BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis, 09.30- 12.00 uur: Bridge Vrouwen van Nu; Museum de Burghse Schoole, vanaf 13.00 uur: Wandeling door Bos, Duin en Burgh; ELLEMEET Dorpshuis, 09.50 uur: 55 plus Yogales door Lena Span, 13.00-17.00 uur: Bil jartvereniging Tou ché; 19.30 uur: Yo gales door Ingrid Geers; NOORDGOUWE Dorpshuis,18.30: Repetitie Muziek vereniging Con Amore; 20.00 uur Badmintonavond; OOSTERLAND Dorpshuis de Oos terhof, 13.30 uur: Koersbal; RENESSE Blikmuseum de Blikvanger, 14.00- 17.00 uur: Expositie Speelgoed uit Grootmoeders tijd; Centrum, 8.00- 14.00 uur: Seizoen- smarkt; SEROOSKERKE Dorpshuis, 13.00- 16.30 uur: Biljarten; SCHARENDIJKE Beachclub Perry's, 10.00-11.00 uur: Yoga on the Beach; ZIERIKZEE Stadhuismuseum, 11.00-17.00 uur: Zeeuwse Meesters uit de Gouden Eeuw; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 14.00- 16.30 uur: Inloop Breek de Week; BURGH-HAAM- STEDE Centrum Haam stede, 10.00-17.00 uur: Hemelvaart- smarkt; Waterleidingpomp station 13.30-15.30 uur: Excursie Meeuwenduinen; RENESSE Dorpshuis, 21.00 uur: Hemelvaartparty met Copycat; SCHARENDIJKE Informatiecentrum op de Brouwers- dam, 10.00 uur: Wandelexcursie over de Kabbe- laarsbank; ZIERIKZEE Het Luitje, 15.00 uur: Rondvaart Zeehon densafari. DOBBEREN IN DE HAVEN ZIERIKZEE Lekker een beetje dobberen in de Oude Haven van Zierikzee lijkt met deze hitte geen straf. Maar dat voelt vast anders voor de duikers van onderzoeksbureau Nebest. Zij inspecteren twee dagen lang de kademuur van de Zierik- zeese haven, om te kijken hoe het met de eeuwenoude houten fundering gesteld is. Dat doen ze in opdracht van de ge meente Schouwen-Duiveland. Er worden ook monsters geno men die door een lab worden onderzocht. De kademuren zijn aan een grote onderhoudsbeurt toe. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 62