4 5 Brussel wil ban op rietjes en wattenstaafjes 5 Iran woedend, teleurstelling bij Europese landen Hoofdpunten Iran-deal 2015 Tramp wil juist nieuwe, harde strafmaatregelen tegen Iran leid. Iets wat de IAEA tegenspreekt. Ook inhoudelijk rammelt het ak koord, aldus Trump, en hebben de afspraken een te korte looptijd. Na 8,5 jaar mag Iran dertig moderne cen trifuges voor het verrijken van ura nium testen. Na vijftien jaar, in 2030, vervallen alle restricties op de verrij king van uranium en de voorraadvor- ming. Trump stoort zich ook aan wat er niet in staat: stopzetting van het testen en de productie van ballisti sche raketten voor de lange afstand, en beteugeling van de Iraanse 'agres sie' in het Midden-Oosten, in vooral Syrië, Libanon en Jemen. Donald Trump is daarom juist een groot voorstander van nieuwe, harde straf maatregelen tegen Iran. In eigen land krijgt Trump steun van zijn eigen Republikeinse partij en van de joodse lobby. In het Midden- Oosten krijgt hij bijval van vooral Israël en Saoedi-Arabië, de twee aartsvijanden van Iran. Iraanse lei ders roepen herhaaldelijk dat zij de joodse staat willen vernietigen en met Iraanse troepen in Syrië staan zij aan de grens met Israël. Premier Netanyahu noemt het akkoord 'een ramp', omdat 'Iran in het geheim blijft werken aan kernwapens'. Vo rige week nog overlegde hij daarvoor 100.000 documenten die dat zouden bewijzen. Saoedi-Arabië en Iran strijden op hun beurt om de hege monie in de regio. Het is ook een clash tussen de soennitische meer derheid in het Midden-Oosten, ge leid door Saoedi-Arabië, en de sjiie ten, aangestuurd door Iran. De drie Europese landen zullen er, met instemming van Rusland en China, alles aan doen om het akkoord overeind te houden. Volgens hen werkt de deal wel degelijk. Achter de schermen zullen zij Iran proberen te bewegen tot aanvullende afspraken, over onder meer looptijd, in de hoop dat Trump zijn mening herziet. Iran spreekt al weken dreigende taal rich ting Washington. Als Trump zich te rugtrekt, wordt het kernwapenpro gramma weer opgestart, aldus leiders in Teheran. Toch gaan analisten er van uit dat Iran zich voorlopig aan het akkoord zal houden, ter bescher ming van zijn financieel-economi- sche belangen. De positie van Rou hani wordt verzwakt. Enerzijds door REACTIES t Kernprogramma wordt opgestart nadat VS zich terugtrekt, dreigt Iran ultra-conservatieven die aan kracht winnen, anderzijds door toene mende kritiek uit de samenleving. Iraanse burgers klagen erover dat het kernakkoord nauwelijks betere leefomstandigheden oplevert. De miljarden die vrijkomen met de ex port van olie gaan voor een substan tieel deel naar wapeninkopen en de oorlogsinspanningen in het buiten land. 2015 2025 300 2015 2030 IRAN Dat staat in uitgelekte voorstellen die de Europese Commissie op 23 mei presenteert. De commissie kondigde eerder dit jaar al een 'plasticstrategie' aan, en een belas ting op sommige soorten plastics. Rietjes voor frisdranken, zo zei vicevoorzitter Frans Timmermans van de Europese Commissie bij de presentatie van de plasticstrategie, worden in een paar minuten ge maakt, worden nog korter gebruikt en zwerven daarna jarenlang door het milieu. Het kan geen kwaad, vond hij, om kinderen daarop te wijzen. Intussen is de commissie blijk baar al verder en wil ze rietjes, wat tenstaafjes, bestek en borden en de plastic staafjes om ballonnen aan vast te maken, verbieden. Som mige van die producten zijn mak kelijk te vervangen door karton. In haar aanpak van plastic drink bekers, maaltijdverpakkingen en verpakkingsmateriaal is de Euro pese Commissie dan weer minder rigoureus: geen verbod maar wel een aanzienlijke beperking van de milieubelasting door de industrie rechtstreeks verantwoordelijk te stellen voor de inzameling. Waarschuwingen Dat geldt ook voor plastic flessen, waarbij lidstaten en de industrie zelf maar moeten zien of ze daar voor een statiegeldsysteem hante ren. Op weer andere producten met plastic bestanddelen, zoals maandverband, natte doekjes en ballonnen, moeten 'waarschuwin gen' komen. Met haar voorstellen richt de commissie zich vooral op de grote bulk van 'wegwerpplastic' (eenma lig gebruikt) dat in de vrije natuur het meest wordt teruggevon den. Van alle troep die in zee en langs de kust wordt aan getroffen bestaat 85 procent uit plastic. Het wordt steeds vaker teruggevon den in de magen van vis sen en vogels en het be landt in microscopisch kleine deeltjes ook op ons bord, via bijvoorbeeld schaal- en schelpdieren. Bij de presentatie van haar plasticstrategie eerder dit jaar maakte de commis sie bekend dat Europa jaar lijks 25 miljoen ton plastic pro duceert, waarvan minder dan 30 procent wordt ingezameld voor hergebruik. woensdag 9 mei 2018 GO Wie steunt Trump in zijn kritiek? Wat gebeurt er met het akkoord nu Trump eruit stapt? President Rouhani van Iran wilde het akkoord om verlost te zijn van sancties, foto reuters Kernonderzoek Uraniummijn TURK. Tabriz Bonab Ramsar «Teheran Afname uranium gascentrifuges 19.000 5060 Voorraad verrijkt uranium 10.000 kg IRAK Ombouw tot onderzoekcentra van verrijkinginstallatie Fordo en reactor Arak. Alleen in Natanz nog uraniumverrijking toegestaan. VN-verbod op invoer en uitvoer wapens tot 2020 (raketten 2023). Controle op naleving in alle installaties /bases. Parchin (militair complex) Fordo ©Natanz AFGHANISTAN Isfahan Saghand Shiraz Kerncentrale yh Gachin PAKISTAN PERZISCHE GOLF Bij met naleven akkoord volgen nieuwe sancties Iran is furieus. Het noemt Trumps be sluit om uit het kernakkoord te stappen 'illegaal, onwettig en een on dermijning van in ternationale af spraken'. Hans van Zon Rotterdam President Rouhani kondigde aan dat Iran zich ook zonder de VS wil houden aan de overeen komst, maar andere aartsconservatieve partijen in Iran plei ten ervoor de ont wikkeling van een kernwapen snel te hervatten. De Republikeinse Garde is 'voorbereid op de gevaarlijkste scenario's', parle mentsleden eisen een 'keiharde reac tie op de onwettige Amerikaanse eisen'. Israël, een van de felste tegenstan ders van de over eenkomst met Iran, reageert met in stemming op Trumps beslissing. Saoedi-Arabië, een andere aartsvijand, viel Trump ook bij. Volgens premier Ne tanyahu van Israël was de Iran-deal 'een recept voor een ramp'. Volgens hem werkt Iran nog altijd in het geheim aan kernwapens. Een oud-chef van inlich tingendienst Mos- sad, Tamir Pardo, is het niet met hem eens. „Teheran houdt zich volledig aan de overeenge komen afspraken." Onmiddellijk na de tv-rede van Trump klonk in Noord- Israël alarm in het gebied van de Golan-hoogte, dat grenst aan Syrië. Volgens het leger zouden er 'onver wachte Iraanse troepenbewegingen' zijn gezien. Het was de eerste keer sinds het uitbreken van de oorlog in Syrië, waar Iran het regime steunt, dat burgers de oproep kregen naar de schuilkel ders te gaan. Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië reageren teleurge steld. De Franse president Macron zei dat hij wil werken aan een bredere overeenkomst, die ook voorziet in af spraken over het Iraanse raketpro gramma en de stabi liteit in de regio. EU- commissaris voor het buitenlandbeleid Federica Morgherini verwacht dat de in ternationale ge meenschap de Iran- deal blijft steunen, ook zonder de VS. Kijk op de site bij /video Voor een samenvatting van de toespraak van Trump Plastic rietjes en wattenstaafjes moeten verdwijnen. Ook plastic borden en bestek hebben hun langste tijd gehad. Zo wil Brus sel strijden tegen de plastic soep in oceanen en de vervui ling van stranden, steden, weg bermen en natuurlandschappen aanpakken. Frans Boogaard Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5