Muziek voert de boventoon \r 4 Klassiek Het Scaldis Kamermuziek Festival viert zijn eerste lustrum. Onder meer met een concert van Het Zeeuws Orkest in Hengstdijk. Celliste Wietske Lelie: „We zijn trots dat we aan dit festival mogen meedoen." Festival Kwadendamme garandeert herkenbare blues Diggy Dex zingt over twijfels in Studio A58 Het wordt een feeste lijke lustrumeditie van het festival. Or ganisator en artis tiek leider Mathieu van Bellen koos er voor om de favo riete musici van de afgelopen festi vals weer te vragen en voegde enkele speciale evenementen toe. Zo expo seert de Engels-Deense kunstenares Sophie Lewisohn van 26 mei tot 20 juni in 's Landshuis in Hulst. Zij te kende vanaf het eerste Scaldis Festi val jaarlijks de musici. Daarnaast ge ven Maria Milstein (viool) en Nicolas van Poucke (piano) op 2 juni in Hulst masterclasses en zamelt Scaldis dit jaar muziekinstrumenten in voor het Instrumenten Depot. De ingeza melde instrumenten worden be schikbaar gesteld aan jonge kinderen Bijzonder is ook het officiële ope ningsconcert, dat verzorgd wordt door het Kamerorkest van Het Zeeuws Orkest (HZO). Voorafgaand aan dit concert wordt zaterdag 12 mei een diner concertant gehouden in de Protestantse kerk in Hulst. Mathieu van Bellen, speelt dan met zijn Busch Trio tussen de gangen van het diner door. Het openingsconcert van HZO is op donderdag 24 mei in Hengst dijk. De warme band tussen HZO en Van Bellen is de afgelopen jaren ge smeed. HZO-celliste Wietske Lelie vertelt enthousiast: „Mathieu van Bellen speelde al enkele keren als so list met ons en zijn interpretatie van de vioolconcerten van Tsjaikovski, Britten en Glass heeft diepe indruk gemaakt. Hij was ook lovend over de De Zeeuwen hoeven voor topmusici de provincie niet uit. kwaliteiten van HZO en wilde ons als gast op zijn festival uitnodigen. Ons zomerconcert brengen we met een kleine bezetting en daarom past het goed in de sfeer van het Scaldis Kamermuziek Festival. Samen heb ben we de locatie uitgezocht en we vinden het geweldig dat we dit bij zondere programma mogen spelen in Hengstdijk." Het programma van HZO is an ders dan anders. Franse composities vóór, en het komisch satirische werk Die Sieben Todsünden van Kurt Weill na de pauze. Van Bellen: „Het past precies in wat we willen bereiken met het Scaldis Festival: hoog niveau, interessant en toch toegankelijk." Lelie: „Het wordt echt genieten ge blazen. Het is ongelooflijk leuke mu ziek. Het roept de sfeer van Mariene Dietrich op. Le boeufsur te toitvan Milhaud, met frisse ritmes en de hu moristische divertissements van Ibert met populaire deuntjes, zullen heerlijk klinken. Jammer is wel dat onze vaste chef-dirigent Ivan Meyle- mans er niet bij is. Hij heeft noodge dwongen besloten om het even iets kalmer aan te doen. Met tranen in zijn ogen heeft hij gezegd dat hij deze serie overdraagt aan Sander Teepen", vertelt de celliste. „Het klikt goed tussen Sander en HZO, dus we hebben er alle vertrouwen in. Met sopraan Francis van Broekhui zen, die in Weill de dubbelrol van Anna vervult, hebben we al eens sa mengewerkt. Zij is een fantastische zangeres maar ook een theaterdier, geknipt voor deze rol. We zijn trots dat we aan dit festival van hoog ni veau, waarin met passie wordt ge musiceerd, mee mogen doen." Vijfjaar geleden begon Mathieu van Bellen met het Scaldisfestival. Hij wilde met een clubje vrienden een weekje goede muziek maken, 4 REDENEN OM UIT TE GAAN Blues Rap woensdag 9 mei 2018 GO dis vie eest e met Jeanette Vergouwen 44 Wietske Lelie celliste HZO Aan optredens geen gebrek ko mend weekeinde in Zeeland. Van blues in Kwadendamme tot 'chansonrap' van Diggy Dex in Middelburg. En wat te denken van Graauwrock, of drummer Terry Bozzio in De Spot? Die laat ste speelde samen met groothe den als Frank Zappa, Jeff Beek en Mick Jagger. Noem het classic blues of old school, maar herkenbaar is alle blues in Kwadendamme gegarandeerd. Voor de 26e editie van het bluesfestival grijpt de nog jonge Engelsman Ben Poole terug op een groot deel van die tradities. Hij heeft zijn naam als eigenzinnige gita rist, zanger en bluescomponist de laatste jaren gevestigd. De Bintangs waren in de jaren 60 wegbereiders voor de ruige bluesrock in Nederland. De band is na 55 jaar nog steeds actief en ruig en rauw. In Kwadendamme zijn er ook de muzikanten met verwijzin gen naar de Mississippi- en Chigacoblues. Zoals de Ameri kaanse zanger en gitarist SaRon Crenshaw. Opvallend is de bijdrage uit landen die geen bluestraditie hebben. Uit Spanje de jonge Susan Santos: blues met veel power. Laura Cox uit Frankrijk zingt southern bluesrock. Zangeres Juwana Jenkins (foto) afkomstig uit Philadelphia, nu woonachtig in Praag, brengt met haar stem en repertoire een leger blues tradities tot leven. Vrijdag 11 en zaterdag 12 mei. Zondag 13 mei bluesmis in RK Kerk, 10.45 uur Om Diggy Dex onder het genre rap te scharen, is te kort door de bocht. De omschrijving 'chansonrapper' is veel meer van toepassing. Rap van de tong, maar minstens zo geliefd om zijn melodieuze nummers met pakkende teksten. Tijdens zijn voor stelling Golven met liveband ver telt hij over zijn twijfels over het leven. Zaterdag 12 mei, Studio A58 Middelburg, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52